9 všestranných tipů, jak doma využijete tea tree olej

9 všestranných tipů, jak doma využijete tea tree olej

Tea tree oil se získává z listů stromu, jehož domovinou je Austrálie, a nese odborný název kajeput střídavolistý. Lidově se mu ovšem neřekne jinak než čajovník australský a jeho dezinfekční, protiplísňové a antibakteriální účinky jsou známé po staletí.

Podívejte na to, jak mnohostranné využití může ve vaší domácnosti mít:

Čistí vzduch

Přidejte pár kapek do aroma lampy a nejen že si krásně provoníte byt, ale zároveň se tím postaráte o dezinfekci vzduchu.

Tea tree olejíček ničí bakterie, viry, plísně a ostatní mikroby a lidé zběhlí v aromaterapii navíc vyzdvihují jeho relaxační a protiúzkostlivé účinky. Uvádí se také, že zlepšuje spaní.

Dá se z něj vyrobit víceúčelový čisticí sprej

Smíchejte 2 hrnky horké vody, půl hrnku octa a 10 kapek tea tree oleje a máte 100% přírodní víceúčelový čisticí sprej. Poradí si s plísní stejně jako s vodním kamenem, matným povrchem vodovodních baterií či „obyčejnou“ špínou. Jen pozor, vyhněte se mramorovým nebo žulovým povrchům, jelikož kyseliny obsažené v octě se s kameny úplně nekamarádí.

Bojuje proti akné

Sem tam se vám na tváři objeví pupínek? Až si večer umyjete obličej, naneste malé množstvi olejíčku na vatový tampónek a do inkriminovaného místa ho jemně vklepejte.

Tea tree olej má skvělé protizánětlivé účinky, což znamená, že likviduje bakterie v póru zodpovědné za jeho zanícení.

Likviduje plísně

A nejen ty v koupelně, ale třeba i na nohách. Pokud si z veřejných sprch (třeba v posilovně) nějakou tu plísňovou infekci přinesete, doporučuje se tea tree olej jako účinná prevence. Stačí rozetřít pár kapek mezi prsty před i po cvičení.

Odpuzuje vši

Stejně tak dobře se osvědčuje i v boji proti vším. Nebaví vás každé dva měsíce vybírat dětem z hlav hnidy a mýt celé rodině vlasy odvšivovacími šampóny? Potřete každé ráno před odchodem do školky / školy dětem oblast za ušními boltci kapičkou tea tree oleje. Vši se vám s největší pravděpodobností příště už vyhnou.

Uvolňuje dutiny

Potřebujete pořádně protáhnout dutiny, ale nechce se vám dokola střídat nosní kapičky a vypěstovat si na nich závislost? Vezměte si větší misku, naplňte ji vařící vodou a přidejte pár kapek olejíčku. Pak se k ní posaďte, přes hlavu si hoďte osušku a poproste rodinu, ať vás nechá 10 minut v klidu. Uvidíte, o co lépe se vám bude dýchat.

Dezinfikuje podložky na cvičení a další pomůcky

Pár kapek oleje přidaných do rozprašovače s vodou vám poslouží jako účinný dezinfekční sprej na cvičební podložku. A zbaví ji i nepříjemného pachu potu.

Odstraňuje klíšťata

Pokud si najdete už zakouslé klíště, doporučuje se zakápnout ho malým množstvím olejíčku a teprve pak ho vyndat. Jednak vám to půjde lépe a ranku tím také hned vyčistíte. Někteří lidé tea tree oil používají i jako protiklíšťový repelent a nedají na něj v tomto směru dopustit.

Čistí vany a umyvadla

Pokud se chcete doma vyhnout používání chemie ale zároveň odstranit i silné či letité nánosy špíny, přijde vám určitě vhod recept na tento přírodní saponát: 10–15 kapek tea tree oleje, voda, ocet, zažívací soda a kastilské (čistě rostlinné, tekuté) mýdlo.

Michaela Kovářová

Sdílejte článek
Štítky Austrálie plíseň ocet tea tree oil kajeput střídavolistý

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.