9 věcí, kvůli kterým mě štve být zodpovědným rodičem

9 věcí, kvůli kterým mě štve být zodpovědným rodičem

Do té doby, než máte děti, můžete si dělat, co chcete. Můžete obědvat ve čtyři odpoledne, chodit spát ve tři ráno a o víkendu vstávat v jedenáct. Můžete si dát k večeři čokoládu a snídat jen kafe. Můžete klidně proležet celý den v posteli a koukat na televizi, i když nejste nemocní. Jenže v okamžiku, kdy se stanete rodičem, všechny tyhle výsady končí. Ano, mít opravdové živé lidské dítě, které jste si sami udělali a teď se o něj můžete starat, je požehnání. Ale upřímně, někdy je to táák frustrující.

Musíte se naučit říkat NE

Tak ráda bych jim dovolila jít ven za úplné tmy, když už jsou v pyžamech a připravení zalehnout. Tak ráda bych nadšeně souhlasila s celonočním maratonem pohádek. Zní to přece tak skvěle! Jenže člověk brzo zjistí, že když na všechno kývne a nestanoví určité limity, začnou mu z jeho rozkošných dítek vyrůstat doma nezvladatelní uzurpátoři. A to si na triko nevezmu.

Musíte vařit zdravá jídla, i když kolikrát byste si k večeři radši objednali pizzu

Jenže všude čtete, že stravovací návyky, které si s sebou pak neseme celý život, se formují právě v dětství, takže na pizzu, nachos a podobné laskominy, na něž jste byli zvyklí, můžete zapomenout.

A co je nejhorší, když se moje dcery ofrňují nad brokolicí, kterou jim s úsměvem servíruju, nemůžu přiznat: „No jo, mně to taky nechutná. Pojďme si radši usmažit bramboráky.“ Místo toho je poučuju, jak je zelenina zdravá a soukám ji před nimi do sebe.

Musíte si pamatovat všechna očkování a kontroly

Možná si myslíte, že když jsou děti zdravé, nemusí k doktorovi. Jaký omyl! První tři roky jejich života jsou například plné nejrůznějších očkování. Připočtěte si k tomu kontrolu kyčlí, na kterou se musí nejméně třikrát, pravidelné preventivní prohlídky u pediatra, kterých je nepočítaně, a zubaře, ke kterému by se mělo už v prvním roce života,...

Přiznám se, že udržet tohle všechno v hlavě bylo někdy nad moje síly. A vtěsnat k tomu ještě třeba návštěvu gyndy? Nemožné.

Musíte dělat domácí úkoly

Nástupem dítka do školy nekončí pohodička zdaleka jen jemu, ale hlavně vám! Už žádné vysedávání v parku do půl sedmé, už žádné návštěvy u kamarádek se stejně starými dětmi do pozdních hodin. Z družiny stihnete tak tak nakoupit něco nejnutnějšího (a zdravého!) k večeři a šup domů dělat úkoly, protože představa, že ze svého dítěte vymáčknete něco kloudného po sedmé hodině večerní je zcela mylná.

Musíte rozhodovat spory

Když jsem byla těhotná s dcerami, zařekla jsem se, že nebudu tou mámou, ke které každých pět minut přibíhá jedno či druhé řvoucí dítě, stěžuje si na sourozence a ona pak jako nekompromisní soudce vynáší nad nimi rozsudky. Pak k holkám přibyl Péťa a dodržovat tohle pravidlo se stalo ještě o fous náročnější. Samozřejmě, nechcete nikomu nadržovat ani ublížit, ale někdy se prostě umravnění jedné či druhé (či třetí) strany nevyhnete. A nemusím asi ani zmiňovat, že dodržet důsledně stanovený trest, je v konečném důsledku největším trestem pro vás.

Musíte, jak to říct jemně... šetřit

Pamatuju, že jsme si s manželem dřív kupovali značková vína a návštěva kina s velkou porcí popcornu, koly a gumových medvíků nám přišla jako naprostý standard. Taky se pamatuju, jak jsem protáčela panenky, kdykoli se mě rodiče či dříve otěhotnivší (jo, to je slovo!) kamarádky snažily varovat: Děti jsou tak drahá záležitost!

Jenže dokud člověk nezačne kupovat pleny, postýlky, židličky, dudlíky, kočárky, botičky, nezačne platit školkovné (nedej bože v soukromých institucích) a stravné, a nevidí, jak skoro celý jeho měsíční rozpočet pohltí děti, neuvěří.

Musíte vědět, kde všechno je. Okamžitě!

Děti si nikdy nepamatují, kam daly své věci, ale vždycky je to strašné neštěstí, když teď hned okamžitě nemohou najít hnědé dinosauří miminko, dvoucentimetrové střevíčky pro Barbínu, hračku z Kinder vajíčka... Takže vy v mozku uchováváte inventář všech hraček a oblečení spolu s přesnou mapou jejich posledního výskytu, místo abyste tam nosili důležité informace typu: kdy je příští očkování?

Musíte být důslední

Už jste si uklidili hračky? Pověsili bundy? Co ty naruby obrácené džíny v předsíni? Ubíjí mě dělat doma policajta a dnes a denně po nich něco vyžadovat, ale zjistila jsem, že ještě více ubíjející je chodit za nimi a beze slova to likvidovat.

Musíte poslouchat, ptát se a pamatovat si

Moje dcery mi běžně řeknou: „Mami, Natálka je tak legrační. Její maminka říkala, že někdy můžeme k nim. Můžeš jí zavolat a domluvit to?“ Kdo je probůh Natálka?? Jsem schopná jakž takž pojmout jména spolužáků ze třídy, ale tím moje kapacita končí. Děti ovšem tyto rodičovské limity nevnímají a rozhodně je nehodlají akceptovat. Zase to ale znamená, že s námi ve svých životech počítají, čehož bychom si do doby, než nám v jedenácti dospějí, měli pořádně užít.

Michaela Kovářová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 7. 2024

Dnešní den se vyznačuje rozporuplným aspektem tlaku a tahu, který ve vás může vyvolat pocit nejistoty, jak postupovat. Na jedné straně můžete mít pocit, že chcete vše naplánovat a stabilizovat své emoce, abyste mohli fungovat naplno. Na druhou stranu vás může něco táhnout do oblak. Mluví z vás vaše srdce. Poslouchejte. Najděte kompromis mezi těmito dvěma energiemi.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.