Bylinky pro děti: Víte, které jim prospějí a neuškodí?

Bio a přírodní produkty jsou stále populárnější a pozvolna se tak vracíme k metodám a osvědčeným receptům našich prababiček. Vše má ale samozřejmě své meze. Víte, jaké bylinky používat v těhotenství, u malých miminek nebo starších dětí?

Těhotenství a období kojení

Přestože jsou bylinky povětšinou léčivé, v období těhotenství a kojení tomu tak být nemusí a nevhodná konzumace nadměrného množství či některých druhů bylinek může být pro vývoj plodu škodlivá a vést až k potratu. V období těhotenství je dobré omezit zázvor, šalvěj, celerovou nať, levanduli a skořici.

„V době kojení omezte mátu peprnou, která může zabránit tvorbě mléka. Chuť mléka pak může negativně ovlivnit česnek a projímavý účinek může vyvolat aloe vera. Naopak dobré je v době kojení pít fenyklový čaj, který předchází nadýmání miminka a zároveň podporuje tvorbu mléka. Podobně pozitivně jako fenykl funguje kmín, koriandr a anýz,“ radí laktační poradkyně Hana Hutlová z Proděti.cz.

Bylinky v dětské stravě

Při zavádění pevné stravy buďte s používáním bylinek opatrné. „Obecně platí, že v malém množství můžete používat bylinky, které jste konzumovala v době kojení. Také vsaďte raději na tradičnější místní bylinky, jako je petrželka či kopr. V omezeném množství můžete použít tymián, který je skvělou dezinfekcí střev. Rozmarýn je již velmi aromatický a je třeba ho používat opatrně, stejně tak jako majoránku či oregano. Tyto bylinky se doporučují až pro starší děti, zhruba od 3 let,“ doporučuje Hana Hutlová.

Péče o dětskou pleť s pomocí bylinek

Také v péči o dětskou pokožku velmi záleží na věku dítěte. Přestože u malých dětí se doporučuje spíše neparfemovaná kosmetika, bylinky zde nebývají na škodu. Používejte však výhradně kosmetiku s bylinkami určenou speciálně pro děti. Skvělé jsou měsíčkové koupele a mastičky či konopné a levandulové krémy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.