I když se v Prostřeno! tváří jako kamarádky, pohodový týden určitě nečekejte

Jako v latinskoamerické telenovele si budou tento týden připadat diváci oblíbeného pořadu Prostřeno! Ocitneme se v Libereckém kraji, kde se sejde pětice žen a jak už to někdy v ryze dámském kroužku bývá, budou se hlavně řešit lidské osudy, minulost, pocity viny a pár kostlivců vypadne ze skříně.

Je to generačně pestrá partička a mladé soutěžící na to všechno zírají občas s údivem. Je to proto, že ještě nic nezažily, jak si myslí emočně labilní Bohunka? Nebo proto, že jsou prostě jinde a podobné citové výlevy jim připadají v pořadu o vaření nevhodné? Potečou proudy slz… A kam tentokrát směřuje úkol týdne? Do lesa, protože soutěžící z Liberecka mají připravit něco z lesních plodů, kam patří samozřejmě houby i lesní ovoce. Jak si dámy poradí v letošní chudé houbařské sezoně? A kdo se bude radovat z výhry? Zvítězí mládí, nebo zkušená kuchařka? Dívejte se na další cyklus Prostřeno!

Pondělí: Sympatická důchodkyně Marie (73) řečená Máša vsadí na českou klasiku a mladších soupeřek se nelekne

„Když někdo začne taktizovat, nejraději bych ho poslala do hospody,“ říká věrná divačka pořadu Maruška, která žije skromně, ale čistě. Chce ukázat, že to jde i bez podrazů. A skutečně – po prvním večeru to vypadá na soudržný a tolerantní kolektiv, nikomu nic nevadí, dámy mají pochopení pro kalnější vývar, prodlevy před polévkou i hlavním chodem.

Však si to dámy vyříkaly hned ze začátku:

V bříšku je totiž hřeje hutný předkrm – bramboráčky a kulajda, což je první a zdařilý úkol týdne. Paní Máša vaří kulajdu ráda a doma naštěstí našla ještě nějaké sušené houby. Co ale doma nenašla, to je česnek do knedlíčků v polévce, prý má snad nožičky. Taky si musí půjčit tyčový mixér, kterým by dodělala omáčku ke svíčkové, na pasírování nemá v tom časovém presu trpělivost. Knedlík kynutý se moc povedl i roláda se šlehačkou. Bolístkou celého týdne jsou chybějící příbory, i Máša loví lžičky ke kávě k výborné piškotové roládě z hloubi příborníku.

Zábavou je zajímavá návštěva sklárny. „Není to žádná legrace, chce to sílu a koordinaci pohybu,“ zjišťují soupeřky při foukání skla. Dámy se pěkně ohřály a ještě si něco nového zkusily.

Bavily se?

Úterý: Uvolněná mladá maminka Katarína (31) skloubí moderní a slovenské menu

Katarína je pohodová hostitelka, která nic moc neřeší. Rozhodla se skloubit moderní menu v podobě jednoho z předkrmů a hlavního chodu s dvěma tradičními chody slovenské kuchyně. Tam patří brynzová pomazánka, jistě zdravá a dobrá, ovšem ne každému chutnají aromatické sýry. Druhý předkrm s kozím sýrem a červenou řepou je nadplán, ten ale slaví přímo ovace. Legrační je, že hostitelku prý stály největší nervy bagety, kterým věnovala hodinu a půl, ale ve výsledku na ně zapomněla a nikdo se po nich ani nesháněl. Kromě slavnostních slovenských pokrmů, kam patří též kapustnica, se u stolu také probíraly tradiční svatební zvyky našich sousedů. Katarína totiž chystá brzy velkou svatbu s otcem svého osmiměsíčního synka. Nejslabším bodem celého menu s vepřovou rolkou se švestkovou omáčkou a bramborovou kaší je asi „sladký pohár“, který by Katarína dnes připravila jinak – i většina soupeřek by mascarpone nahradila zmrzlinou. Hostitelka je v průběhu večera upozorněna na to, že má dolít, také jí dojdou příbory a musí je umýt na další chod, ale Katarína to bere sportovně, což jejímu večírku spíš přidá na pohodě. O zábavu se postará spousta balónků naplněných heliem.

