Prima maminka

20. září 2017 12:51

Martina Čerňanská

4. Ročník festivalu ilustrace LUSTR se uskuteční 22. – 28. Září 2017

LUSTR je festival současné autorské ilustrace a největší setkání ilustrátorů u nás. Soustředí se zejména na ilustraci českou a slovenskou a své místo na něm mají i zahraniční tvůrci.

LUSTR nejsou jenom obrázky na zdi, ale také rozmanité instalace 40 vybraných autorů. Každý svůj kousek prostoru ve velkém domě ztvární jinak a speciálně pro tuto událost. Festival je oslavou ilustrace, na níž se setkávají profesionálové i volnočasoví tvůrci, inspirují se navzájem a společně se prezentují více než 2000 návštěvníkům. Na vernisáži se autoři představují a návštěvníci poznávají jejich tváře a ruce, které jindy kreslí v ústraní.

Ilustrace už dávno nejsou jen výsadou knih. Dnes na ně narážíme takřka všude – v médiích, v online i offline komunikaci, v produktovém designu… a právě tuto rozmanitost současné ilustrace chce LUSTR ukázat. Jediným omezením pro vystavující je to, že by na výstavě měli předvést svou autorskou tvorbu – své vlastní nápady nezatížené komerčním zadáním.

V minulých letech festival vzbudil velmi kladné ohlasy, především díky možnosti zhlédnout množství mladých inspirativních ilustrátorů na jednom místě. Seznámit se se současnými tvůrci v oboru tak může být nejen příjemným, ale i užitečným zážitkem pro širokou veřejnost i profesionály z mnoha oblastí, kteří zde mohou najít ilustrátora pro budoucí spolupráci. Kromě ojedinělé expozice na festivalu proběhnou tvůrčí workshopy, projekce nebo divácká soutěž o nejoblíbenějšího ilustrátora.

Letošní ročník festivalu bude svojí koncepcí klást větší důraz na aktuální trendy v ilustrátorské a kreslířské tvorbě s propojením a přesahy do jiných uměleckých oborů. Současná ilustrace reaguje i na sociální a celospolečenská témata a právě na tuto část tvorby vybraných umělců se festival zaměří.

Program letošního ročníku

Letošní ročník klade důraz na sdílení profesního know-how. Připravujeme celou řadu workshopů, přednášek a limitovaných master classes. Novinkou na letošním LUSTRu budou takzvané talks, inspirativní formát, během kterého má profesionál hodinu na to, aby představil svou práci včetně veškerých přešlapů a úspěchů jeho kariéry. Další novinkou bude ilustrátorská pecha kucha, která slouží zejména k představení letošních vystavujících a měla by zajímat všechny, kteří se chtějí na poli současné ilustrace zorientovat a seznámit se s novými ilustrátory pro vlastní projekty a zakázky. Nebude chybět promítání animovaných světových i českých krátkých filmů a dílny pro děti. V rámci retrospektivní sekce budou mít diváci možnost vidět dílo Jiřího Trnky.

Zahraniční hosté:

  • Magoz, španělský ilustrátor a animátor - https://magoz.is
  • Martina Pauková, jedna z nejúspěšnějších ilustrátorek v česko-slovenských vodác - http://www.martinapaukova.com/
  • Jonathan Vermesch, francouzský ilustrátor - https://www.instagram.com/jonathan_vermersch/

Cesta k LUSTRu 2017

První ročník festivalu se konal roce 2014 v prostorách galerie Microna.

Druhý ročník 2015 se odehrával v prostorách zapůjčených od hlavního města Prahy – v čtyřpatrovém domě v Cihelné ulici 4. Vernisáže se zúčastnilo 500 návštěvníků a výstavu celkem navštívilo 1100 návštěvníků.

Loňský ročník 2016 na témže místě přivítal celkem 1800 návštěvníků, vernisáže se zúčastnilo 700 z nich.

První tři ročníky festivalu LUSTR se konaly pod záštitou letenského knihkupectví PageFive. Festival založila Nadia Sheshuková a František Kast z PageFive. Letošní 4. ročník organizuje spolek Czech illustrators ve spolupráci s PageFive, které za něj a další výstavní činnost vyhrálo cenu Czech Grand Design 2016 v kategorii Obchod roku. Letošní ročník probíhá také ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, která poskytla festivalu prostor v Hybernské 4. Festival personálně zajišťují Nadia Sheshuková, Věra Mezuláníková, Ilona Polanská a František Kast.

LUSTR v minulých letech přivítal řadu zahraničních hostů, například rakouské studio Soybot, italské studio Fludd nebo německého ilustrátora Lasseho Wandschneidera. Pro rok 2017 máme připraven seznam významných zahraničních hostů, kteří svou účast v těchto dnech potvrzují.

TERMÍN A MÍSTO KONÁNÍ: 22. – 28. září 2017 v Praze, Hybernská 4

PARTNEŘI FESTIVALU

  • Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
  • Magistrát hlavního města Prahy
  • Ministerstvo kultury České republiky

zdroj: Czech illustrators & PageFive

Sdílejte článek
Štítky lustr

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.