zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Řeč těla: Co nám říkají potíže s játry?

Říká se, že játra jsou sídlo hněvu.
Autor: Thinkstock Říká se, že játra jsou sídlo hněvu.
anna kopečková , Vydáno: 08.04.2016
Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Příčina může být v naší psychice.

Když bolí duše, bolí celé tělo

Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Pacienti tak navštěvují různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že pacient je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí často stojí stres, strach, emoce vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Játra jsou párovým orgánem k žlučníku a jsou takovými „lapači“ našeho vzteku, nenávisti, zloby a strachu.

Játra mají svou největší aktivitu mezi jednou až třetí hodinou ráno. Pokud v této době pijeme alkohol, zatěžujeme tak svá játra mnohem víc než v jiném denním čase. Noční úmrtí na srdeční infarkt mohou mít spojitost právě s nedostatkem energie dodávané do jater. Pokud játra nemají energii, vezmou si ji právě ze srdce.

Játra zatěžuje nejen nevhodná strava, alkohol, kouření, drogy, špatné ovzduší, ale i náš vztah k lidem a světu. Jak tolerujeme nedostatky druhých. Jak naplňujeme své výzvy.

Jaké symboly nám odkrývají potíže s játry?

Říká se, že játra jsou sídlo hněvu a primitivních emocí. V mládí jsou měkká a poddajná a postupně tvrdnou, tuční a nereagují na různou léčbu. Jsou vlastně stejná jako lidé. Je to především strach, lítost, vztek, úzkost, křivdy a neštěstí. Játra nás učí zbavit se jedovatosti a odpustit druhým. Přeměnit zlost a vztek na lásku a dostat tak nový příval energie. Ztrácíme tak schopnost správně se rozhodnout a rozeznat, co je pro nás a ostatní důležité.

Položte si následující otázky:

Prožíváte štěstí? Umíte se v životě radovat? Jak vnímáte pomluvy a zlost svého okolí?

Játra nám pomáhají se správně rozhodnout, ale musíme odstranit hněv a zlobu, protože ta nám naše správné rozhodnutí zatemňuje. Nejen hněv a zloba, ale i nenávist, závist, sobectví, pomluvy brání obnově jater a jejich prosperitě. Lidé, kteří vidí kolem sebe jen hádky a nepříjemnosti, se brání pomocí onemocnění jater.

Hádky kvůli maličkostem! Jsou příčiny vašich sporů také tak směšné?

Vybavujete si, kvůli čemu se s partnerem nejčastěji pohádáte? Tedy pokud se nehádáte vůbec, pak se omlouváme a vyslovujeme vám upřímný obdiv, ale věřte, že k běžnému průměru opravdu nepatříte. Partnerské dvojice se zkrátka čas od času pohádají.

Jenomže kdybychom se alespoň hádali kvůli zásadním, státotvorným problémům. Najdete ovšem málo partnerů, řvoucích na sebe kvůli politice naší země vůči například Spojeným státům americkým. Řve se z docela jiných důvodů.

Možná si vzpomínáte na legendární hádku z filmu Hodíme se k sobě, miláčku? Iva Janžurová a František Peterka se tu do krve hádají, zdali je textilie zelená anebo zelenkavá.

Znáte hádky tohoto typu?

Ostříhaný pes

Ostříhaný pes

Manželka odvezla chlupatého miláčka celé rodiny do psího salonu, aby ho tu zvelebili. Pejsek byl vykoupán, ostříhán, navoněn a zdarma vybaven i roztomilou nalepovací psí náušnicí. Hrdá dáma s pýchou přivedla vylepšeného křížence zpět domů, kde nic netušící manžel málem dostal infarkt. Křičel, že vodit psa značky pouliční směs do salonu psí krásy je přece naprostý nesmysl, že pes byl ostříhán příliš, vypadá teď jako trouba, a co proboha ta náušnice? Vždyť je to směšné! Vše vyvrcholilo ostrou hádkou a několikadenní tichou domácností.

Když dítě onemocní

V jednom období svého života, asi rok po rozchodu se svým manželem, jsem řešila i svoji situaci s rodiči. Nerozuměli jsme si, protože oni s mým rozvodem a rozchodem s manželem nesouhlasili. Často jsme se hádali. Mému synovi bylo kolem deseti let a aniž bych si to uvědomovala, tak on svojí citlivostí intenzivně vnímal celou situaci kolem hádek s mými rodiči. Následně onemocněl mononukleózou. A ta postihuje především játra. Nedokázala jsem si vysvětlit, jak mohl onemocnět, když jsem se snažila, aby zdravě žil a byl v pohodě. Dneska už vím, že to byla jeho reakce na hádky s mými rodiči, které on opravdu miloval. Nechtěl si vybrat mezi mámou a prarodiči. A tak jeho tělo zareagovalo onemocněním. Škoda, že jsem v té době nevěděla o psychosomatice tolik, kolik o ní vím v dnešní době. Onemocnění dětí většinou souvisí s problémy mezi rodiči nebo v rodině a je dobré si u nemocného dítěte uvědomit, kde je základ problému.

Jak k nám játra promlouvají?

Játra se nám starají o nízký krevní tlak, o naši pokožku, stav energie a celkově ovlivňují další orgány.

Jak se naučit zvládat emoce spojené s játry?

Problémy kolem jater znamenají, že musíme přijmout sami sebe, a to s našimi chybami i pozitivy. Vnímat to hezké, co na nás je k obdivování. Podívejte se sami na sebe očima vašich přátel. Co na vás vaše okolí obdivuje? Uvědomte si svoji jedinečnost. Snažte se zbavit všeho špatného a bolestivého.

Sepište si seznam toho, co vám na vás vadí. Následně se snažte vyškrtat to, co je neměnné a s čím nemůžete nic udělat, s tím ostatním začněte pracovat. Na vztek a odsuzování sebe i ostatních se snažte podívat s nadhledem. K pochopení jejich chování vám pomůže empatie (vcítění se).

Dalším krokem je osvobození se od kritiky svého chování. Váš vnitřní kritik vám zatěžuje nejen játra, ale i ostatní orgány.

Důvěra je další z věcí, na které je dobré zapracovat. Důvěřujte více sami sobě, ale i svému okolí. Naučit se nastolit bezpodmínečnou lásku je sice náročné, ale stojí to za pokus.

A nejdůležitější je radovat ze svého života. Radost a smích mají ozdravné účinky. Játra jsou jako studánka. Když se o ni špatně staráme, tak je kalná a bahnitá. Pokud se o ni staráme a čistíme ji, je krásně křišťálová a přináší nám radost. Tak jako musíme vyčistit pramen, který studánku zásobuje vodou, a upravit okolí studánky, tak je i nutné zaměřit se i na orgány, které s játry spolupracují.

Zdraví jater vyjadřuje míru správnosti i prospěšnosti naší komunikace s okolím a jeho kvalitu, včetně životních strastí.

Afirmace pro léčbu: „Znám pouze lásku, klid a radost.“

 

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

reklama

Související témata: játra , psychosomatika , řeč těla

reklama

Přečtěte si také

reklama