Prima maminka

5. června 2021 05:45

beccy@seznam.cz

Co dělat, když se vám ztratí dítě: Tipy mladé blogerky zachránily dvouletého Nathana

Noční můrou každého rodiče je, že se mu ztratí dítě. Asi nejčastější scénář bývá, že nakupujete a na chvíli ztratíte potomka z dohledu, v tu chvíli by se ve vás krve nedořezal. Je ale důležité zachovat klid. V podobné situaci se nedávno ocitla mladá Australanka, která se svým synem vyrazila do supermarketu s potravinami. Povedlo se jí ho najít díky instrukcím, které viděla na síti Tik Tok.

Blogerka radí na Tik Toku, jak najít ztracené dítě

Na této síti většinou lidé sdílí vtipná videa nebo parodie, ale jak se ukázalo v tomto případě, může mít i naprosto jiné rozměry. Blogerka Jess Martini se věnuje tématům rodičovství a na tuto platformu umístila v listopadu loňského roku videa s tipy, co dělat, když se vám ztratí dítě na veřejném místě. „Nezačínej hledat tiše. Hledej nahlas, křič jeho popis,“ uvádí ve videu, které nasbíralo přes 15 tisíc lajků.

Australanka díky blogerce dítě našla

Na Jessinu radu si vzpomněla mladá maminka, které se při nákupu zatoulal dvouletý syn. Uvnitř obchodu začala křičet: „Chybí mi malý chlapec, má žlutou košili a hnědé vlasy. Jsou mu dva roky a jmenuje se Nathan.“ Naštěstí syna brzy našla. Zážitek popsala jako nejhorších 10 minut svého života. Na facebooku pak sdílela své zkušenosti: „Jeden člověk běžel poprosit ostrahu, aby chlapce odpovídajícího popisu nenechal opustit obchod, i kdyby byl s dospělým." Sama mezitím běhala uličkami a hledala syna, pak si ale vzpomněla na rady, které viděla u Jess na blogu a díky těm se povedlo chlapce najít.

@jesmartini

PSA that I feel can save kids and I’ve used- if your child goes missing in public #momsoftiktok #PSA #nojudgement #fyp #4up #besafe #parentsoftiktok

♬ original sound - Jess martini

Ne, že bychom komukoli podobnou situaci přáli, ale štěstí přeje připraveným. Pojďme si tedy projít Jessiny rady:

 1. Pokud vám dítě někdy zmizí z dohledu, nezoufejte, to se může stát i těm nejlepším rodičům.
 2. Ať jste v parku nebo v obchodě: Začněte ho hledat a volejte nahlas.
 3. Nehledejte potichu a sami, nestyďte se, křičte jeho popis během hledání.
 4. Mělo by to vypadat takto: Hledám syna, 5 let, krátké hnědé vlasy, modré oči, jmenuje se John, má červené triko a modré boty. A to budete opakovat stále dokola a přitom hledat.
 5. Chceme získat pozornost co nejvíce lidí. Když budete popis křičet, budou hledat všichni, kdo jsou přítomni, a nejen vy.

„Jak jsem stále opakovala popis svého syna, najednou jsem si všimla, že mám pozornost všech lidí kolem sebe, přestali koukat do regálů na zboží a začali hledat se mnou. Pak se za mnou ozval mužský hlas: 'Je tady!' A byl tam,“ popsala zážitek matka na svém facebooku.

Nejhorší scénář, který rodiči naskočí, když ztratí dítě, je, že ho někdo unesl. Pokud budete křičet nahlas popis vašeho dítěte, únosce ho spíš nechá jít, protože nebude kolem sebe chtít rozruch.

„Možná se budete cítit hloupě, když budete hledat nahlas, ale věřte, že je lepší cítit se hloupě, než pak litovat," dodává bloggerka na konci videa.

Další rady zní:

 • Oblékejte dítě do jasných barev.
 • Pokud je to možné, naučte ho celé jeho jméno a vaše telefonní číslo, napište mu jméno s číslem na cedulky oděvů.
 • Učte ho, aby se od vás nevzdalovalo.
 • Snažte se vždy zapamatovat, co má vaše dítě na sobě, pokud jdete mezi více lidí, není od věci si ho vyfotit.
 • Pokud je dítě starší, dejte si záchytný bod, kde se potkáte, pokud byste se ztratili z dohledu.

Tipy, které přidali lidi ze svých zkušeností:

 • Například, aby rodiče naučili děti i jejich jméno, často se stává, že když se dítěte zeptáte, jak se jmenuje maminka, řekne vám „maminka."
 • Další matka radí, že byste měli vždy křičet hlavně popis bot, protože v případě, že vám někdo unáší dítě, bude schopen hodit na něho jiné tričko, ale boty mu převlékne jen těžko.
 • Poslední rada zní, abyste svým dětem opakovali, že bez nich budovu NIKDY neopustíte, a proto, aby se nenechaly za žádnou cenu přemluvit k opuštění obchodu s někým, kdo řekne třeba „Jdeme hledat maminku,“ ani kdyby to byl policista.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.