Nejlepší taktika, jak v Prostřeno! vyhrát? Opít se a opít i všechny ostatní

Pardubický kraj budou reprezentovat čtyři ženy a jeden muž. Jak se bude cítit jediný zástupce silného pohlaví mezi čtyřmi mladými ženami?

„Mám trošku strach z toho, že ženský držej při sobě a že by na mě mohly rozjet nějakou taktiku ve čtyřech, ale v pondělí mě ani jedna nepřesvědčila, že by mohla vědět víc, než vím já, ani nějakou chytrostí mě včera nedostaly,“ říká v pondělí před svým vařením sebevědomě Marian. Každopádně on tedy soupeřkám nic nedaruje. Také si myslí, že holky se během týdne určitě rozhádají a se smíchem přiznává, že jemu se to bude líbit a možná na tom i zapracuje.

V hodnocení padne také pouhý jeden bod, což je celkem unikát. Dají berušky pardubickému broukovi Pytlíkovi za uši? Jsou opravdu „mladí a neklidní“ tihle Východočeši, žádný adventní klid a mír se nad jejich stoly nerozhostí, potečou i potoky slz. Vařit budou hodně Itálii, panenku a lososa 3+ a za 999. úkol mají připravit nějakou vánoční specialitu. Upeče někdo pardubické perníčky? A kdo to vyhraje? Marian, který si přišel pro vítězství, nebo někdo úplně jiný?

Pondělí: Dvojnásobná maminka Martina (26) upeče svatební koláčky. Nedávno se vdávala a má to ještě „v paži“

Martina pochází stejně jako Ema ze Slovenska, ale slovenské kuchyně se od ní nedočkáme. Začne játrovou paštikou, která někomu připadá spíš jako kupovaná, zajímavé je, že ji hostitelka nepeče, ale vaří. Polévka byla pro Mariana a Terezu příliš kmínová, žebírka, která si měla v marinádě z medu a česneku pospat přes noc, strávila v marinádě jen dvacet minut a chuť koření nestačila do masa řádně proniknout. Pro největšího kritika „to bylo moc dětský“, shrne výtku k hlavnímu chodu Marian, který si myslí, že hostitelka je příliš ovlivněná tím, že doma vaří dětemi. Ostatně na počet potomků a rodinné poměry se stočí seznamovací oťukávání u stolu, Marian se dokonce odvážně pustí i do tipování věku žen. Na přetřes přijde i choulostivá otázka, kdo přišel vyhrát a jakou zvolí taktiku. Slovo do pranice, protože tihle mladí a neklidní chtějí vyhrát určitě všichni. Nebo se přišli jen dobře najíst a pobavit? Zábava s foukacími fixy je opět spíš jako ze školky, ale hostům aspoň zbyde suvenýr v podobě trička.

Úterý: Taktik a kritik Marian (30) uvaří italské menu a chce soupeřky opít, aby vysoce bodovaly

Do svého řadového domku ve Vysokém Mýtě pozve soupeřky vyučený číšník a zámečník Marian, který zatím působí jako největší hráč. Prý ho do pořadu přihlásil kamarád, který už se těší, jak spolu výhru společně zapijí. Holky se mohou těšit na bílé víno už v úterý a také na italské menu, inspirované vařením divákům Primy dobře známého „Itala v kuchyni“ Emanuela Ridiho. Co soupeřky řeknou na vitello tonato, italskou cibulačku, hovězí na pepři s bramborovou kaší a profiterol? Marian se na holky těší a chce je možná trochu opít, aby bodovaly příznivě. A jako úkol týdne dostanou ještě svařák, co kdyby Pálava nezabrala? Soupeřky zatím ani nevědí, co je čeká, menu je totiž v italštině. U stolu je ale malé překvapení v podobě českého jídelního lístku. Předkrm je neohromí – vitello tonato prý připomíná „kejdu“ nebo „svíčkovou se sardinkami“. Jak Marian snese kritiku? Sedí u stolu jako zařezaný, takhle si svůj rozjezd asi nepředstavoval... Italská cibulačka, kde je i mrkev a celer, je spíš dalším zklamáním, hlavní chod na pepři a víně trochu zvláštní, hovězí maso výborné. Chuť na přípravu a trpělivost docela náročného moučníku z odpalovaného těsta přehluší holčičí záchvaty smíchu. „Podle mě jsem uvařil vítězné menu,“ věří si přesto hostitel.

