Seriály a filmy

30. května 2019 18:00

Iva Kropáčková

Zlato je symbolem zajištění. 7 důvodů, proč se vyplatí do něj investovat

Stále více lidí investuje do zlata. Vedle jiných finančních produktů může být dnes tato komodita zajímavou investiční příležitostí a zaujímat určité místo v portfoliu. A v neposlední řadě může být i cenným sběratelským kouskem nebo originálním dárkem s přidanou hodnotou, třeba k narození dítěte...

/* */ window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-1010031482'); !function(f,b,e,v,n,t,s) {if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)}; if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0'; n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,document,'script', 'https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '1419814188262150'); fbq('track', 'PageView');

Nákupem zlata sice prudce nezbohatnete, z dlouhodobého hlediska se ale jedná o investici výhodnou a velice praktickou. Může splnit očekávání jak konzervativních, tak více odvážných investorů. Důvodů je hned několik:

1. Uchová hodnotu peněz nebo ji zvýší

Hodnota „žlutého kovu“ sice podléhá výkyvům, protože ji negarantuje stát ani jiná instituce, ale i přesto cena unce zlata v korunách podle marketingového manažera České mincovny Jaroslava Černého vzrostla za posledních 10 let, kdy jsme byli svědky hospodářské krize, devalvace měn či prudkého nárůstu cen nemovitostí, o 129 procent. Ani takto náročné období cenu zlata nijak negativně neovlivnilo. „Víme, že hospodářská krize zase přijde, ale nevíme kdy. Pokud však máme zlato dlouhodobě ve svém investičním portfoliu, proti těmto rizikům se chráníme. Tento kov je unikátním uchovatelem hodnoty prověřeným stovkami let zkušeností. A právě v období krize má velký potenciál stoupat,“ říká Jaroslav Černý. Investice do zlata je tak z dlouhodobého hlediska velice efektivní a bezpečný způsob, jak zhodnotit své finanční prostředky a chránit je proti rizikům hospodářských krizí a inflaci.

2. Může vykrýt ztráty

Díky tomu, že cena zlata v době krize roste, může dorovnat případný úbytek hodnoty úspor v jiných investicích. Pokud například máte peníze v akciových fondech, jejich hodnota jde dolů a zlato naopak případnou ztrátu může vykrýt.

3. Nulová hodnota nehrozí

Šance, že by cena zlata spadla úplně na nulu, je také velmi malá. Zlato se totiž používalo jako univerzální platidlo v dobách, kdy ještě neexistovaly současné státy ani měny. „Když se podíváme zpět do historie, lidé vždy hledali způsob, jak uchovat hodnotu vytvořeného bohatství. Našli jej ve zlatě – právě díky jeho vzácnosti,“ doplňuje Jaroslav Černý.

4. Lze ho snadno prodat

Ve chvíli, kdy budete potřebovat hotovost, je zlato snadno prodejné a víte, že pravděpodobně neproděláte. Právě naopak. Prodat ho můžete kdykoliv a kdekoliv po celém světě za aktuální tržní cenu (minus drobný poplatek za prodej).

5. Neplatí se daně

Zlato v České republice nepodléhá daním. Při jeho nákupu a převzetí už vás nestojí nic na poplatcích, je osvobozeno od DPH. Při prodeji se pak zisk ze zlata nezahrnuje do daně z příjmů.

6. Osobní přidaná hodnota

Pokud jde o placení daně, přidanou hodnotu tedy řešit nemusíte. Nicméně zlato může mít zcela jinou přidanou hodnotu v osobní rovině. A to především v případě sběratelských kousků, limitovaných sérií s určitým motivem (například v České mincovně lze sehnat mince se znameními zvěrokruhu, sportovci, zpěváky, historickými událostmi a podobně) nebo originálních dárků, nejčastěji v podobě mincí, které lze pořídit mimo jiné k narození dítěte, narozeninám nebo svatbě. „Kromě investičního charakteru mají mince také velký sběratelský potenciál, který z nich postupem času dělá žádané zboží, díky čemuž se jim zvyšuje hodnota,“ upřesňuje Jaroslav Černý. Investování do pamětních mincí je ideálním řešením pro toho, kdo chce své finanční prostředky uložit do drahých kovů, ale navíc chce vlastnit také něco, co má svou sběratelskou cenu.

7. Stačí jen 500 korun měsíčně

Zlaté cihličky, destičky či mince se prodávají v různých provedeních, hmotnostech i ryzostech. Podle toho se odvíjí cena, kterou lze do zlata vložit. (Praktické a detailní informace o nákupu zlata si můžete přečíst v článku Jak (začít) investovat do zlata? Praktický návod - od A do Z). Pořídit lze mince či slitky od hodnoty jednoho tisíce korun po stotisícové částky. Nicméně pokud nechcete či nemůžete najednou investovat celou sumu za vybraný „zlatý produkt“, u České mincovny existuje i možnost spořit postupně, kdy vám stačí jen 500 korun za měsíc. Podrobné informace zjistíte v článku Zlato pro každého?! Uchová hodnotu úspor, investovat lze od 500 korun měsíčně.

Advertorial

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.