V Prostřeno! je zpěvák známé kapely

Jihomoravské (a tentokrát hlavně brněnské) Prostřeno! představí dva muže a tři ženy, které jsou v mírné přesile.

Většina soutěžících v Brně žije a moravskou metropoli miluje. Servírka Klára sice pochází z jižních Čech, ale přízvuk už chytla betelný, při řeči zpívá jako pravá Moravanda. Úkolem týdne je nákyp, což by mohl být docela oříšek. Určitě pro řidiče Davida, který ten svůj nákyp hned v pondělí spálí, ale překvapivě ne pro „exota týdne“, zpěváka, který si nechá říkat Horset Vládce. Dlouhovlasý „barbar“ hosty pozve do staré továrny, kde žije a zkouší s kapelou a kde je také seznámí se svým dobrodružným životem. I on se pokusí o rýžový nákyp a na něm si pochutná právě milovník sladkého David, který by u Horseta jinak zůstal hladový.

Podívejte se na exkluzivní upoutávku:

Za zábavou se půjde dvakrát ven – jednou na minigolf a podruhé na střelnici, kde to ale neudělá ani trochu dobře těhotné Sabině. Naštěstí se pak u Petry doma všechno srovná, miminko v bříšku se uklidní a hosté si to užijí a báječně se najedí. Hlavně díky Horsetovi pestré Prostřeno! má opět šťastného vítěze, který si odnese krásných 60 tisíc korun. Na koho se usměje štěstěna na jihu Moravy? Kdo to bude tentokrát? Trochu jí můžete pomoci, když nezapomenete hlasovat; vždyť deset tisíc může vyhrát nejen váš favorit, ale také vy!

Pondělí: Sebevědomý řidič dodávky David (52) hosty pozve do bytu, kde bude pořádné vedro, málo místa a všichni včetně hostitele se tam zapotí

První a nejstarší hostitel toho má vzhledem ke svému věku profesně už dost za sebou, dnes pracuje jako řidič dodávky. Žije se svou rodinou, do níž patří šestnáctiletá dcera, členem Davidovy domácnosti je i pejsek. Byt ve starší zástavbě je to mezonetový, i když horní pokoj se moc nevyužívá, prý slouží spíš jako skladiště. David si v kuchyni věří, doma vaří většinou on. Zčásti je to i nutnost, kvůli dně má totiž přísnou dietu. Rád by vyhrál, aby své blízké vzal na nějakou pěknou rodinnou dovolenou. Zatím sice neví, jaká sestava k němu dorazí, ale co se předkrmu týče, plně spoléhá na tatarák, protože si myslí, že ho má většina lidí v oblibě. A to se i potvrdí. I když se hostitel považuje spíš za pohodáře, na začátku večeře působí nervózně a ke klidu mu nepřidá, když kvůli přípitku a uvítání hostů spálí úkol týdne – rýžový nákyp.

David chce mít všechno na sto procent a tohle ho zaskočí. Ale nemusí… Po předkrmu hosté pochválí i kapustovou polévku, výživnou a hutnou, pak následuje taková sázka na jistotu – plněná panenka s pepřovou omáčkou. K hlavnímu jídlu bude opečený brambor a hned následuje tvarohovo-piškotový dortík s jahodami, protože teprve po dezertu se jde ven za zábavou, jedním z Davidových hobby. A ta soupeře docela chytne, hlavně Kláře jde minigolf jedna radost, ačkoliv ho dosud nehrála. „Samý talent!“ diví se hostitel. Miniturnaj v minigolfu ale vyhraje Horset, který na sebe poutá pozornost hned od začátku a který už nějaké základy v této kratochvíli má.

Úterý: Servírka Klára (27) má roztomilý, ale maličký byt, tak hosty pozve radši k bráchovi. Bude to někomu vadit?

