Prima maminka

3. června 2016 04:15

Martina Čerňanská

8 věcí, které dělejte, pokud sedíte celý den u počítače

8 věcí, které dělejte, pokud sedíte celý den u počítače

Spousta z nás stráví většinu své pracovní doby u stolu před počítačem. A to není žádná výhra ani pro naši psychiku a už vůbec ne pro naše tělo. Abyste předešli všemožným problémům, jako jsou bolest hlavy, bolest očí, problémy se zády a mnoho dalších, zkuste zařadit těchto 8 jednoduchých činností do vašeho každodenního života a odměnou vám bude lépe fungující tělo i hlava.

Správně nastavený monitor

Základem je mít správně nastavený monitor. Pokud máte monitor moc nízko, brzy vás začnou bolet záda a krk. Pokud naopak koukáte moc nahoru, pravděpodobně budete mít problémy se suchýma očima. Pokud jste vyšší postavy a tudíž máte i vysunutý monitor na maximum stále nízko, podložte ho knihami, balíkem papíru do tiskárny, popř. stohem časopisů.

Nastavte si budík

Nastavte si na vašem telefonu nebo počítači budík, který vám zazvoní každou hodinu. Pokaždé, když se ozve, vstaňte a jděte se na chvilku projít. Nemusíte hned ven, stačí alespoň po kanceláři nebo po chodbě. A udělejte si třeba pár dřepů, rozproudí se vám krev a ještě uděláte něco pro svou figuru.

Hodně pijte

Samozřejmě myslíme vodu:). Ta je nezbytně nutná k udržení dobrého zdravotního stavu, ale také pokud chcete zhubnout. Díky pravidelnému pitnému režimu se vám bude nejen lépe pracovat a budete mít víc energie, ale také se v pravidelných intervalech budete zvedat od stolu (proto mějste na stole vždy jen 1 sklenici) a tím přidáte tolik potřebný pohyb.

Vyhýbejte se výtahu

Pokud pracujete v budově, kde je výtah, máme pro vás další tip – choďte po schodech. Je to drobnost, ale spočítejte si, kolik toho našlapete za měsíc. To už je slušné číslo, že? A pokud jezdíte do práce autem, zkuste zítra zaparkovat kousek dál a projít se. Každý den trochu chůze výrazně přispívá ke zlepšení krevního oběhu a posílení svalů.

Čtěte ve velkém

Další počítačový trik je následující: vzpomeňte si na svou babičku, jak jí všechna písmenka připadají malinká a pomalu jí už nestačí ani silné brýle a zvětšete na počítači písmo. Nebojte se klidně zvednout velikost o několik procent. Pokud je totiž písmo příliš malé, mhouříte oči. Z toho se může rozvinout dokonce šilhání, ale hlavně se vám oči dřív unaví a bude vás bolet hlava.

Mrkejte

Ano my víme, že mrkáme všichni a je to naprosto automatický proces, ale ukázalo se, že pokud pracujete s počítačem, měli byste mrkat mnohem častěji. Jinak vám hrozí, že vaše oči budou vysušené. Schválně, zkuste si po nějakou dobu dávat pozor na to, abyste mrkali více než obvykle. Uvidíte, že se vám to za chvíli zautomatizuje a vaše oči vás nebudou tolik bolet.

Zacvičte si

Samozřejmě nemáme na mysli lehnout na stůl a dělat sedy-lehy. Zkuste méně nápadné cviky. Seďte rovně na vaší otáčecí židli, lehce nadzvedněte nohy, chyťte se stolu a otáčejte se střídavě doprava a doleva. Krásně si tím protáhnete celé tělo.

Nechte své oči odpočinout

Je sice lákavé po příchodu domů, kde sedíte celý den u počítače, pustit si TV a podívat se na nějaký film, ale zkuste občas dát svým očím úplný oddech a nekoukat na žádnou zářící obrazovku. Celodenní práce před monitorem má pořádný vliv na váš zrak, ale mohl by se vás také za chvíli týkat termín: syndrom počítačového vidění – což je zastřešující termín pro všechny problémy spojené s dlouhodobým díváním se do monitoru.

Sdílejte článek
Štítky stůl počítač

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.