Prima maminka

15. října 2015 04:30

Anna Kopečková

7 tipů, jak si usnadnit úklid a mít doma čisto

7 tipů, jak si usnadnit úklid a mít doma čisto

Úklid nebývá zrovna oblíbená aktivita. Na druhou stranu nepořádek nejen nelahodí oku, ale ještě škodí zdraví. Roztoči, plísně, bakterie, viry – tomu všemu se v něm daří víc než dobře.

Dobrou zprávou je, že mít čistou domácnost není nic extra těžkého. Základem je poklízet alespoň chvilku každý den. Jak tedy na to?

Zaměřte se vždy jen na jednu místnost

Když nebudete uklízet vždycky najednou celý byt, ale jen jednu místnost, půjde vám to rychleji a také nic neodfláknete. Jestli váháte, kde konkrétně začít, tak jděte tam, kde jste nejčastěji. Až tam uklidíte, budete plni uspokojení z dobré práce a nadšeně se můžete vrhnout dál. Rozhodně se také nenechte při úklidu vyrušovat – žádné e-maily, telefony nebo sociální sítě, dokud nebude hotovo.

Co a jak v kuchyni?

Je několik věcí, které vám spolehlivě zkazí chuť. Jednou z nich je špína v kuchyni. Přitom je poměrně snadné ji udržet čistou.

Kupříkladu uklízejte nepořádek hned, nenechávejte to na později. Fleky na sporáku a na lince setřete hned, nenechte je zaschnout, to by vám jejich odstranění trvalo mnohem déle. Do skříněk si suroviny i nádobí skládejte tak, abyste si zbytečně nepřidělávali práci. Tedy nejpoužívanější vpředu a nejméně používané vzadu. Před špínou vás uchrání i sklenice a dózy, do kterých si můžete přesypat mouku, cukr i rýži. Vyhnete se jejich rozsypání ve skříňkách.

Úklidové prostředky včetně houbiček a rukavic si dejte do jednoho boxu, abyste je mohli pokaždé všechny najednou vytáhnout a rychle použít. Jednou denně pak setřete celou linku, dřez s baterií i sporák a také podlahu, pravidelně také vynášejte koš, aby vám po kuchyni nelétaly mušky octomilky.

Obývací pokoj

Nejlepší rada, kterou vám můžeme k obýváku dát, je nestřádat v něm věci a naopak je pravidelně uklízet a vyhazovat. To se týká všech možných novin a časopisů, DVD, skleniček, atd. Pokud budete vědět, kam co patří, usnadní vám to každodenní úklid. Práci vám zjednoduší i to, když uzavřete se všemi členy rodiny dohodu, že před odchodem z pokoje ho každý dá do původního stavu.

Koupelna a záchod

Téměř nepřetržitá vlhkost usnadňuje život všemožným virům a bakteriím. Toaletní potřeby si proto uklízejte do organizérů a dávejte je mimo dosah vody. Jinak místnost uklízejte stejně jako kuchyň – každý večer setřete umyvadlo, záchodové prkénko a vanu nebo sprchový kout.

Ložnice

Základem je udržet tu alespoň nějaký pořádek. Stelte si proto postel každý den, nenechte po zemi válet prádlo. Použité oblečení, které nechcete dát hned prát, nenechávejte jen tak pohozené, ale srovnejte ho a dejte na jedno vyhrazené místo (ideální je pořídit si na něj věšák, tzv. sluhu). Zvažte také, jestli nechcete všemožné suvenýry a pamětní předměty dát někam jinam, protože v ložnici je obecně hodně prachu a přidělávali byste si tak při jeho utírání práci.

Zapojte rodinu

Úklid se snadno stane úkolem jen jednoho člena rodiny, většinou matky. Jenže v bytě nebo v domě vás žije víc, takže se nebojte zapojit každého. Děti by měly být zodpovědné za úklid svého pokoje, kromě toho mezi ně můžete rozdělit i vysávání, utírání prachu, vyndávání nádobí z myčky nebo vynášení koše. Nejdřív ze všeho se ale ujistěte, že vědí, co a jak mají dělat. Řada rodičů spojuje s domácími pracemi i kapesné nebo jiné odměny, to už záleží na vašem uvážení. Děti by na druhou stranu měly pochopit, že uklízet se musí a nejde to dělat jen kvůli odměně.

Odškrtávejte si

Abyste se v tom, co máte všechno udělat, neztratili, napište si seznam. Díky tomu se můžete nejprve věnovat tomu, co nemáte rádi a rychle si to odbýt. S každou odškrtnutou činností vás navíc naplní euforie a práce vám hned půjde lépe od ruky.

ana

Sdílejte článek
Štítky úklid kuchyně rodina

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.