Seriály a filmy

12. července 2020 04:00

Lucie Gretzová

V Prostřeno! jsou dvě soutěžící, které mají hodně blízko k vile Vyvolených

Nepřímým, ale zásadním leitmotivem týdne z Moravskoslezského kraje je vzpomínka na reality show Vyvolení, kterou v minulosti vysílala televize Prima.

REPRÍZA Několik prvních návštěvníků Vily je nezapomenutelných, mezi nimi určitě Jindra, kučeravý blonďák s dredy, který v průběhu pobytu změnil barvu vlasů. A právě na Jindru narazíme hned v pondělí, je totiž partnerem první hostitelky Jaroslavy. A v pořadu účinkovala i další hostitelka Romana, která svůj veselý a neuspořádaný život přehodnotila, obrátila se k Bohu a svou víru bere velmi vážně.

Týden ze severu Moravy, kde vaří čtyři ženy a jediný muž, je pestrý nejen lidsky, ale i gastronomicky. Vařit se bude kuchyně domácká, ale také mezinárodní: ruská, estonská, korejská, dokonce i dnes tak módní a zdravá vietnamská kuchyně. A jaký bude na severu Moravy úkol týdne? Zní docela tajemně, soutěžící mají upéct Boží dar. Jak si s tím poradí Romana? Po svém – rozdá všem Bibli. A kdo to v přátelském a kulinářsky vyrovnaném týdnu nakonec vyhraje? Bude jeden výherce, nebo se bude 60 000 korun dělit? Sledujte Prostřeno! od pondělí do pátku od 17.50 na Primě.

Pondělí: Jaroslava (41), partnerka exVyvoleného Jindry, má čtyři děti, hospodářství a dobře vaří

Zasloužilá maminka Jarka, toho času na mateřské dovolené se svým posledním potomkem, ráda peče, vaří a pracuje na zahrádce. Sama dává přednost lehké kuchyni, ale na svých hostech šetřit nebude. A překvapí je svým partnerem. Nejenže je mladší, ale účinkoval už v první řadě reality show Vyvolení. Hosté ovšem netuší, že u stolu s nimi sedí ještě jedna z Vyvolených, i když Romana je až z třetí řady show.

Pragmatická hostitelka chová králíky a nemá je jen jako domácí mazlíčky, za dnešní večeři položí život hned tři ušáci. Budou na smetaně a s karlovarským knedlíkem. A bude to bašta… Najde se někdo, kdo králíky nejí nebo je tak útlocitný, že ani neochutná? I předkrm a polévka jsou tradiční – a dobré. Hezky servírovaná plněná vejce následuje hrachová polévka se slaninou a opečenou žemlí. Poslední chod už soupeři skoro nemůžou, i když jde o osvěžující limetkový dort, taková je to porce. Hosté jsou nakonec rádi, že klidná společenská hra se odehraje jen u stolu útulného domu.

Úterý: Romana (37) prožila po Vyvolených krušné roky. Obrátila se k Bohu a našla nový smysl života

Druhou hostitelku Romanu, která se zúčastnila poslední řady reality show Vyvolení, si mohou diváci pamatovat jako bezstarostnou a temperamentní ženu. Dnes je ale úplně jiná. V posledních letech se jí vůbec nedařilo, přišla o svůj podnik a prožila krizi v manželství… Když pak objevila víru v Boha, dala si svůj život do pořádku. A od té doby se snaží šířit slovo boží. Myslí to hodně vážně; nestydí se, oslovuje lidi na ulici, předává víru a pozitivní energii, rozdává bible. Stejně jako v úterý, kdy si poněkud modifikuje úkol týdne. A o svém přesvědčení mluví i u stolu.

Hosté Romanu hned nepoznali, až během šmejdění si uvědomí, odkud je jim povědomá. Proč vaří Romana, která na Dálném východě nikdy nebyla, asijskou kuchyni? Má zkušenosti ze sushi restaurace, kde dělala provozní. Domácího chleba se od ní hosté sice nedočkají, zato dostanou vegetariánské sushi s avokádem, pálivou drůbeží polévku a korejské hovězí s rýží. Maso prý zůstalo trochu tužší, někomu přesto chutná, pro jiného je zklamáním. Zvláštní je i tuzemský dezert, jde o ovoce s pudinkem v listovém těstě. U Romany překvapí nejen její skromné bydlení, ale hlavně zábava: Budou všem příjemné její přednášky a relaxační masáž?

Středa: Vlastimil (45) má za sebou pestrou kariéru, ale kvůli své nové rodině a mladé ženě se vrátil z Ruska domů

Jediný muž skupiny Vlastimil (45) z Frýdku-Místku se může pochlubit celými roky prožitými v zahraničí. Žil a pracoval v Estonsku a na vysoké pozici i v Rusku, kde také nasbíral své gastronomické zkušenosti. Není tedy žádným překvapením, že menu bude uprostřed týdne složené z východoevropských specialit. Během večeře se budou dámy svého hostitele vyptávat a dozvědí se, že zajímavou práci v zahraničí obětoval a vrátil se domů kvůli ženě a malé dcerce. Uvolněný hostitel dámy příjemně potěšil také tím, že zvládl připravit dva druhy kynutého pečiva.

