V Prostřeno! už je jasné, za co se budou strhávat body

Prostřeno! B1

Po čtrnácti dnech se vracíme do Prahy a Středočeského kraje, kde se sejde jeden vtipný muž a čtyři ženy. Prostřeno! plné podzimních vůní a chutí, bude harmonickým pohlazením po duši. Čeho se dočkáme?

Až na moučníky celkem pestrého vaření s masem hovězím, vepřovým a kuřecím a přílohou nebudou jen šťouchané brambory. Na poslední chod se totiž čtyři z pěti rozhodli pro jablečné pečené moučníky a koláče, i když s mírnými modifikacemi a variacemi. Není jen sezona jablek, zvěřiny a hub, ale i dýně, což je úkol týdne.

Dýňová polévka, která se ale kupodivu na jídelníčku tentokrát neobjeví, je známá, což už tak neplatí pro ostatní recepty z dýně. Paradoxně jeden z nejlepších úkolů udělá Pavla, která nemá dýni vůbec v oblibě, ale usmaží z ní chutné bramboráčky, ke kterým se možná ještě někdy doma vrátí. Ve čtvrtek, kdy normálně emoce vybuchují, se u Alžběty zasmějeme a můžeme se těšit na vstřícnost a dobrou náladu. Kritika vtipálka a Robina se zvrhne v parodii a nadsázku, někteří remcalové a taktici se v tom určitě poznají…

Pondělí: Učitelka Kristýna (30) se rozhodla, že bude hrát fair play

Svobodná, bezdětná a zadaná učitelka Kristýna učí druháky a v pondělí je trochu nervózní, určitě by se nechtěla před svými žáčky ztrapnit. V jejím malém bytě v Benešově, kde budou zatím neznámí hosté stolovat, je příjemné. Během prvního dne vládnou vzájemné sympatie, jen nejstarší Pavla by u stolu uvítala aspoň někoho své generace.

Kristýna, která má jako první do svého menu zakomponovat dýni, kupodivu nevyužije svůj zeleninový krém, kam by taková dýně Hokkaidó skvěle zapadla. Celé menu je lehké, hostitelka nesnáší tučné maso, ale v hlavním chodu je několik chyb:

Prý pokaždé, když vaří, tak se řízně, a pokaždé, když peče, tak se spálí. Bude to tak i v pondělí? Kristýna chtěla návštěvě dopřát, ale celá kuřecí prsa se dost nepropekla, přesto jsou trochu suchá: Navrchu je krusta, ale pokus o bylinkovo-houskovou nádivku úplně nevyšel:

Lehkým zklamáním je i předkrm – sýrové suflé nikoho neohromí, hosté cítí spíš vejce než sýr. Šťouchané brambory jsou s pórkem, který má Kristýna ráda. Nejlépe dopadne jablečná roláda s vanilkovým přelivem a zmrzlinou. Ale zábavu mladá paní učitelka zorganizovat umí… Hádání filmů na úrovni hosty zaujme, vítězové navíc obdrží chutnou a nápaditou odměnu.

Úterý: Studentka Kateřina (19) překvapí snahou a úrovní svého francouzského menu

Nejmladší účastnice, která na podzim zahájí svá vysokoškolská studia historie, pozve hosty do bytu v Zahradním Městě, kde žije s maminkou a bráškou-dvojčetem Katka působí na svůj věk vyspěle jako člověk, který už ví, co chce. Přesvědčí o tom, že vaření je skutečně jejím koníčkem, což dokládá i fakt, že u „šéfa“ Zdeňka Pohlreicha absolvovala kuchařské lekce. A to se projeví i na jejím menu, kam zařadila pokrm, který šéf nepochybně proslavil – telecí líčka na víně s kaší.

Jak se povede úkol týdne, dýně?

Najde se někdo, kdo líčka nejí? Problém s prorostlým masem s „žilkami“ by mohla mít včerejší hostitelka, ta si ale umí s takovým masem naštěstí poradit. Salát má úspěch i francouzská cibulačka je přijata lépe, než občas bývá. Pro někoho je zatím záhadou obrácený koláč Tarte Tatin, další ukázka pečení s jablky, kterého si tento týden užijeme dost a dost. A k tomu bude domácí zmrzlina. Není to všechno dokonalé, ale Katka podá velmi slušný kuchařský i hostitelský výkon. Pohoda vládne i při společenské hře u stolu, hádání s lístečky na čele.