Není nad to se zasmát:

Středa: Mladá maminka Jana (22) svoje vaření opláče, je trpce zklamaná z chování hostů a nezapomene

„Myslela jsem si, že jsme dobrá parta, ale jsem zklamaná,“ vzlyká uprostřed večeře mladá hostitelka v kuchyni. Po optimistickém začátku si musela vyslechnout nevybíravou kritiku. „Mám dojem, že převládla taktika všichni proti hostiteli,“ všímá si nejen ona. Marian se mstí za včerejšek a po předkrmu, který nikoho moc nenadchne, to schytá hlavně polévka. Husí paštika nedopadla dobře, je sice krásně naservírovaná, brusinky však nejsou brusinky, ale rybíz. Historie kolem polévky o tajném receptu, který si Jana sama vymyslela po návštěvě italské restaurace, Mariana škodolibě pobaví. V polévce je také příliš provencálského koření. Hlavní chod – plněná panenka – je přijat asi nejlépe, ale celková nespokojenost vyvolá diskusi a pokus o „hru na pravdu“ už ve středu. To samozřejmě atmosféře u stolu moc nepomůže, i když hádání jídel náladu uvolní a je to zatím nejlepší zábava týdne, chutný je i kyprý domácí koláč s kokosem. Je jasné, že Jana na tohle ponížení nezapomene a její taktika se po středě změní, i když „kritika není taktika“, jak byla poučena Terezou, kterou „nemusí“.

Čtvrtek: Pracovnice krizového centra Tereza (25) bude sebeovládání a trpělivost potřebovat

Ve čtvrtek jsme už potřetí v Pardubicích. Bezdětná a svobodná pracovnice krizového centra Tereza se včera dozvěděla, že by si k ní Jana nešla pro radu v osobní nebo manželské či rodinné krizi, protože „nemá žádné osobní zkušenosti“. Tereza se z podstaty své profese umí ovládat, ale už od pondělí to mezi ní a Janou jiskří. Dozví se, že její tatar z norského lososa je moc nahrubo nasekaný, nedochucený a ještě takový a makový. Polévka (drůbeží vývar) je přesolená a drobení nedovařené. Filetovaná vepřová panenka s kořeněnou krustou zase možná až moc sladká, růžová, přepečená a židle, na které sedí Jana, je rozvrzaná a Jana se prý bojí, že spadne! Hostitelka, která má malý, ale útulný a vkusný byt, dostane dokonce otázku, zda tam s přítelem doopravdy bydlí a tráví společný čas. Vážně se tam vejdou? Terčina oblíbená zelená barva, které je hodně kolem, prý uklidňuje, ale ve čtvrtek to moc neplatí. Uvolní napětí Terezina masáž rukou? Hostitelka je trochu rozhozená, na ozdobu svých dobrých kynutých lívanců dala místo máty, kterou má doma, bazalku, ale to už je spíš důvod k zasmání. Tereza konstatuje, že prý se sama konečně dobře a dosyta najedla, ale uvědomuje si, že „atmosféra jejího večírku byla šílená a u stolu probíhají silové hry.“

Pátek: Slovenka Emília (29) se ve finále trochu změní ve fúrii a Marian si na ni už brousí zuby

„Mám ráda extrémy a výzvy, ráda vařím,“ představí se výrazná Emília řečená Ema, která přechází plynně z češtiny do slovenčtiny. Motivace účasti v pořadu je u rozvedené maminky a milovnice rychlých kol velmi osobní. Exmanželovi, s nímž má střídavou péči o syna, chce dokázat, že umí skvěle vařit. Jaká ale bude poslední večeře? Ema je rozhodnutá, že si svůj večer zkazit nenechá, a když bude někdo moc rýpat, že ho uzemní. Marian chce holky pošťuchovat, zato včerejší hostitelka Tereza doufá, že boj mezi ní a Janou kulminoval včera a ve finále už bude klid. To ale určitě nebude, protože nejlepší obrana je útok. Nervózní hostitelka, až do pátku laskavá, je najednou ostrá jako břitva a dost věcí se jí nepovede. Na hlavní chod, Emina oblíbeného lososa s hráškovým pyré, se čeká, polévka minestrone, jejíž parodii už vařila Jana, nikomu moc nechutná, i když je asi, jak má být. Předkrm není klasické slíbené caprese, nýbrž tomatovo-sýrový špíz a příloha z lístkového těsta se spálila na uhel. Jako by to nestačilo, Marian Emu ještě ke všemu dost provokuje a hostitelce je z něj podle vlastních slov na zvracení. I Ema se nakonec rozpláče… Finále v Přelouči se moc nepovedlo. Ještěže se všichni dosyta najedí při exkurzi za pizzou, kam je hostitelka vezme, kterou si mohou sami upéct. Dojde vůbec na úkol týdne?

Někdo to ale přes všechny ty výtky, hádky a slzy nakonec stejně vyhraje a odnese si krásných 50 000 korun. Kdo to bude? To uvidíte v dalším Prostřeno!

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.