Středa: U Martiny (39) jde gastronomie poněkud stranou a u stolu se začnou řešit drsné osobní příběhy

Ve středu vaří Martina, u níž to trochu vypadá jako na arše Noemově. Přítel a její početná fauna ji prý pomáhají přenést se přes smutné zážitky. Podle Martiny dokážou být zvířata vděčnější než děti. Poměrně dost nervózní hostitelka bydlí v domečku a největší kamarádka – papoušek – sedí při vaření kuchařce na rameni. Je to pohodlné? Moc ne, v kuchyni budou trochu zmatky a u stolu se víc než jídlo budou řešit pohnuté osudy. Zase chybějí příbory a následuje i dlouhé čekání. Po chutné a lehké sýrové roládě s celozrnným pečivem následuje lehce přesolená hovězí polévka a připálený makedonský řízek. Jaký rozdíl je mezi vídeňským a makedonským řízkem? Maso z kuřecího horního stehna je ochucené hořčicí a česnekem a obalené v drcených lupíncích, ovšem roztržitá hostitelka zapomněla na šunku, která tam také patří. Ostatně, hlavní chod je premiéra. Benefitem šopského salátu je zelenina, kterou si Martina sama vypěstovala na zahrádce. Moučník „pudinkový pohár s banánem, domácí zmrzlinou a čokoládou“ má k dokonalosti daleko. U stolu padají výčitky, ani slzy nechybí, nejde ale o jídlo, nýbrž o generační střet, Bohunka je zvyklá se ze všeho vymluvit a mladá Alice jí připadá nezkušená, aby jí mohla rozumět. Rozežene mračna zábava tak trochu jako na pionýrském táboře?

Čtvrtek: Jsme opět v Liberci a po včerejšku toho už o Bohumile (44) víme docela dost

Potřetí vdaná Bohunka je matkou tří dětí a má vnuka v pěstounské péči. Včera se u stolu rozpovídala. „Holky mě berou možná jako herečku, ale já si tím peklem opravdu prošla,“ říká žena, která líčila své trápení s dětmi. Mladším účastnicím bylo trapně, ale hostitelku, která kritiku moc nesnese a na všechno má odpověď a vlastní názor, to nemrzí. Ví, že „to musí ventilovat ven“, kdežto Martina to podle ní dusí a podle toho i včera vypadalo její vaření. Bude to dnes lepší? Úkol týdne byl už prozrazen, hostitelku by proto neměl zaskočit. „Přestože houby nejím, tak jim připravím smaženici,“ plánuje přejícně čtvrteční kuchařka. Na předkrm je pomazánka s uzeným masem a vejci, kam prý mohlo klidně přijít více majonézy. Polévku z kvalitního lososa dělá poprvé, jaká bude? Opilá vepřová pečeně je zalitá červeným vínem, to ale nejde moc otevřít. Bohunka má problém… Maso je ve výsledku sušší, šťouchané brambory nic moc – a zase ty příbory! Liberecké ženy jsou roztržitost sama. Moučník „střecha“ je prý jako droga a zdá se, že Bohunce vůbec nejvíc chutnají vlastní jídla. V kuchyni si věří. A jaká bude zábava po všech těch nářcích? Ta se Bohunce povedla! Mejdan s parukami plus zpěv plus hudba pobaví napříč generacemi.

Pátek: Nejmladší introvertka Alice (20) se drží celý týden v pozadí, což vadí zejména Bohunce

Poslední účastnice, benjamínek týdne, považuje za nevhodné hovory o podobných kalamitách, jaké se u stolu řeší. „Jestli nastane opět nějaký konflikt, chci ho hned utnout. Je to můj večer a já nechci, aby mi ho někdo zkazil,“ umiňuje si Alice v poněkud alternativním bydlení v Jablonci nad Jizerou. Vyhrotí se ve finále generační střet? Proklamace poslední hostitelky je totiž jen teorie. Vše začne nepodařenou Bohunčinou omluvou, která nastartuje jen další plačtivý Bohunčin monolog. Alice, která miluje umění, si zajde do lesa pro lesní plody, aby mohla kreativně splnit úkol týdne. Její menu je takové francouzsko-italské, hlavním chodem je hovězí po burgundsku. Na předkrm připravila bruschettu, protože je lehká na přípravu i na trávení. Rajčata Alice servíruje k topinkám v misce zvlášť, neboť se bojí, aby se chleba nerozmočil. Ukřivděná Bohunka najednou nejí česnek ani rajskou polévku, ta však nechutná ani ostatním. Hlavní chod, který je na víně jako včera, má úspěch, přestože brambory nejsou oloupané a omáčka zahuštěná. Po chvíli relaxu u hádání pohádkových postav přijde zase dusno během předávání dárečků, Bohunky se dotklo, že už se s ní Alice nechce vidět. Vynikající čokoládový fondant, vhodně doplněný nakyslou meruňkovou marmeládou, je důstojnou tečkou pátečního večera.

Kdo na Liberecku shrábne 50 000 korun? Jedna šťastná výherkyně, nebo se bude odměna dělit?

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.