Prima maminka

29. prosince 2016 10:00

Anna Kopečková

10 užitečných rad, jak využít v domácnosti sůl

10 užitečných rad, jak využít v domácnosti sůl

Budete se divit, v kolika nejrůznějších situacích vám zdánlivě obyčejná kuchyňská sůl dokáže pomoci, kolik zdánlivě neřešitelných „katastrof“ hravě vyřeší. Pohádka o tom, že je sůl nad zlato, má skutečně pravdu.

Křupavý lilek nebo cuketa

Tahle zelenina je super, ale často bývá po opečení vodnatá a rozbředlá. Zabráníte tomu tak, že lilek nebo cuketu nakrájíte na plátky, posolíte je a necháte asi 10 minut „vypotit“. Tekutinu, kterou plátky pustí, otřete vlhkou utěrkou a zeleninu opečte nebo jinak upravte.

Žádná zamrzlá okna v autě

Námrazy na oknech v autě se zbavíte, když okna potřete zevnitř solným roztokem připraveným ze 2 čajových lžiček soli rozpuštěných ve 3,5 l vody.

Nadýchanější sníh i šlehačka

Chcete ušlehat vaječné bílky nebo smetanu rychleji a tak, aby byly navíc nadýchanější? Stačí k nim před šleháním přidat špetku soli. A ještě jedna věc – smetana musí být před šleháním studená, bílky ohřáté na pokojovou teplotu.

Čištění odpadu

Ano, i zde vydatně pomáhá sůl, respektive solný roztok. Připravíte ho z půl šálku soli, kterou rozpustíte v litru horké vody. Roztok nalijte do výlevky ve dřezu a nechte působit.

Šťavnaté kuře

Až budete péct kuře nebo krůtu, vytřete vnitřní dutinu solí. Maso pak nebude vysušené.

Čistá listová zelenina

Odstraňte snadno nečistoty z listové zeleniny, například ze špenátu. Stačí zeleninu omýt v nádobě s čistou slanou vodou.

Čistá žehlička

Určitě víte, že připálené části na žehličce se nemají seškrabovat ostrými předměty. Dá se to vyřešit velmi snadno pomocí soli. Posypte papír trochou soli a přejeďte přes něj několikrát horkou žehličkou (pozor, nesmíte mít zapnuté napařování).

Skvrny od červeného vína

Červené víno se z oděvů a dalších látek odstraňuje opravdu špatně. Zkuste rozprostřít potřísněnou látku nad čistou mísou, skvrnu důkladně posolte a přelijte horkou vodou. Pak oděv vyperte běžným způsobem.

Vejce při vaření neprasknou

Všichni to známe: vaříme vejce natvrdo a skořápky při vaření praskají. Zabránit tomu je tak jednoduché. Než se začne voda vařit, přidejte do ní alespoň dvě špetky soli.

Bleskově vychlazený sekt

Tahle rada se vám může hodit třeba na Silvestra, když zapomenete dát včas vychladit lahev sektu. Umístěte ji do kbelíku, obložte ledem, ten posolte, obložte další vrstvou ledu, posolte… a tak dále, dokud nebude led sahat až po hrdlo lahve. Nakonec vše zalijte vodou a za 10 minut můžete začít s oslavou.

Sdílejte článek
Štítky zelenina okno sůl silvestr rada žehlička

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.