Prima maminka

25. listopadu 2016 10:00

Anna Kopečková

Advent je tu: 5 nejkrásnějších vánočních trhů, které stojí za to vidět

Advent je tu: 5 nejkrásnějších vánočních trhů, které stojí za to vidět

Praha

Žádným jiným městem snad ani nelze začít. Pražské vánoční trhy jsou vyhlášené po celém světě, a pokud na vás Vánoce nedolehnou v centru Prahy, tak už asi nikde. Na Václavském, Staroměstském, Tylově a také na náměstí Republiky a Míru se otevřou v sobotu 26. listopadu vánoční trhy, které budou návštěvníky lákat až do 1. ledna.

Při návštěvě Prahy určitě nevynechejte procházku adventní vesničkou s typickými červenými střechami, s dětmi zavítejte do Staroměstské dětské dílničky a nezapomeňte ochutnat tradiční svařák, který si můžete koupit ve speciálním hrníčku, který si potom jako vzpomínku odnesete domů.

Plzeň

Plzeň se vyplatí navštívit především proto, že v tomto západočeském městě najdete nejhezčí vánoční strom v České republice. S výjimkou roku 2015, kdy byla jako nejhezčí strom vyhlášena 16 metrů vysoká Douglaska na olomouckém Horním náměstí, se Plzni podařilo v této anketě vyhrát dokonce 4x po sobě – v letech 2011 až 2014. Tento rok Plzeň vybrala jedli a její slavnostní rozsvícení je naplánováno na první adventní neděli 27. listopadu.

Stánky budou otevřeny už o dva dny dříve a při příležitosti návštěvy Plzně můžete také objevit kouzlo katedrály svatého Bartoloměje a vystoupat do její věže, odkud se naskýtá překrásný výhled na celé město. Katedrálu najdete přímo vedle vánočních stánků na tamním náměstí Republiky, nebo můžete zabloudit malebnými uličkami například k překrásné Velké synagoze. Děti jistě potěší živý betlém, ve kterém si budou moci pohladit oslíka nebo ovečky.

Bratislava

Na Slovensku se těší dlouhé tradici vánoční trhy v Bratislavě, kde začaly už o týden dříve, 18. listopadu. V ten den se slavnostně rozsvítil i vánoční strom, který stojí spolu s tradičními stánky na Hlavním náměstí. Hviezdoslavovo náměstí bude patřit malým dílnám a na Františkánském náměstí si především pochutnáte. Podobně jako na českých vánočních trzích nechybí grog, svařené víno nebo punč, určitě ale musíte ochutnat pravé slovenské lokše, jak na sladký způsob s oříšky, nebo na slaný se škvarky, případně se zelím.

Pokud plánujete výlet do předvánoční Bratislavy, nejpohodlněji se tam dostanete z Brna, dejte si jen pozor na často přeplněné vlaky a autobusy, které především v předvánočním období praskají ve švech.

Vídeň

Pokud jste ještě nenavštívili vánoční Vídeň, měli byste to letos rozhodně napravit. Christkindlmarkt, což je největší trh na Radničním náměstí, má otevřeno již od 12. listopadu. Oblíbenou vídeňskou atrakcí je srdíčkový strom, odkud má fotku téměř každý, kdo Vídeň v době adventu navštívil.

Za návštěvu stojí i vánoční vesnička u zámku Belvedere, před jehož barokním průčelím se vyjímá majestátní vánoční strom. Vychutnat si zde můžete zpěv nejen rakouských pěveckých sborů a děti se mohou projet ve vánočním vláčku. Vídeň je opravdu bohatá na vánoční vesničky a trhy, za všechny ještě alespoň jmenujme například trh u zámku Schönbrunn nebo vesničku na náměstí Maria-Theresien-Platz.

Určitě potěšíme i milovníky bruslení. V okolí Radničního parku se můžete klouzat na dvou ledových plochách nebo na stezkách vedoucích přes park. Zájemci si mohou dokonce vyzkoušet i curling!

Drážďany

Pro někoho možná překvapivě je posledním vybraným vánočním trhem ten drážďanský. Avšak není to náhoda. Toto saské město se chlubí tím nejstarším vánočním trhem v celém Německu. Striezelmarkt slaví letos 582 let a jeho název je odvozen od slova Striezel, což je adventní pečivo a předchůdce dnešní pravé drážďanské štoly „Dresdner Christstollen“. 3. prosince můžete navštívit štolovou slavnost, kde slavnostně vyzdobené koňské spřežení táhne vůz s několikatunovou obří štolou až k pódiu na vánočním trhu Striezelmarkt.

Pokud se do Německa opravdu vydáte, po cestě se zastavte v pevnosti Königstein, ve které na vás dýchne nevšední vánoční atmosféra v prostředí tamních kasemat s výjimečným výhledem na stolovou horu Lilienstein.

Chcete-li ušetřit a vyhnout se přeplněným vlakům nebo se vám nechce řídit, zkuste spolujízdu. Do Drážďan se dostanete z Prahy za necelé dvě hodiny (například s BlaBlaCar) a za zlomek ceny než vlakem či autobusem.

-ak-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.