Prostřeno! V mlýně bez elektřiny se bude zpívat hymna!

Druhý Tomáš řečený Hanks (49) je velký svéráz. Podivínský hostitel uvaří prostá lidová jídla a v jeho mlýně bez elektřiny zazní hymna.

Součástí areálu staršího z obou Tomášů je památkově chráněný celodřevěný mlýn, o který „Hanks“ pečuje, aby rodinný odkaz, o nějž léta bojoval, přežil i jeho. A žije jako kdysi. Se svými zvířaty a bez elektřiny a moderních vymožeností, vařit bude na původním sporáku, v místnosti je i pec. Nevýhody to podle hostitele nemá žádné: „Žijete v souladu s přírodními cykly, buď je den, nebo noc.“ Ženu už Hanks nemá, rozvedli se, protože každá, když jí ukáže svoji „automatickou pračku“, prý radši uteče.

Příjezd k Hanksovi

Z nejlevnějšího menu týdne se ještě nají koza, nejdražší položkou jsou sýry na hlavní chod. Hosty přivítá prostřený selský stůl s čistým kostkovaným ubrusem a petrolejkou, světnici osvětlují svíčky, je to těžká romantika pro dobroduhy, ve mlýně prý i straší… Pánům se týden líbí víc a víc, samozřejmě nejvíce je zaujme starý mlýn. Ale místo dašího šmějdění musí dojít pro dřevo, aby se oheň rozhořel a oni se vůbec najedli.

Koza má taky hlad

Hostitel se diví, když se kolegové dožadují dalších chlebů se sádlem a cibulí na předkrm, obyčejné jídlo jim přišlo k chuti. Z polévky na stole se kouří a Tomáš je opět překvapen, že docela úspěch má i jeho obyčejná slezská česnečka. Co si o takové lidové hostině jako ve skanzenu myslí vybraný Libor? Líbí se mu to a těší ho, že i hlavní chod si na nic nehraje. Zapékané brambory s domácí klobáskou přelité kysanou smetanou se pekly v litinovém pekáči v kamenné peci s další zeleninou, troškou klobásy a přírodními sýry. Kdyby to bylo na kuchaři, nepřišla by do jídla uzenina žádná, protože Hanks v létě maso nejí. Hostitel je velký vlastenec a podle toho bude vypadat i jeho zábava. Doma se obejde bez rádia a televize, tak si zpívá jako naši předci. A tentokrát to bude hymna! Kdo se přidá? Poslední chod je ovocný, pestrý i prostý, ale v bio kvalitě. A aby byl dojem dokonalý, hosty přijde do světnice zkontrolovat i koza Pepina…

Sledujte Prostřeno! každý všední den v 17.50 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.