7 úklidových triků, které jsme odkoukali od babiček

7 úklidových triků, které jsme odkoukali od babiček

Čím déle uklízíte, tím lepší jste. Nikdo od narození neví, jak dostat skvrnu od červeného vína z bílé košile. Takové znalosti si lidé předávají z generace na generaci, dcery se učí od svých matek. Čím více podobných lekcí zažijete, tím snazší úklid budete mít. Nejvíc zkušeností pak má samozřejmě babička. Když ji vyzpovídáte, jistě se o ně ráda podělí.

Některé triky jsme pro vás už sepsali:

Omývejte stěny zdola nahoru

Po nějaké době se na zdech usadí špína a prach. Možná vás překvapí, o kolik více světla budete doma mít, když si umyjete zdi. Vždy však omývejte zdi odspoda nahoru. Může to znít jako bláznivý nápad – dokud to pořádně nepromyslíte. „Pokud myjete stěnu od shora dolů, stékající voda vytváří na špinavé části čisté cestičky, které se pak myjí daleko hůře,“ vysvětluje Katherine Trezisová, majitelka úklidové firmy.

Můžete si také vyrobit vlastní roztok na čištění zdí: smíchejte si lžičku levandulového oleje s litrem vody a nalijte směs do rozprašovače. Nastříkejte tuto směs na staré silonky a otřete s nimi skvrny ze zdi. Kromě toho, že se zbavíte špíny, vám budou zdi také krásně vonět.

Podlahu osvěžíte jedlou sodou

„Už je to mnoho let, co mi babička ukázala, že na mytí podlahy, a zejména pak na spáry mezi dlaždicemi, používá jedlou sodu s trochou vody,“ tvrdí Carrie Aulenbacherová, spisovatelka na volné noze, která si jedlou sodu velmi pochvaluje. „Je bezpečná pro děti, šetrná k podlaze a nezanechává žádný zápach,“ dodává.

Jedlou sodu můžete použít na mnoho dalších ploch v domácnosti – k čištění pracovní plochy, dřezů z nerezové oceli, mikrovlnné trouby, sporáku...

Na stříbro použijte zubní pastu

V případě, že se blíží nějaká velká oslava či párty, budete muset vytáhnout ze skříně rodinné stříbro. To je však třeba před použitím vyčistit. Nepropadejte panice a sáhněte po zubní pastě. Jen ji kartáčkem vetřete do příboru a pak jej opláchněte a osušte.

Na prach použijte povlak na polštář

Jsou místa, na kterých se usazuje hodně prachu, ale jejich úklid není zrovna jednoduchý. K takovým patří například nejvyšší polička, prostor pod postelí či lopatky ventilátoru, stropní lampa. A právě poslední dvě věci můžete skvěle vyčistit, když použijete povlak na polštář. Ten na lopatku ventilátoru (nebo na lampu) opatrně natáhněte a při sundavání prach otřete. Špína spadne místo na podlahu do povlaku a vy ji jen později vyklepete do koše.

Žvýkačku odstraní arašídové máslo

Žvýkačka, hlavně ve vlasech, je nepříjemností, se kterou se rodiče malých dětí potkávají poměrně často. Většinou to skončí novým účesem, slepený chuchvalec vlasů se prostě ustřihne. No, teď už nebudete muset přistupovat k tak drastickým opatřením. Stačí na žvýkačku nanést arašídové máslo, nechat jej chvíli působit a pak jej setřít a vymýt.

Na lepkavé skvrny platí olej

Zašpinil se manžel od dehtu nebo jiné těžko vypratelné látky? Tam, kde ostatní používají agresivní rozpouštědla, vy vyzkoušejte obyčejný olivový olej. Ten naneste na měkký hadřík a skvrnu otírejte.

Deštivé dny jsou určeny k úklidu

Pokud nemůžete jít ven, můžete být produktivní – alespoň to je filozofie babičky blogerky Karen Lopezové. „Když pršelo, babička uklízela. Doháněla tak úklidové manko z pracovního týdne,“ vysvětluje Lopezová, proč babiččin dům vypadal jako muzeum.

-lk-

Sdílejte článek
Štítky úklid podlaha hydrogenuhličitan sodný

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.