Druhá hostitelka obývá sice garsonku jako pro princezny, ale malou jako komůrka ve věži, takže se vaří sice ve stejném domě, ale v mnohem větším a komfortnějším bytě u jejího bratra. S tím je blondýnka Klára jedna ruka a ráda hlídá i svého malého synovce. Sourozence, kteří pocházejí z jihu Čech, spojuje také práce v pohostinství. Klára je servírka a práce ji moc baví. S jídlem si ráda pohraje a dává si záležet na servírování, protože se podle ní jí nejprve očima. Druhá hostitelka má výhodu – jako vyučená cukrářka zvládá moučníky, pravděpodobně jí nebude dělat problém ani úkol týdne.

Jako pekařka se ale moc neosvědčí – domácí chléb k předkrmu jí nevykyne ani na druhý pokus, a tak Klára i hosté musí vzít zavděk chlebem koupeným, prý je ale výborný. Návštěvě zachutná i vegetariánský „cuketový tataráček se sušenými rajčaty“, poněkud hůře dopadne italská polévka minestrone. Slavná zeleninová polévka je přijata poněkud s rozpaky, ale obrácený řízek s přílohou mnoha chutí většině spolustolovníků chutná, jen David, co už má odvařeno, není z přílohy z batátů s bramborami a s příchutí křenu nadšený. O hlavním chodu se bude u stolu hodně mluvit. Krásně a nezvykle vypadají Klářini poslední „višňoví ježci na kaštanech“, moučník je ale natolik sytý, že hosté už prostě nemůžou…

Středa: Barmanka Petra (38) má krásný byt a hosté se u ní pomějí. Nejprve se ale jde na střelnici, kde se těhotné Sabině udělá zle

I druhá hostitelka pracuje v pohostinství. Petra je barmanka, která také s chutí peče a vaří, peče dokonce tak ráda, že by si přála, aby její sladká tečka dopadla ještě lépe než ta včerejší u Klárky. Ale její večírek začne výbušně, na střelnici. Bude to trefa do černého? Petra totiž prý kdysi žila docela divoce, nevyhýbala se adrenalinu, ale přestože je stále velmi aktivní, s dětmi se zklidnila. Pánové se dobře pobaví, všestranná Klára opět v soutěži zaboduje, zato budoucí mamince, citlivé Sabině, a hlavně asi děťátku to na střelnici vůbec nedělá dobře. Naštěstí pak u hostitelky v jejím prostorném bytě v Mikulově to byla oáza pohody.

Hladové soupeře uvítaly krémové barvy, vzdušné místnosti a vkusně prostřený stůl. Petra podávala výborný uvítací drink a předkrm hosty nadchl. Žampiony plněné mletým masem hýřily chutěmi, ale i chřestový krém s osmaženými hlavičkami zeleného chřestu soupeře potěšil. Polévka moc nechutnala Davidovi, jenže toho už soupeři trochu podezírají, že začíná hrát a taktizovat. Všichni se těšili na kuřecí rolky s pečenými bramborami a lehkým salátkem, ty měly dvojí náplň, každý si proto vybral tu svou, i když maso bylo přes hostitelčinu snahu i množství slaniny trochu vysušené. S dezertem si Petra vyhrála, byl pěkný na pohled, rafinovaně poskládaný a úměrně tomu i báječný.

Čtvrtek: „Jestli se někdo obával večera u mě, tak má proč,“ varuje před svým večírkem exot týdne, zpěvák Horset

Dlouhovlasý zpěvák, který odmítá prozradit své pravé jméno a věk, si říká Horset Vládce. Soupeře, kteří ve čtvrtek čekají asi cokoliv, pozve do svého obydlí ve staré továrně. Je to něco mezi bytem, klubovnou s pódiem, kam se vejde spousta lidí, i zkušebna Horsetovy punkrockové kapely s folkovými prvky. Prostor, kde se hosté určitě nebudou tísnit, působí mnohem lépe zevnitř než zvenku. Má hostitel doma nepořádek, jak si myslí Sabina, nebo je to spíš takový umělecký chaos? Horset je takový Barbar Conan, miluje středověk, návštěvě podá na přípitek medovinu z kravích rohů, všude jsou kožešiny, masky a vodní dýmky, protože vyznává i orientální estetiku. Na druhou stranu ale myslí na životní prostředí, třídí odpad a jde proti konzumu i systému. Hodně cestuje a zimy tráví na Kanárských ostrovech, kde obývá jeskyni a živí se hudbou.

