Seriály a filmy

22. listopadu 2019 08:00

Iva Kropáčková

Půjčku si automaticky pojistěte!

Rádce: Chcete si půjčit peníze? Rozhodně nezapomeňte na pojištění

Pan Plachý si cestou domů z práce ošklivě zvrtnul kotník. Měsíční neschopenka se ale promítla do jeho výplaty.

Nečekaně se tak dostal do problému se splácením své půjčky. Přitom stačilo si půjčku pojistit. Zaplatit pár korun navíc k pravidelné měsíční splátce stále dělá podle Komerční banky řadě lidí problémy. V tomto případě jde ovšem o šetření na nesprávném místě.

„Nepřemýšlejte nad tím, zda si k úvěru vezmete i pojištění. Prostě si jej hned sjednejte a mějte klid po celou dobu splácení. Malá částka, o kterou se měsíční splátka navýší, vás v budoucnu může ochránit před nečekaným výpadkem příjmu a hrozbou toho, že nebudete schopni svůj závazek splácet. Odstrašujících případů v celé České republice je skutečně hodně,“ upozornil Petr Vonka z Komerční banky.

Na co by se pojistka měla vztahovat

Proto, aby se vám pojištění půjčky skutečně vyplatilo, je nezbytné vybírat variantu, která kryje co možná nejvíce rizik. Většina pojistek se zaměřuje hlavně na situace, které se mohou stát z ničeho nic, ale které samozřejmě patří k životu. Jedná se například o úraz nebo zranění, a to nejenom v zaměstnání, ale i při sportování, práci na zahradě apod. Stejně tak by se měla vztahovat na pracovní neschopnost. Opět by mělo být jedno, zda je to vlivem nemoci, úrazu nebo čehokoliv jiného. Samozřejmě, ačkoli si to nepřipouštíme, mělo by pojištění zahrnovat i úmrtí.

„Půjčka je závazek na několik let, proto by správné pojištění mělo zahrnovat i riziko spojené se ztrátou zaměstnání. I v tomto případě platí, že pokud na tom nemáte přímou vinu, tak za danou situaci nemůžete. Mezi pojistná rizika musí patřit také invalidita. To vše jsou problémy, které způsobí, že půjčku nebudete moci splácet,“ doplnil Petr Vonka.

Na kolik vás pojištění schopnosti splácet přijde

Podívejme se nyní na to, kolik vlastně takové pojištění schopnosti splácet půjčku stojí. Dnes je výhodou to, že se nejedná o nijak závratné částky. V závislosti na výši půjček to zpravidla je několik desítek až stovek korun měsíčně. Cena se také určuje podle toho, jaký typ pojištění vlastně zvolíte. V některých případech to může být jenom nejlevnější základ, v jiných případech už skutečně plnohodnotná pojistka spojená s tím, že získáte tu nejvyšší finanční ochranu.

Například v Komerční bance se pojištění schopnosti splácet pro případ čtyř hlavních rizik, tedy smrti, invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání, stanovuje procentem z výše půjčky. Konkrétně je to desetina procenta. U stotisícové půjčky tak měsíčně zaplatíte na pojistce 100 Kč. U jiných bank to ale může být i dvojnásobek. Za ten klid a jistotu, že se o vás v nečekaných situacích někdo postará, to ale stojí.

Komerční sdělení

Sdílejte článek