Prima maminka

20. června 2016 04:45

Anna Kopečková

10 věcí, které vám nikdo neřekne, než si pořídíte druhé dítě

10 věcí, které vám nikdo neřekne, než si pořídíte druhé dítě

Očekávání miminka je krásná věc. Jednou jste to všechno zvládli, a tak si s partnerem říkáte, že druhé dítě bude větší pohoda – přece jen jste už zkušení rodiče. Chyba lávky!

Že jste těhotná si pořádně uvědomíte až po pár měsících

Fakt, že je žena podruhé těhotná, si na rozdíl od prvního těhotenství naplno uvědomí až těsně před termínem. U prvního dítěte máte čas se na všechno připravit psychicky, fyzicky, ale také materiálně. Zařídit vše důležité i méně důležité a někdy také vyslovené maličkosti – třeba barvu pyžamka nebo nálepek na stěně.

S příchodem druhého potomka však na takové věci čas mít prostě nebudete. Ve většině případů jste totiž ráda, že vůbec otřete špinavou pusinku tomu prvnímu, natož abyste dlouhé hodiny vybírala tapetu do dalšího pokojíčku.

Budete se cítit hůř

Zkušenosti mnoha žen praví, že druhý porod a celkově těhotenství bývá pro ženu mnohem horší než to první. Proč? Částečně za to může věk. První dítě si ženy totiž pořizují relativně brzy, i když v dnešní době se věková hranice zvyšuje. Druhé dítě tedy mnohdy přichází až po třicátém roku a s postavou, nemluvě o fyzické kondici, to prostě už nebude takové jako dřív. Přicházejí první bolesti zad, kloubů anebo taky migréna. První dítě brečí, vy se snažíte poklidit byt, navařit manželovi a zároveň se ohýbat pro dětské hračky, což jde s velkým břichem velmi těžko.

Nonstop péče

A pak přijde druhé dítě. Péče o dvě nikdy není stejná jako péče o jedno. Dvě ubrečené děti, které potřebují vaši péči dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Ano, v tuto chvíli se matky stávají skutečně matkami na plný úvazek. Už není možné říct manželovi "pohlídej na chvíli Aničku, já si dám relaxační vanu", protože co pak uděláte s Pepíčkem?

Přijde pocit provinění

S příchodem druhého dítěte nepřichází jen méně spánku, ale také často pocit provinění. Proč? Ženy mají během období vývoje a růstu dítěte pocit, že mu musí být nablízku, aby bylo tak, jak má, což je naprosto v pořádku. Co se ale stane, když matka odběhne k druhému dítěti? Přichází pocit provinění – zda první dítě vyrůstá správně, zda má dostatek lásky a péče, které se mu dostávalo předtím, nebo které by se mu mohlo dostávat. To je normální, je nutné si přiznat, že se prostě nemůžete rozkrájet a mateřskou péči je třeba rozdělit.

Vrátí se starosti, na které jste už zapomněla

Navíc se vrátí všechny ty nepříjemné okamžiky mateřství. Pokakané plenky, nikdy nepřestávající pláč, nedostatek spánku, neustálý dohled, protože co kdyby na sebe dítě převrhnulo ten horký čaj…

Zatímco u prvního dítěte je matka schopná srovnat svůj biorytmus s dětským, u druhého dítěte to může být problém – co když jej bude mít obráceně? Může se klidně stát, že jedno dítě bude plakat, druhé spát a obráceně. I to může druhorodičky potkat a je třeba se a to připravit.

Spoustu věcí přestanete řešit

Jako matka druhého dítěte také zjistíte, že ty věci, kterých jste se jako prvomatka obávala, už vás nerozhodí. Nic se nestane, když bude miminko dvě vteřiny bez dečky nebo když bude mít pobrindanou pusinku, prostě musí něco vydržet. Matky dvou a více dětí vědí, že to není žádná katastrofa a že se svět z toho nezboří. Hlavně, že jsou děti zdravé.

Připravte se na žárlivé scény

Každý, kdo si pořizuje druhé dítě, musí také počítat s tím, že to prvorozené bude žárlit. Často to tak je. Doposud totiž byl prvorozený potomek zvyklý na pravidelný přísun lásky, péče a starostlivosti, nicméně teď se o vše musí podělit. Možná vás potkají výbuchy vzteku, pláče anebo i agrese, ale to je normální a časem to přejde.

Rady od zkušené matky

Samozřejmě jako zkušený rodič (každý, kdo má dvě děti přece už je zkušený rodič, nebo ne?), musíte očekávat, že za vámi budou chodit ostatní a ptát se: která dečka je pro mé miminko nejlepší? Co mám dělat s těmi drobnými flíčky u pusinky? A které mléko z lékárny je podle vás nejzdravější? Pokud máte kolem sebe hodně prvorodiček, může to být dost vysilující.

Už víte, co je důležité

Možná vám připadá, že druhé dítě s sebou přináší jen samá "negativa". Tak tomu ale ve skutečnosti není. Jako zkušená matka už budete vědět, čeho se u druhého dítěte nedopouštět aneb co je zbytečné a nepřínosné. Třeba zjistíte, že ten hudební kroužek, který stál velké peníze, byl vašemu dítěti stejně na nic, protože miluje sport. Je dobré počkat, až dítě trochu vyroste a naslouchat spíše jeho zájmům než tomu, co si myslíte, že by pro něj bylo vhodné.

(Snad) přijde čas, kdy budete mít víc klidu

Vaše prvorozené dítě získalo nejen sourozence, ale také nejlepšího kamaráda, a to je k nezaplacení. Existuje vysoká šance, že obě děti budou společenské a budou v budoucnu dobře navazovat přátelství a jiné vztahy. A pro vás to samozřejmě jako bonus znamená více klidu a času pro sebe.

-an-

Sdílejte článek
Štítky láska spánek těhotenství manželé

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.