Překvapí tím, že nebude žádná vikingská flákota na ohni, ale podává téměř vegetariánské menu. Má rád přírodní suroviny a v kuchyni, kde neteče pitná voda, hodně improvizuje. Úkol týdne, Horsetův premiérový rýžový nákyp, se mu povede možná nejlépe ze všech. Alespoň David to ocení, chutná mu sladké a na zpěvákově menu si jinak moc nepochutná. Obložené toustíky se salátem, spoustou oliv a hroznovým vínem, se mu zdají na předkrm až moc velká divočina. Většině hostů však zachutná Horsetova fazolová polévka na mexický způsob, prý chuťově bohatá a sytá. A docela k jídlu jsou i těstoviny se zeleninovou, dvojí omáčkou a sýrem. Horset je sice exot, ale taky sympaťák, který se rád baví, směje a raduje ze života. Na zábavu si pozve kolegu, aby předvedl něco ze svého hudebního umění, a zvládne i tvarohový dezert s ovocem, především melounem, naporcovaným též po barbarsku.

Pátek: Finále má na bedrech budoucí maminka Sabina (21), jejíž manžel před nedávnem v pořadu vařil

Jako poslední se k plotně postaví nastávající maminka Sabina. Ta už o Prostřeno! něco málo ví. Její manžel v pořadu před časem také soutěžil. Jedl dřevo, soupeřkám dal ochutnat smůlu, a nakonec spěchal na svatbu. A teď do pořadu vyslal i svou mladou ženu. Dal jí nějaké rady k dobru? A dá se na účinkování vůbec připravit? Sabina si myslí, že ne. Jenže sdílejí tenhle názor i ostatní? Tak jako tak, Sabina se v kuchyni pořádně zapotí. Včera se jí zdál u Horseta nepořádek, to ale není divu, protože poslední hostitelka je skoro dokonalá hospodyňka, která si na pořádek potrpí.

Jaká bude Sabina kuchařka? Na úvod hostitelka připraví jednoduchou vajíčkovou pomazánku s domácím pečivem, to snad dopadne ve finále lépe než u Kláry. Jako druhý chod je oblíbený hráškový krém a následuje české lidové jídlo, na které se pánové docela těší, i když v něm masa moc není. Budou špekové knedlíky s dvoubarevným zelím, které třeba Davidovi moc zachutná, což je pro Sabinu příjemné překvapení, protože se jinak v jídle spíš rýpe a ona ho podezírá, že je to jeho taktika. A možná by milovníkovi moučníků mohly zachutnat i kokosové řezy. Dokáže se Sabina z časové tísně vymotat? A proč se atmosféra večera pokazí? Dojde i na vyříkávání starých křivd?

A jak celý jihomoravský týden dopadne? Kdo to vyhraje? Nejlepší kuchař, nebo největší taktik? Sledujte Prostřeno! od pondělí do pátku!

Dívejte se od pondělí do pátku od 17.50 na Primě a hlasujte. SLEDUJTE PROSTŘENO ONLINE

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 9. 2023

Vaše inspirace a představivost dnes stoupá, Berani. Možná se budete chtít pustit do nějakého uměleckého projektu. Výsledek by vás mohl příjemně překvapit. Vaše intuice je také na vysoké úrovni a vaše porozumění lidem kolem vás se výrazně zvýší. Nebojte se jednat na základě instinktu. Toto je jeden z těch dnů, kdy by měl zvítězit nad racionalitou a logikou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.