Seriály a filmy

11. května 2020 17:00

Iva Kropáčková

O zlato je mezi Čechy zájem. Znamená jistotu, že o hodnotu svých úspor nepřijdou

Podle odborníků je zlato výhodnou součástí investičního portfolia, a to zejména z dlouhodobého hlediska. Jeho cena v době krize roste, může například pomoci vykrýt ztráty...

/* */ window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-1010031482'); !function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '1419814188262150'); fbq('track', 'PageView');

Stále více Čechů investuje do zlata. Jeho cena v současné době roste. Aktuálně se pohybuje v přepočtu kolem 36 tisíc korun za trojskou unci. Na začátku roku to bylo 35 tisíc, před rokem stála 29 tisíc korun a před dvěma lety 27,5 tisíce. Podle odborníků zaznamenalo investiční zlato v posledních letech růst, který dokázalo nabídnout jen velmi málo srovnatených komodit. Další zvyšování hodnoty přitom odborníci očekávají i v budoucnu. Nákup i prodej tohoto cenného kovu je navíc osvobozen od daní.

Výhoda v horizontu času, odolává inflaci

Zlato nicméně nepomůže prudkému zbohatnutí. To, co na něm lidé oceňují, je především schopnost uchovat hodnotu a neztrácet ji. V průběhu času cena zlata obvykle kolísá, z dlouhodobého hlediska se ale jedná o výhodný investiční nástroj. „Pokud máme zlato dlouhodobě ve svém investičním portfoliu, chráníme se proti rizikům krize, během níž má cena zlata velký potenciál stoupat. Tento kov je unikátním uchovatelem hodnoty prověřeným stovkami let zkušeností,“ říká marktetingový manažer České mincovny Jaroslav Černý. Hodnota zlata obvykle roste i při zvyšující se inflaci (která vyvolává vyšší poptávku po zlatě a tím i růst ceny) a při snižování úroků (centrální banky k tomuto kroku aktuálně přistupují).

Jistota v investičním portfoliu

Ideální je mít zlato jako doplněk k jiným formám zhodnocování úspor. Díky tomu, že cena zlata v době krize roste, může dorovnat případný úbytek hodnoty úspor v jiných investicích. Díky zlatu lze jednoduše snížit investiční riziko. Pokud například máte peníze v akciových fondech, jejich hodnota jde dolů a zlato případnou ztrátu může vykrýt. Zároveň není pravděpodobné, že by cena žlutého kovu spadla na nulu nebo dokonce do mínusu. „Když se podíváme zpět do historie, lidé vždy hledali způsob, jak uchovat hodnotu vytvořeného bohatství. Našli jej ve zlatě – právě díky jeho vzácnosti,“ doplňuje Jaroslav Černý.

Mince či cihličky, lze spořit i postupně

Koupit lze zlaté cihličky, destičky či mince, které se prodávají v různých provedeních, hmotnostech i ryzostech. Podle toho se odvíjí cena, kterou lze do zlata vložit. Pořídit lze mince či slitky od hodnoty jednoho tisíce korun po statisícové částky. Více v článku Cena zlata roste, o nákup je zájem. 5 důležitých rad (nejen) pro začínající investory. Nicméně pokud nechcete nebo nemůžete najednou investovat celou sumu za vybraný „zlatý produkt“, u České mincovny existuje i možnost spořit postupně, kdy vám stačí jen 500 korun za měsíc. Podrobné informace zjistíte zde.

Sběratelská hodnota navíc

Zlato navíc může přinést významnou přidanou hodnotu i v osobní rovině. A to především v případě sběratelských kousků, limitovaných sérií s určitým motivem (například v České mincovně lze sehnat mince se znameními zvěrokruhu, sportovci, zpěváky, historickými událostmi a podobně) nebo originálních dárků, nejčastěji v podobě mincí, které lze pořídit mimo jiné k narození dítěte, narozeninám nebo svatbě. „Kromě investičního charakteru mají mince také velký sběratelský potenciál, který z nich postupem času dělá žádané zboží, díky čemuž se jim zvyšuje hodnota,“ upřesňuje Jaroslav Černý. Investování do pamětních mincí je proto ideálním řešením pro toho, kdo chce své finanční prostředky uložit do drahých kovů, ale navíc chce vlastnit také něco, co má svou sběratelskou cenu.

Advertorial

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.