Citron: 10 rad, jak ho v domácnosti skvěle využít

Citron: 10 rad, jak ho v domácnosti skvěle využít

Zbavte se bolesti v krku

Rozřízněte citron na dvě poloviny, položte je na plech s papírem na pečení a ve vyhřáté troubě je upečte hezky dozlatova. Nechte je vychladnout, pak z nich vymačkejte šťávu a smíchejte ji se dvěma lžičkami medu – máte skvělou medicínu proti bolesti v krku.

Oživte bílé prádlo

Přidejte půl šálku citronové šťávy do běžného pracího cyklu. Uvidíte, že prádlo bude opticky vypadat mnohem bělejší, a přitom bez chemie. Jako kdybyste ho vyvěsila na sluníčko.

Vyčistěte struhadlo

Ukrojte z citronu silnější plátek a leštěte jím struhadlo ze všech stran. Zbavíte se zbytků měkkého sýra a dalších potravin a struhadlo se navíc bude pěkně lesknout.

Zbavte se skvrn od čaje

Kdo polil někdy sebe nebo ubrus čajem, dobře ví, že zbavit se skvrn je velice složité. Použijte citronovou šťávu smíchanou se stejným množstvím vody a oční kapátko – budete mít jistotu, že se směs dostane přímo ke skvrně. Nechte chvíli působit a nakonec potřísněné místo důkladně propláchněte vodou.

Nenechte je zhnědnout

Všichni víme, že nakrájená jablka, hrušky, ale třeba i avokádo velmi brzy začnou hnědnout. Pokapejte je na řezu citronem nebo je ponořte do vody s citronem. Zachovají si déle svěží barvu.

Odstraňte z prkének skvrny od jídla

Zůstaly vám na prkénkách z plastu či světlého dřeva nepěkné skvrny od jídla? Řádně je pokapejte citronem, nechte dvacet minut působit, setřete a důkladně opláchněte vodou. Prkénka budou jako nová.

Vyrobte si dekoraci

Citron dokáže i zdobit – a nebude to stát velké peníze. Naplňte citrony skleněnou mísu nebo třeba proutěný košík. Můžete je kombinovat i s jinými citrusy. Nebo citrony umístěte jeden vedle druhého na parapet. Bude to vypadat hezky a navíc krásně vonět.

Sterilizujte sekáček na maso

Po krájení masa pečlivě potřete sekáček plátkem citronu. Nebezpečné bakterie, které se po něm možná potulovaly, budou pryč.

Vybělte nehty

Leštěte povrch nehtů hadříkem s trochou citronové šťávy. Změna k lepšímu se projeví prakticky ihned.

Vydrhněte měděné nádobí

Měděné nádobí pokapejte citronem, přidejte trochu soli a jemným hadříkem vydrhněte. Nádobí získá nádherný lesk.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.