Prima maminka

12. října 2017 06:04

Anna Kopečková

Děti a vegetariánství: Jde to vůbec dohromady?

Rodičů, kteří své dítě stravují vegetariánským způsobem, přibývá, ačkoliv jsou vystaveni určitému tlaku svého okolí a často i dětského lékaře. Důvody mohou být zdravotní, ekologické, etické nebo filozofické. Je bezmasá strava pro naše potomky závadná, či ne?

Vegetariánství a růst dětí

Podle posledních výsledků světového výzkumu v oboru zdravé výživy a vegetariánství je prokázáno, že děti konzumující vegetariánskou nebo veganskou stravu, se vyvíjejí normálně. Jejich růst je v určitém období trochu pomalejší, ale plynulejší a dosahují normální výšky. Při vegetariánském způsobu stravování navíc děti méně často trpí obezitou.

Vegetariánství a potřeba živočišných bílkovin

Dítě potřebuje v kojeneckém věku bílkoviny z mateřského mléka. To je pro kojence tou nejlepší potravinou. Je-li dítě kojeno 6 měsíců až rok, pak není důvod, aby nutně konzumovalo živočišné bílkoviny. Rostlinná strava poskytuje dostatek bílkovin a esenciálních aminokyselin, které jsou nezbytnou složkou potravy. V Česku přetrvává mýtus, že je nutné, aby děti konzumovaly velké množství bílkovin. V řadě zemí to ale dávno neplatí. Jen pro srovnání – v ČR je doporučená denní dávka bílkovin pro děti ve věku 4–6 let 66 g na den, v Německu to je 21 g denně a ve Francii jen 18 g denně.

Čím maso nahradit

V době přechodu na vegetariánskou stravu se doporučuje konzumovat sójové a obilné koncentráty, které vytvářejí optickou a chuťovou náhradu masa. Správně složená vegetariánská strava založená na obilovinách, zelenině, ovoci a luštěninách však poskytuje dostatek živin, takže žádná specifická náhrada masa není nutná.

Jen jednoduše vynechat maso u dětí nelze. Foto: istock.com

Nezapomínejte na železo

Správný přísun železa je pro dítě důležitý. Při nižším nebo vyšším příjmu se totiž mohou vyskytnout zdravotní problémy. Dítě při nedostatku železa může onemocnět chudokrevností, naopak při vyšším přijmu cévní aterosklerózou. Vyskytne-li se chudokrevnost u vegetariánského dítěte, je třeba hledat příčinu stejně, jako u každého jiného dítěte. Stejná je pak i léčba. Pokud by se totiž za příčinu chudokrevnosti mylně označila vegetariánská strava, mohlo by to vést k tomu, že by se nezjistila skutečná příčina a léčba by se mohla zanedbat.

Co ve výživě doplnit

Především jód, který je obecně v potravě nedostatkový. Výborným zdrojem jsou mořské ryby a řasy, mléčné výrobky a jodidovaná sůl. Dále je pro vegetariány vhodné dbát na dostatečný příjem vitaminu B12, který je v mléku, sýrech, jogurtech a některých cereálních výrobcích.

Vegetariánská strava je tedy pro děti vhodná a poskytuje jim všechny živiny nutné k růstu. Strava však musí být pestrá, založená na konzumaci převážně obilovin, luštěnin, zeleniny a ovoce. Pak se není třeba vegetariánství u dětí obávat.

Výhody vegetariánského způsobu života

Vegetariánská strava snižuje riziko vzniku řady onemocnění, především rakoviny, srdečního infarktu, cévních mozkových příhod, žlučových kamenů a dalších. Vhodnými stravovacími návyky pak lze těmto nemocem předcházet už od dětství.

Zdroj: Fithall.cz

Cvičení a tipy na zdravé hubnutí na každý den na www.fithall.cz

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek
Štítky strava Německo Francie maso Česko vegetariánství bílkovina chudokrevnost

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.