Recepty

8. prosince 2020 14:20

beccy@seznam.cz

Poslední advent před námi: Upečte vánoční cukroví i svým mazlíčkům

Na našich adventních věncích v neděli zapálíme poslední svíčku, a tak nám do Vánoc zbývají už jen pár dní. Pro většinu hospodyněk to znamená, že mají upečené vánoční cukroví. My, kdo máme doma čtyřnohého mazlíčka, víme, jak těžké je odolat jeho smutným očím, abychom mu neulomili kousek toho vanilkového rohlíčku. Pro ně to ale může znamenat hrozbu, a tak je lepší chlupáčům upéct jejich vlastní. Oproti klasickému cukroví je to brnkačka.

Obecně se v cukroví nachází přemíra cukru a tuků, což je pro zvířata nebezpečné. Často jsou tam obsaženy i vlašské ořechy, které patří s makadamovými k těm úplně nejproblematičtějším. Jsou pro ně toxické a způsobují alergické reakce, špatnou koordinaci i třesavku. Problémem je i čokoláda. Ať už hořká, nebo mléčná. Látky jako kofein, teobromin a vysoký obsah tuku z čokolády dělají doslova jed. Pes, který si smlsne na větší dávce čokolády, tak může mít srdeční problémy, které vedou až k úmrtí. Dvoukilovému psovi může stačit jedna tabulka čokolády, aby vám to zkazilo svátky.

Stejně jako pro psy, tak pro kočky jsou toxické i hrozny a avokádo. V klasických druzích cukroví se tyto potraviny neobjevují, ale v dnešní moderní době a raw stravě se to nedá vyloučit. Hroznové víno mazlíčkům může způsobit až selhání ledvin.

Pokud chcete čtyřnohým chlupáčům dopřát vánoční pochoutku, upečte nebo kupte jim jejich speciální kousky. Dnes jsou lidé, kteří se pečení psích dortů a cukroví věnují na plný úvazek a vytvářejí neskutečné kreace, ale také za ně zaplatíte. Proto zde máte čtyři recepty, které zvládnete levou zadní i vy doma.

Játrové psí perníčky

 • 500 gramů hovězích jater
 • 1–2 vajíčka se skořápkou
 • celozrnná mouka
 • ovesné vločky

Všechny ingredience rozmixujeme do husté kaše a vyplníme formičky. Pečeme asi 20–25 minut na 180 °C.

Rybí tyčinky pro psa i kočku

 • 250 g čerstvé ryby nebo zmraženého filé
 • 150 g mouky
 • 2 vejce
 • asi 0,5 l vody
 • 1 polévková lžíce rybího tuku

Ryby pečlivě rozmixujeme a přidáme k nim další suroviny, promícháme. Těsto rozválíme, a buď nakrájíme na tyčinky, nebo můžete pomocí vykrajovátek udělat i jiné tvary. Opět pečeme na 180 °C asi 25 minut.

Vánoční paštička

 • 200 g kuřecích/krůtích jater
 • 150 g kuřecích/krůtích srdíček
 • 80 g rýže
 • 50 g mrkve

Játra očistíme a podlijeme vodou – dusíme. Srdíčka, rýži a mrkev uvaříme doměkka. Vše následně rozmixujeme, ale ve směsi necháme malinké kousky, nalijeme do jakýchkoli formiček/mističek a dáme ztuhnout do lednice, kde „cukroví" i uchováváme. Mazlíčkovi ho podáváme vyklopené z formy a ohřáté na pokojovou teplotu.

Kočičí tuňákové cukroví

 • 3 lžíce ovesných vloček
 • 3 lžíce kukuřičné mouky
 • 185 g tuňáka ve vlastní šťávě
 • voda

Smícháme všechny ingredience, a pokud bude těsto moc suché, přidáme podle potřeby vodu. Lepivé těsto pak rozprostřeme a uděláme placičky, které pečeme na pečicím papíru 15 minut na 180 °C.

Najdete-li jiné zvířecí recepty, dávejte si pozor například na arašídové máslo. Obecně ho sice psi mohou a velmi jim chutná, ale záleží na kvalitě. Nemělo by být doslazované a hlavně nesmí obsahovat xylitol – pro psy je totiž jedovatý. Po kvalitním arašídovém másle se podívejte třeba ve zdravé výživě. U kočky si zase dejte pozor na běžný mýtus s mlékem. Pokud byste měli pocit, že jí před Vánoci chcete dopřát, mléko pro dospělou kočku není rozhodně vhodné, způsobuje průjmy. Pozor i na kosti, v žádném případě nedávejte ani psovi ani kočce kosti a hlavně ne z vánoční ryby, jsou tenké a mohou poranit střevo.

Pokud budete kočce vyrábět například dorty z konzerv, kočka by měla vždy dostat kočičí konzervu a ne psí. Kočka je masožravec a potřebuje daleko více bílkovin, zatímco pes je všežravec.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.