Prima maminka

16. listopadu 2015 04:15

Anna Kopečková

8 vánočních dekorací aneb Co si taky můžete vyrobit

8 vánočních dekorací aneb Co si taky můžete vyrobit

Spousta hezkých dekorací se dá koupit v obchodech, ale hodně si jich můžete vyrobit doma. Máme pro vás pár jednoduchých, a přitom efektních nápadů.

Paletový stromeček

Dřevěné palety se hodí na spoustu věcí. Třeba když nechcete mít doma ani živý ani umělý stromeček, ale něco naprosto originálního. Tak vezměte paletu (stačí sehnat nějakou starší, nemusí být nová) a natřete ji řidší bílou barvou nebo nastříkejte sprejem. Pokud chcete, aby stromeček vypadal věrohodně, sežeňte si ještě hezké kratší polínko, nejlépe z borovice, na vrchu do něj udělejte zářez, zasuňte do něj paletu a přitlučte ji ještě hřebíky, aby držela. A teď můžete vytvořit stromeček. Připevněte na paletu svítící řetěz – odshora směrem dolů cik cak. Stačí vám na to hřebíčky, které zatlučete do palety a ohnete pomocí kladívka kolem řetězu (pozor, abyste neporušili drát uvnitř řetězu). Pak na řetěz zavěste pomocí háčků různé ozdoby – stejně jako na vánoční stromeček. Nahoru umístěte hvězdu. A pak už stačí stromeček jen rozsvítit.

Pozdravy na dveřích

Zvykli jsme si posílat vánoční přání mailem nebo mobilem, ale není hezké najít před svátky ve schránce krásně ozdobené papírové přání? Jestli i vám ještě někdo taková přání posílá, využijte je do vánoční dekorace. Můžete si je vystavit na poličce nebo je použít místo kouliček na girlandu kolem dveří. Na připevnění vám stačí pár hezkých kolíčků.

Svícínky co dům dal

Hořící svíčky k Vánocům patří a můžete si s nimi prozářit byt, i když nemáte ani jeden svícínek. Vezměte pár sklenek na víno, obraťte je dnem vzhůru a postavte je třeba na stůl. Nahoru postavte svíčky (můžete je připevnit trochou rozehřátého vosku). A pod sklenky ještě můžete dát pár malých barevných kouliček, kousek stříbrného řetězu nebo něco blýskavého.

Pomerančová světýlka

Tyhle svícínky nejen krásně vypadají, ale když je zapálíte, tak vám provoní celý byt. Potřebujete na ně pár hezkých kulatých pomerančů. Každý rozkrojte na dvě poloviny a pomocí lžíce opatrně oddělte dužinu od slupky. Z každého pomeranče tak získáte dvě polokoule. Do horní polokoule vykrojte pomocí tvořítka na cukroví hvězdičku, kolečko nebo třeba srdíčko a po okrajích zapíchejte opatrně hřebíčky. Do spodní polokoule umístěte čajovou svíčku, zapalte ji a zakryjte vrchní polokoulí s hřebíčky.

Kelímkový věnec

Tak tenhle vánoční věnec je opravdu super jednoduchý a super rychlý. Stačí vám na něj papírové kelímky, které postupně zasunujete do sebe, lepíte k sobě a stáčíte do kruhu. Stačí přidat hezkou stužku, případně ještě něco zeleného a je hotovo.

Originální ozdoby na stromeček

Možná vám už nestačí obyčejné kouličky nebo jiné ozdoby, které se prodávají v obchodech. Tak si vyrobte vlastní, třeba z vykrajovátek na cukroví a barevných pevnějších papírů nebo starých fotografií. Z papíru nebo fotografie vykrojte podle vykrajovátka požadovaný tvar a přilepte ho dobrým lepidlem ze spodní strany na vykrajovátko. Když lepidlo zaschne, provlékněte v horní části pomocí jehly stužku, na oba její konce navlékněte korálek a udělejte uzlík.

Zimní stromečky

Jestli vás baví práce s papírem, tak tohle je přesně pro vás. Na výrobu stromečků potřebujete papírovou čtvrtku a bílé kávové filtry. Z čtvrtky vystřihněte kružnici, z ní pak vystřihněte čtvrtinu, tu vyhoďte, zbytek stočte do kužele a okraje k sobě dobře přilepte třeba lepicí páskou. Na tento kužel pak budete lepit proužky z kávových filtrů. Každý filtr přeložte na polovinu, tu přeložte znovu napůl, znovu napůl, znovu a znovu, až budete mít jen proužek. Filtr pak znovu rozložte a po obvodu nastříhejte na širší proužky a začněte je lepit na kužel. Postupujte odspodu směrem nahoru, začněte největším proužkem a postupně přidávejte menší a menší, až se dostanete úplně nahoru. Lepte na kužel vždy jen horní stranu proužku, aby spodní strana odstávala. Úplně nahoru přilepte kolečko vystřižené z kávového filtru (opět ho přeložte napůl, znovu napůl…) a špičku stiskněte prsty a zatočte.

Svítící dárky

Tak tohle je hlavně pro ty, kteří se už nemohou dočkat vánočních dárků. Než ty skutečné přinese Ježíšek, mohou koukat alespoň na dárky svítící. Potřebujete krychle vyrobené nejlépe z dřevěných latěk nebo prkýnek. Stačí jedna, ale hezky vypadá, když máte krychlí víc a v různých velikostech. Na každou po obvodu připevněte světelné řetězy. Jednoduše pomocí hřebíčků, které zatlučete do dřeva a ohnete kolem drátu (pozor, abyste ho nepoškodili). Každou krychli obalte průsvitnou látkou – ideálně starou hezkou záclonou nebo tylem a připevněte jehlou a nití nebo jen sešívačkou. Každý dárek ještě potřebuje barevnou mašli – a je hotovo. Stačí zapojit řetěz do elektřiny a rozsvítit.

Sdílejte článek
Štítky Vánoce vánoční ozdoby hřebíček polokoule

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.