Prima maminka

7. prosince 2015 04:50

Anna Kopečková

Co touha po dítěti udělala s jedním netradičním manželstvím

Dokáže manželství odolat po třech letech marného snažení o dítě, několika pokusech o umělé oplodnění, dvou potratech a bezpočtu dalších nezdarů?

I když jde o příběh lesbiček, něco podobného může potkat i spoustu heterosexuálních párů, které se s tím budou muset nějakým způsobem vyrovnat.

Aela Massová je spisovatelka a editorka, která žije na ostrově Martha's Vineyard v Massachusetts se svou manželkou a psem Darlou. Ano, Aela je lesbička. S manželkou Sarou touží po dítěti a zřejmě hodně, podle toho, kolik toho v posledních letech prožily. Alea v 17. týdnu těhotenství potratila dvojčata, o tři roky později přišel další potrat v 10. týdnu. Podstoupila mnoho cyklů umělého oplodnění, vyzkoušela víc metod. I Sara se pokoušela stát matkou, také však potratila.

Aby se s bolestí a zatím nenaplněnou touhou po dítěti srovnala, rozhodla se Alea , že se o svou zatím zdánlivě nekonečnou cestu k mateřsví podělí. Přečtěte si, jak čtyři roky čekání, poznamenaly její emoce, tělo i hodnoty. Jaké to bylo svěřit se veřejně s potraty svými i své ženy. Otevřenost i prožitky si vybraly obrovskou daň na jejich manželství.

„Sara a já jsme spolu byly rok a půl předtím, než jsme se vzaly. O umělé oplodnění jsme se začaly pokoušet šest měsíců po svatbě, takže se aktivně snažíme o otěhotnění prakticky celou dobu našeho manželství,“ popisuje Aela. Protože jde o homosexuální pár, tak spojení „aktivně se snažíme otěhotnět“ v tomto případně znamená bezpočet kúr na léčení neplodnost, měsíc co měsíc, téměř čtyři celé roky. „Prožily jsme daleko víc smutku, než jakýkoliv jiný mladý pár. Bohužel, naše společně strávené roky byly naplněny bolestí daleko víc než štěstím. Myslela jsem si, že manželství bude jiné,“ svěřila se spisovatelka.

„Když toto napíšu, cítím se daleko zranitelnější, než jsem se kdy cítila. Připadá mi, že zrazuji naše manželství, když přiznávám, že to není to, co jsem od svazku očekávala. Ale není manželství právě o tom? Že s člověkem, kterého milujete, vydržíte cokoliv?“

Prý spolu zažily i šťasné časy, ale boj o dítě jejich manželství natolik zatížil, že se obě dusí. Problém s neplodností je nápor i na ten nejsilnější pár. Obě ženy se dohadují, která to zkusí příště, několikrát už chtěly přestat. Tato cesta je vyčerpala nejen finančně. Někdy prý mají pocit, že neznají nic jiného, než je boj, bolest a ztráta. Obě jsou velmi silné ženy, které si i dřív prošly krušnými okamžiky a překonaly je, teď ale čelí zkoušce zatím nejtěžší.

Život bez sexu

Čtvrté výročí svatby strávily místo oslav na klinice léčby neplodnosti, kde podstoupily další pokus ve snaze, aby jejich rodina byla kompletní. Pokus byl opět neúspěšný. „Sexuální život z našeho vztahu téměř vymizel. Není na něj místo kvůli všem těm injekcím, pilulkám, náplastem a čípkům, nehledě na to, že se po léčbě necítím fyzicky ani psychicky dobře,“ upozornila Aela.

Homosexuální páry nejsou šťastnější

Kromě toho, že nemohou počít dítě, cítí obě ženy velký tlak společnosti, která chce, aby o svém manželství mluvily jen v pozitivním světle. Gayové a lesbičky přece tolik bojovali o možnost uzavírat manželství, a tak společnost očekává, že si jej budou jen a jen pochvalovat. Ale heterosexuální páry veřejně přiznávají, že je někdy velmi stresující a těžké tvořit s někým rodinu. A také obě ženy chtějí nahlas veřejně sdílet své pocity.

„Tak málo lidí mluví o tom, jak těžké je manželství. Tak málo jich mluví o tom, jak tvrdě může na páry dopadnout neplodnost, nebo dokonce potraty. Ale já vím, že v tom nemůžeme být samy, a jsem ráda, že mne žena podporuje v touze o tomto tématu hovořit. Možná rozbijeme představu o tom, že homosexuální páry jsou šťastnější než heterosexuální. Je mi líto, ale nejsme super silný pár, který vydrží vše,“ povídá mladá žena.

„Dívám se na svou ženu a vidím někoho, kdo mne miluje a znovu a znovu prokazuje svou oddnanost ke mně. Ale také vidím ženu, která mi připomíná mé zlomené srdce. Držela mne v náručí a plakala stejně jako já, až to rvalo srdce, když jsem potratila naše dvojčata. Jak může někdo být majákem naděje a lásky a zároveň je symbolem nejhorších okamžiků ve vašem životě?“ ptá se Alea, která i nadále věří, že se Sarou všechny problémy překonají a dítěte se dočkají. „Skutečný život je někdy velmi vzdálený od pocitu šimrajících motýlků v břiše.“

Pokud chcete vědět, jak příběh obou žen dopadne, můžete jej sledovat na blogu twomomsmakearight.com.

-lk-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 2. 2024

Dnes nechcete nic jiného než být sami. Aby se tak stalo, Berani, musíte vypnout telefon i počítač a na dveře pověsit ceduli Nerušit. I tak je pravděpodobné, že vaši přátelé projdou kolem cedule a zeptají se, co je k večeři. Je to jeden z těch dnů. Lidé se chtějí scházet a chtějí to dělat u vás doma. Objednejte si své oblíbené komfortní jídlo a užijte si ten chaos.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.