Prima maminka

23. prosince 2016 06:00

Anna Kopečková

4 tipy, jak poznat kvalitní víno

4 tipy, jak poznat kvalitní víno

Obecně platí staré dobré „dá sa pít“ a „nedá sa pít“ nebo jednoduše chutná a nechutná. Pokud se ale chcete opravdu zaměřit na to, jak kvalitní víno máte ve skleničce, existují 4 atributy, které mají všechna vysoce ceněná vína:

Dvě vůně nestačí

Pokud se jedná o lepší a komplexnější víno, na nose nemá jen 1-2 přímočaré vůně, jako třeba citrony a jablka, či jahody, ale má několik vrstev vůně, od ovoce čerstvého, přes marmeládové a kandované ovoce, dřevo, vanilku, čokoládu, až pak například kořenité nebo minerální tóny. Jednoduše vás baví zkoumat aroma tohoto vína a daří se vám objevovat stále nové vůně. Samozřejmě, že z vína nevystupuje alkohol ani jiné nelibé pachy například po síře nebo vlhkém sklepu.

Jak voní po 10 minutách?

Kvalitní vína se časem ještě více otevírají a překvapí vás dalšími dimenzemi vůně. Naopak méně kvalitní vína vás mohou napoprvé nadchnout, ale cca po 10 minutách ve skleničce doslova ztrácí dech a vůně není nikterak příjemná – jednoduše jsou určeny k rychlému vypití. Doporučuji si to vyzkoušet u vína, které doma běžně pijete.

Kvalitní vína se časem ještě více otevírají a překvapí vás dalšími dimenzemi vůně, naopak méně kvalitní vína vás mohou napoprvé nadchnout, ale cca po 10 min ve skleničce doslova ztrácí dech a vůně není nikterak příjemná – jednoduše jsou určeny k rychlému vypití. Doporučuji si to vyzkoušet u vína, které doma běžně pijete. - See more at: http://www.ocenenavina.cz/tipy-a-blog/4-tipy-jak-poznat-kvalitni-vino/#sthash.9t1qlyAg.dpufKvalitní vína se časem ještě více otevírají a překvapí vás dalšími dimenzemi vůně, naopak méně kvalitní vína vás mohou napoprvé nadchnout, ale cca po 10 min ve skleničce doslova ztrácí dech a vůně není nikterak příjemná – jednoduše jsou určeny k rychlému vypití. Doporučuji si to vyzkoušet u vína, které doma běžně pijete. - See more at: http://www.ocenenavina.cz/tipy-a-blog/4-tipy-jak-poznat-kvalitni-vino/#sthash.9t1qlyAg.dpuf

Kvalitní vína se časem ještě více otevírají a překvapí vás dalšími dimenzemi vůně, naopak méně kvalitní vína vás mohou napoprvé nadchnout, ale cca po 10 min ve skleničce doslova ztrácí dech a vůně není nikterak příjemná – jednoduše jsou určeny k rychlému vypití. Doporučuji si to vyzkoušet u vína, které doma běžně pijete.

Nepijte „vodu"

Podobně, jako u vůně, by i chuť vína měla být harmonická. To znamená, že vás nepálí alkohol, neštípe nepřirozeně vysoká kyselinka nebo vám nebrní jazyk od nezralého drsného a zeleného třísla (svíravá a hořká chuť). Komplexita se opět projevuje víceúrovňovým chuťovým zážitkem. Důležité je také to, aby víno nemělo prázdné nebo tenké tělo (jako byste pili vodu).

Dlouhá dochuť

Tady platí bez výjimky, čím delší tím lepší. Délka dochuti se počítá v sekundách. Vína s dochutí pod 5 sekund jsou vína krátká, vhodná na okamžitou konzumaci nebo pro zapití jídla. Od 10 do 30 sekund už se jedná o slušné víno se střední dochutí a vína s pozitivní dochutí přes 30 - 60 sekund už patří mezi medailová. Důležité je, že by dochuť měla být příjemná, nikoli hořká nebo kyselá, a měla by vám zanechat na patře dlouhotrvající pozitivní zážitek z vína.

Autor: Vláďa Vaněk, ocenenavina.cz

Sdílejte článek
Štítky víno vůně

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.