Prima maminka

10. července 2016 04:45

Anna Kopečková

9 překvapivých způsobů, jak využít ovesné vločky

9 překvapivých způsobů, jak využít ovesné vločky

Tahle zdravá potravina zdaleka není dobrá jen k tomu, abyste si ji dali k snídani.

Léčí akné

Jestli i vás trápí nepříjemné pupínky, zkuste využít ovesné vločky jako přírodní lék. Odstraní odumřelé buňky a vsáknou do sebe přebytečnou mastnotu.

Jak na to: Zalijte hrst ovesných vloček vodou, povařte je a nechte prochladnout. Pak vločky naneste na obličej, nechte působit asi 10 minut a omyjte vlažnou vodou.

Neutralizují pachy

Toho můžete využít třeba v chladničce. Stačí do ní umístit misku plnou ovesných vloček. Někteří lidé sypou vločky i do popelníků a tvrdí, že pomáhají neutralizovat nepříjemný pach kouře.

Zklidňují podrážděnou kůži

Pokud máte kůži spálenou od sluníčka, opět vám pomůžou ovesné vločky, ideálně ve spojení s mlékem. Vločky povařte v mléce, nechte vychladnout, udělejte z nich obklad na postiženou kůži a nechte několik minut působit. Stejným způsobem lze léčit i různá podráždění a otevřené póry. Ostatně, když se podíváte na složení kosmetických výrobků určených na zklidnění pleti, často obsahují právě ovesné vločky.

Zklidní i kůži vašeho psa

I pejsky občas trápí suchá a svědící kůže. A i v jejich případě pomůžou ovesné vločky. Rozmixujte jeden hrnek vloček na prášek, nasypte ho do nádoby s vlažnou vodou, ve které budete psa koupat, a dobře promíchejte. Pejska dejte do vody a polévejte mu hřbet, břicho a opatrně i hlavu po dobu 15 minut. Pak ho lehce osušte a nechte oschnout.

Zabaví vaše děti

Z ovesných vloček se dokonce dá vyrobit i modelína, zcela přírodní, netoxická. Vaše děti se s ní mohou pěkně vyřádit a vy si z ní můžete vyrobit třeba originální korálky. Hmota vydrží vláčná několik hodin a do druhého dne ztvrdne. Pokud byste ji chtěli uchovat déle, vydrží vám několik dnů v lednici zabalená v igelitovém sáčku.

Na výrobu hmoty potřebujete 1 hrnek jemných ovesných vloček, 3/4 hrnku mouky, 1/2 hrnku vody a potravinářské barvy. Vločky promíchejte s moukou a vodou, až vznikne kompaktní hmota, rozdělte ji na několik částí a každou obarvěte podle chuti troškou potravinářské barvy.

Zlepší váš výkon

Výzkumy ukázaly, že ovesné vločky vám pomohou zvýšit výdrž při sportu, pokud si je dáte zhruba tři hodiny před tréninkem. Je také dokázáno, že ovesné vločky pomáhají tělu rychleji spalovat tuky a jejich pravidelná konzumace je dobrou prevencí proti rakovině.

Večer vás uklidní

Až si budete napouštět večerní vanu, přidejte do ní hrnek mléka, dva hrnky ovesných vloček a lžíci medu a tuto příjemnou a uklidňující koupel si užívejte alespoň 20 minut.

Díky nim prokouknete

Tedy pokud si z nich vyrobíte pleťovou masku. Rozmixujte nahrubo dvě lžíce ovesných vloček, přidejte lžičku jedlé sody a po troškách přidávejte vodu, až vznikne pasta. Naneste ji na čistý obličej, nechte působit 10 minut a pak opláchněte vodou.

Nezkazí se vám

Vědci dokonce přišli na to, že i 28 let staré ovesné vločky se dají ještě jíst, stále obsahují cenné látky a chutnají dobře! Takže až objevíte ve spíži starý sáček s vločkami, nemusíte je hned vyhazovat.

-ak-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.