zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

7 tipů, jak si usnadnit úklid a mít doma čisto

1/7: Zaměřte se vždy jen na jednu místnost
Zaměřte se na jednu místnost

Když nebudete uklízet vždycky najednou celý byt, ale jen jednu místnost, půjde vám to rychleji a také nic neodfláknete. Jestli váháte, kde konkrétně začít, tak jděte tam, kde jste nejčastěji. Až tam uklidíte, budete plni uspokojení z dobré práce a nadšeně se můžete vrhnout dál. Rozhodně se také nenechte při úklidu vyrušovat žádné e-maily, telefony nebo sociální sítě, dokud nebude hotovo.

 

 

2/7: Co a jak v kuchyni?
Co a jak v kuchyni

Je několik věcí, které vám spolehlivě zkazí chuť. Jednou z nich je špína v kuchyni. Přitom je poměrně snadné ji udržet čistou.

Kupříkladu uklízejte nepořádek hned, nenechávejte to na později. Fleky na sporáku a na lince setřete hned, nenechte je zaschnout, to by vám jejich odstranění trvalo mnohem déle. Do skříněk si suroviny i nádobí skládejte tak, abyste si zbytečně nepřidělávali práci. Tedy nejpoužívanější vpředu a nejméně používané vzadu. Před špínou vás uchrání i sklenice a dózy, do kterých si můžete přesypat mouku, cukr i rýži. Vyhnete se jejich rozsypání ve skříňkách.

Úklidové prostředky včetně houbiček a rukavic si dejte do jednoho boxu, abyste je mohli pokaždé všechny najednou vytáhnout a rychle použít. Jednou denně pak setřete celou linku, dřez s baterií i sporák a také podlahu, pravidelně také vynášejte koš, aby vám po kuchyni nelétaly mušky octomilky.

 

 

3/7: Obývací pokoj
Obývací pokoj úklid

Nejlepší rada, kterou vám můžeme k obýváku dát, je nestřádat v něm věci a naopak je pravidelně uklízet a vyhazovat. To se týká všech možných novin a časopisů, DVD, skleniček, atd. Pokud budete vědět, kam co patří, usnadní vám to každodenní úklid. Práci vám zjednoduší i to, když uzavřete se všemi členy rodiny dohodu, že před odchodem z pokoje ho každý dá do původního stavu.

4/7: Koupelna a záchod
Koupelna a záchod úklid

Téměř nepřetržitá vlhkost usnadňuje život všemožným virům a bakteriím. Toaletní potřeby si proto uklízejte do organizérů a dávejte je mimo dosah vody. Jinak místnost uklízejte stejně jako kuchyň každý večer setřete umyvadlo, záchodové prkénko a vanu nebo sprchový kout.

5/7: Ložnice
Ložnice úklid

Základem je udržet tu alespoň nějaký pořádek. Stelte si proto postel každý den, nenechte po zemi válet prádlo. Použité oblečení, které nechcete dát hned prát, nenechávejte jen tak pohozené, ale srovnejte ho a dejte na jedno vyhrazené místo (ideální je pořídit si na něj věšák, tzv. sluhu). Zvažte také, jestli nechcete všemožné suvenýry a pamětní předměty dát někam jinam, protože v ložnici je obecně hodně prachu a přidělávali byste si tak při jeho utírání práci.

 

 

6/7: Zapojte rodinu
Zapojte rodinu

Úklid se snadno stane úkolem jen jednoho člena rodiny, většinou matky. Jenže v bytě nebo v domě vás žije víc, takže se nebojte zapojit každého. Děti by měly být zodpovědné za úklid svého pokoje, kromě toho mezi ně můžete rozdělit i vysávání, utírání prachu, vyndávání nádobí z myčky nebo vynášení koše. Nejdřív ze všeho se ale ujistěte, že vědí, co a jak mají dělat. Řada rodičů spojuje s domácími pracemi i kapesné nebo jiné odměny, to už záleží na vašem uvážení. Děti by na druhou stranu měly pochopit, že uklízet se musí a nejde to dělat jen kvůli odměně.

7/7: Odškrtávejte si
Odškrtávejte si

Abyste se v tom, co máte všechno udělat, neztratili, napište si seznam. Díky tomu se můžete nejprve věnovat tomu, co nemáte rádi a rychle si to odbýt. S každou odškrtnutou činností vás navíc naplní euforie a práce vám hned půjde lépe od ruky.

 

ana

 

 

 

reklama