Na druhé straně překvapil navzdory očekávání svým celkem skromným bydlením a některé věci v kuchyni bohužel nedotáhl k dokonalosti. Třeba servíroval studenou, i když moc dobrou hovězí polévku s knedlíčky a nudlemi. Ke kyjevskému kotletu, kam kromě másla přidal i kopr a žampiony, vystydly i šťouchané brambory. Nakonec mu ale perfektně vyšel estonský moučník kringel, dokonce ho při přípravě esteticky působícího pleteného věnce s mákem potkal takový malý zázrak, roztomilá náhoda. Boží znamení, jak si myslí Romana? Děvčatům pak ani nebude vadit, že původně zamýšlená zábava vybouchla – Vlastík pohotově připraví náhradní variantu. Soupeřky si zopakují azbuku, některé na to musí jít čistě intuitivně, jako třeba benjamínek týdne Kristýna.

Čtvrtek: Vysokoškolská studentka, půvabná vietnamská míšenka Kristýna (22), zčásti vsadí na kuchyni svého otce a neprohloupí

Velkým překvapením bude čtvrteční a nejmladší hostitelka. V půdním mezonetovém bytě bydlí s přítelem, bonusem je prostorná terasa s výhledem. Kristýna řečená Týna připraví napůl vietnamské a napůl evropské menu. A pořádně si s ním vyhraje. Její kvalitní výkon není až takovým překvapením pro samotnou hostitelku, ta se vaření věnuje už od třinácti let a víceméně se jí daří, i když má za sebou i nějaké ty karamboly. Ve čtvrtek se jí vyhnou. A Kristýna se může plně soustředit na přípravu pokrmů, které dobře zná.

Startuje s bohatými smaženými závitky obsahujícími krevety, rýžové nudle, Jidášovo ucho, zeleninu, prostě všechno, co tam patří. Jako z asijské restaurace a možná ještě lepší, což platí i o polévce pho ga, která je v tomto případě kuřecí. Obě jídla nejsou jednoduchá, vtipné a praktické je využití čisté silonové ponožky při přípravě polévky. Kdo chce, může jíst hůlkami nebo se to aspoň přiučit. Pak už Týna přejde do našich luhů a hájů, odkud si vybrala populární líčka. Jsou telecí, s kaší, a opět se mladé hostitelce zadaří. A na jedničku s hvězdičkou vyjde kouzelný a moderní dezert s čokoládou a malinami. Zábavou u studentky psychologie je kresba, k níž hostitelka udělá odborný výklad. Ocení starší soupeři Týnin klid, úsměv a celodenní snahu?

Pátek: Invalidní důchodkyně Simona (42) je dobrá hospodyně, které při servisu pomůže galantní Vlastimil

Poslední večer a celé finále se odehraje v útulném domě u invalidní důchodkyně Simony, kterou trápí klouby. Páteční hostitelka, vdaná maminka dvou dospělých dcer, vsadí na českou kuchyni, ale bude se ji snažit ozvláštnit – třeba krajovými knedlíky. Hosté se u Simony cítí báječně a ani v pátek rozhodně nestrádají. Vejce a slaninu obsahuje předkrm s „kouzelnými tousty“ a se salátkem, následuje hovězí vývar s vepřovou kostí, játrovou rýží a nudlemi, zde ale kuchařce ujela ruka se solí. Na hlavní chod je vepřové ve smetanové omáčce a k tomu jsou slezské bramborové knedlíčky kluski. Už podle názvu kluzké. A jako sladkou tečku poslední hostitelka plánuje čokoládové suflé se šlehačkou a jahodami.

Ne všechno ale půjde jako po másle, a tak Simoně bude potřeba pomocné ruky v kuchyni. Té silné, chlapské. Nabídne se galantní Vlastík, který hostitelce pomůže s otvíráním přípitku nebo odnášením nádobí. Hostitelka má v kuchyni co dělat, čas běží, a nakonec podává jako „dar boží“ zmrzlinu. Proč ne? Vždyť v létě je to úplně požehnání! Dobře rozběhnutý večer se zasekne kvůli zábavě, kterou zkomplikuje místní rozhlas. Snad se s tím tolerantní a veselá parta vyrovná. A vystoupení mažoretek, kde je i hostitelčina neteř, návštěvu potěší, až dojme. Simona si i po těch nervech nakonec libuje, že její účast v pořadu splnila účel: rozptýlila se a přišla na jiné myšlenky…

Kdo to v Moravskoslezském kraji vyhraje? A bude to výhra zasloužená? Sledujte Prostřeno! a nezapomeňte hlasovat!

Dívejte se od pondělí do pátku od 17.50 na Primě. SLEDUJTE PROSTŘENO! ONLINE

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.