Středa: „Lidový vypravěč“ Robin (28) dobře uvaří, dámy skvěle pobaví a ještě zavlní boky v kubánském rytmu

Robin je hráč, ale taktiku nízkého bodování neuznává. Radši povídá, vtipkuje, o gastronomii toho dost ví, stále má co říct, někdy si něco i lehce přibarví či přibájí. A dámy u stolu to baví, nejmladší Kateřina si to vysloveně užívá. Ale i Robin, který nelamentuje nad tím, že je jediný muž u stolu, si to mezi ženami užívá. Je pozorným hostitelem, dámy překvapí svým českým menu, kde nechybí guláš s knedlíkem. I on má za sebou pár lekcí se Zdeňkem Pohlreichem a stejně jako včera Kateřina se pochlubí ztraceným vejcem, které se u šéfa dobře naučil. Včera bylo vejce v salátu, dnes ho hosté dostanou v kulajdě. Robin dámám popřeje dobrou chuť a „reklamace nebere“. Budou nějaké? Carpaccio s kozím sýrem přijmou i ty, co normálně kozí sýr nemusí, a Kristýna dá k dobru své extrabuřty. Vysvětlí, proč nemá ráda kližku, ale nejí i pomeranče, dokonce ani mandarinky! Kližka, přestože se dusila v papiňáku, by si zasloužila více času, omáčka více péče. Nervozita zapracovala i na pohodářovi Robinovi, asi chtěl podat lepší výsledek. Poslední chod – jablečný koláč se šlehačkou - vypadá nádherně, ale i tak se nějaké chybičky najdou… Ale zábava na zahradě domu v Braníku, kde hostitel žije, je báječná! Robin, který vystudoval taneční konzervatoř, si naplánoval kubánskou party. Nejprve předvede latinu s partnerkou a pak uspořádá malý kurz salsy.

Čtvrtek: Pracující vysokoškolačka a aktivistka Alžběta (25) prokáže nadhled a smysl pro humor

V Berouně, v uklizeném podkrovním bytě u usměvavé Alžběty, se plně projeví Robinův humor a celkový nadhled celé středočeské party. Večer začne nevybíravou kritikou, co se to s naší dosud příjemnou partičkou stalo? Hostitelka i divák by mohli chvíli tápat a být zmateni, ale snad se zorientují. A někteří z bývalých účinkujících se ve čtvrtek určitě poznají, protože večírek probíhá ve stylu improvizované parodie na týdny, kdy se až do absurdit rozebíralo, taktizovalo a kritizovalo jídlo. Soutěžící se upřímně baví a patrně se pobaví i diváci, protože něco takového tu ještě nebylo. A hostitelka se tak krásně zbaví nervozity. Alternativní Bětka, která o sobě sama říká, že je blázen (angažuje se v projektech na podporu handicapovaných a strávila čtvrt roku v Africe), by ráda vyhrála. Má ušlechtilé motivy – výhru by věnovala na dobročinné konto pro Ugandu v Africe. Jaké šance má menu, jehož hlavní chod částečně kopíruje ten včerejší Robinův? Kdo bude mít lepší guláš? V něčem se liší, má to být „guláš troubový“. Není pro trouby a tudíž jednoduchý, jak vtipkuje Robin, ale je z trouby, která místy peče trochu víc, než by hostitelka chtěla. Ke guláši nezbyde skoro žádná omáčka, což škoda, protože karlovarský knedlík je výborný. Další výtky jsou: pomazánka k domácímu chlebu je až moc česneková a čokoládový dortík poněkud sušší. Zábava je veselá, ale souvisí s vážným tématem, kterému se hostitelka věnuje. Jen ať si kolegové zkusí, co musí prožívat postižení, kteří se nemohou najíst rukama, nebo na jídlo nevidí a musí ho konzumovat potmě!

Pátek: Servírka Pavla (52) uvaří voňavou bramboračku, upeče dobrá žebírka a rozdá figurky na „člověče, nezlob se“

Pavla je celý týden nervózní, je totiž nejstarší a trochu mezi „mládeží“ trpí, navíc je i normálně velká trémistka, jak přiznává. Je to ale zbytečné… Svůj večer v kuchyni proseckého paneláku celkem s přehledem zvládne, jako matka dvou dospělých dětí má odvařeno, jen štrúdl, již čtvrtý jablečný koláč týdne, se trochu připálí. Předkrm, což je plněná tortilla s uzeným lososem a krémovým sýrem s jarní cibulkou nastudeno, není žádný hit, je to Pavlina premiéra. Lépe dopadne bramboračka, i když všichni očekávali vývar, domácká polévka je dobrá a najde se v ní i hodně Pavlou nasbíraných hub. Ty jako jediná nemusí Kristýna, jak si poradí s tučnými žebírky? Ta se Pavle naštěstí tak povedla, že je s chutí obírá i první hostitelka, přestože na ni pozorná hostitelka myslela se zvlášť připraveným libovým vepřovým plátkem. K žebrům jsou ještě šťouchané brambor a zeleninový salát s dipem. Naposledy si naši Středočeši mohou popovídat u hry „člověče, nezlob se“. Takhle pohodový týden tu už dlouho nebyl… Nikdo se na nikoho nezlobí, ale někdo se přece jenom bude radovat nejvíce.

Kdo ve finále vyhraje 50 000 korun? Sledujte Prostřeno! a dozvíte se to…

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.