Prima maminka

16. listopadu 2015 04:45

Lucie Průchová

7 jednoduchých tipů, jak se zalíbit přísné tchyni

7 jednoduchých tipů, jak se zalíbit přísné tchyni

V prvé řadě pamatujte, že s tchyní budete vždycky tak trošku soupeřky, ale čím méně se bude soupeřit, tím lépe. Vtipy bývají vůči těmto starším dámám občas až kruté, jenže zdaleka ne každá tchyně létá na koštěti na sabat. Myslete na to, že i z vás bude jednou tchyně a budete si přát milou, sympatickou a nekonfliktní snachu. Jak to provést, abyste s partnerovou matkou, i když vypadá velmi přísně, vycházela bez větších problémů?

Nepodceňujte první dojem

Ať to třeba zní povrchně, ale první setkání je důležité. Dojem, jaký na tchyni učiníte, v ní zůstane dlouho, jen s obtížemi bude názor na vás měnit. Jistěže máte před prvním setkáním trému, je to naprosto přirozené a vůbec nevadí, bude-li to na vás znát. Na druhou stranu omdlévat hrůzou by nebyl dobrý nápad. Vhodně se oblékněte (žádné přehnané výstřihy či sukýnky připomínající spíše čelenku), líčení zvolte decentní, usmívejte se. Pokud jste pozvána na oběd, jídlo pochvalte, což neznamená, že je vaší povinností spořádat osm knedlíků, v tom případě budete působit spíše jako dřevorubec než jako dáma.

Snažte se konverzovat

I když jste možná povahy ostýchavé, povídejte si s tchyní při každém setkání. Plachost lze někdy zaměnit za nemluvnost, lhostejnost, nezájem či pýchu, snažte se tedy hovořit – samozřejmě že na příjemná témata. Ptejte se na její dětství: kde bydlela, jací byli její rodiče, také na záliby: co ráda dělá ve volném čase, který televizní seriál sleduje. Odpovědi vás jistě zaujmou, dozvíte se tak něco nového i o svém partnerovi.

Chvalte jejího syna

Vaše tchyně ráda uslyší chválu na svého milovaného chlapce. Zdůrazňujte jeho klady, jistě nějaké má. Drobné zápory si z taktických důvodů nechte pro sebe. Pochopitelně, konzumuje-li váš drahý litr rumu denně, asi by to měla řešit celá rodina, tady by šlo již o závažnou poruchu, ale takové ty jeho slabůstky si nechte pro sebe. Že nejí dušenou mrkev, nezhasíná, není tak docela pořádný a neuvaří si ani čaj, to prostě velkomyslně přehlédněte.

Tolerujte slabší stránky

Možná se vám nelíbí, že se stará dáma obléká do podivných křiklavých barev. Takovou byste nechtěla ani utěrku, ale co, je to její vkus. Třeba je až příliš mnohomluvná a její mečivý smích vás tahá za uši. A nelze ani vyloučit, že se na každé návštěvě modlíte, aby nedošlo k nejhoršímu, to znamená, aby ze zásuvky nevytáhla staré album a nezačala od začátku: „Tak toto je moje zlatíčko, když se narodilo, podívej na ta nádherná modrá kukadla...“ Což se téměř vždycky stane. Buďte silná žena a vydržte to.

Oplácejte pozvání

Máte-li aktivní a společensky založenou tchyni, která dobře vaří a má ve zvyku vás čas od času pozvat na nedělní oběd, projevujte přiměřenou vděčnost a sem tam se snažte pozvání oplatit. A to ať už vám její pokrmy chutnají, nebo ne. Pokud vaříte nerada, anebo si netroufáte vařit pro více osob, pozvěte „panímámu“ do restaurace. Připravte se však na poznámky typu: A jéje, zase jedna moderní žena! Případně: To by mě zajímalo, kolik bude ta legrace stát.

Malý dáreček potěší

Je samozřejmě nutné si na partnerovu matku vzpomenout v době, kdy se blíží Vánoce, nezapomínat na její narozeniny, pravidelně jí blahopřát k svátku, z dovolené nebo z výletu jí přivézt malý dáreček. Po finanční stránce vás to jistě nezabije a vztah mezi vámi a „panímámou“ to posílí. Pokud vám ona sama dává nemožné dárky, například budík v podobě kohouta se svítícíma očima anebo zástěru s nápisem To je ale hospodyňka, budete muset mávnout rulou a odpustit jí to.

Myslete na to, co jí udělá radost

Občas udělejte nebo řekněte něco, co jí udělá radost. Prostě jen tak. Stačí maličkost. Přineste bábovku, kterou jste upekla, pošlete pohled z města, kam jste byla vyslána na služební cestu, smějte se vtipu, který vypráví, nejhlasitěji ze všech, i když to – mezi námi – není žádná velká sláva. Anebo jí řekněte, že se s ní hezky povídá. Závěrem důležité upozornění. Toto vše platí pro snachy, které „vyfasovaly“ tchyně relativně civilizované. S tchyněmi z kategorie čarodějnic se spolupracuje buďto bídně, nebo je veškerá spolupráce vyloučena.

-em-

Sdílejte článek
Štítky Vánoce tchýně

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 7. 2024

Berani, duchovní záležitosti by vás mohly velmi zajímat. Možná se budete chtít ponořit do metafyzických studií a meditací, ale pracovní nebo rodinné povinnosti by vám mohly bránit v uskutečnění těchto přání. Nenechte se tím zklamat. Místo toho se soustřeďte na všední povinnosti a dokončete je. Pak můžete přejít ke skutečně fascinujícím záležitostem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.