Seriály a filmy

18. listopadu 2019 02:00

Iva Kropáčková

Víte, jak si správně půjčit peníze?

Rádce: Potřebujete si narychlo půjčit? Poradíme Vám, jak na to jít chytře

Než si vezmete půjčku, dobře zvažte, zda ji skutečně potřebujete, zda budete mít na splátky, a raději se pojistěte.

Nastává období horečného nakupování. Prodá se prakticky všechno – od naprostých zbytečností a kýčů až po praktické věci. Pokud jste si během roku nestačili našetřit dostatek peněz, abyste nyní někomu, nebo sobě, udělali radost, přemýšlíte možná o půjčce. Vzít si úvěr je v dnešní době velmi jednoduché. Ale půjčit si peníze bezpečně a správně, už tak jednoduché není. Začněte tím, že si zvolíte ten správný typ půjčky u správné banky.

Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr je vhodným řešením pro dlouhodobější půjčku na věci, které vám budou sloužit několik let – auto, domácí spotřebiče, kuchyňská linka, počítač apod. Důležité je sledovat úrokovou sazbu a ještě lépe RPSN (roční procentní sazbu nákladů zohledňující úrokovou sazbu i všechny poplatky spojené s pořízením úvěru), které určují, kolik za půjčku bance zaplatíte. Například v Komerční bance úroky startují již na 3,8 % p. a. a RPSN 3,87 %.

„Pokud už se pro spotřebitelský úvěr rozhodnete, pojistěte si schopnost jej splácet. Nikdy nevíte, co se může stát v práci, s vaším zdravím nebo životem,“ uvedl Petr Vonka, produktový manažer Komerční banky.

Kontokorent / povolený debet

Kontokorent (tedy možnost jít na svém běžném účtu do „mínusu“) může být dobrým pomocníkem v dobách, kdy potřebujete překonat krátkodobý finanční nedostatek, například potřebujete zaplatit nečekaný nedoplatek za elektřinu a ještě vám nepřišla výplata. Výhoda je, že jakmile máte kontokorent jednou schválený, do mínusu můžete „chodit“ opakovaně a nemusíte pokaždé znovu žádat.

„U povoleného debetu je potřeba si hlídat dobu jeho splatnosti. Doporučuji sjednávat si limit nižší než je příchozí výplata na účet, nemusíte pak dobu splatnosti hlídat a vyrovná se vám každý měsíc automaticky,“ doplnil Petr Vonka.

Kreditní karta

Kreditní karta je vlastně spojení platební karty, půjčky a navíc různých výhod. Když platíte kreditní kartou, nepoužíváte své peníze, ale peníze banky. Ty jí postupně splácíte. Používáním kreditky získáte navíc peníze po dobu až několik týdnů bez úroku, což vám žádný jiný produkt nenabídne.

Díky doplňkovým službám se stane vaším pomocníkem doma i na cestách. Můžete si třeba zdarma zavolat pomoc, když si zabouchnete klíče, nebo využít cestovní pojištění.

Jak poznamenal Petr Vonka: „Komerční banka nabízí ke kreditním kartám zajímavé doplňkové služby a výhody navíc. Jedná se o exkluzivní slevový program Sphere, příspěvky na penzijní spoření, prodlouženou záruku na vybrané zboží nebo pojištění a asistenční služby v případě havárie v domácnosti. Každý si může vybrat, co je pro něj zajímavé.“

U Bezstarostné půjčky poskytnuté v období od 1. 10. 2019 do 31. 12. 2019 nebude účtován poplatek za službu Zpracování a vyhodnocení žádosti o úvěr online ve výši 490 Kč.

Vzorový příklad: Výše úvěru 410 000 Kč, splatnost 8 let, pevná úroková sazba 3,80 % p.a, RPSN 3,87 %, celková splatná částka 522 676,89 Kč. 1. splátka úroků 256,50 Kč, 2.-95. anuitní splátka 4 944,00, 96. anuitní splátka 4 856,29 Kč. Měsíční poplatky za: spravování úvěru 0 Kč, vedení běžného účtu MůjÚčet 0 Kč, elektronické výpisy 0 Kč. V případě poskytnutí úvěru na základě online žádosti v období od 1. 10. 2019 do 31. 12. 2019 není účtován jednorázový poplatek za sjednání. Příklad je spočítán k datu čerpání 14. 10. 2019 a termínu splácení úvěru vždy k 20. dni v měsíci.

Komerční sdělení

Sdílejte článek