Dobrovolnictví mi dává možnost nahlédnout do cizího světa

Možná máte někoho takového ve svém okolí a ani o něm nevíte. Kolegyni, souseda, spolužačku… Člověka, který se rozhodl věnovat svůj volný čas pomoci druhým.

Dobrovolnicemi a dobrovolníky se může stát každý, třeba jen na pár minut při pomoci s úklidem ve vašem okolí, nebo dlouhodobě a pravidelně. Druhá varianta je sice zprvu náročnější, ale zároveň váš život obohatí o řadu nových zkušeností. I proto se k ní přiklání stále více lidí.

„Na dobrovolnictví se mi líbí, že ho může dělat kdokoliv, pokud v něm najde něco pro sebe.A nemusí do něj vložit moc, aby se investice mnohonásobně vrátila,“ popisuje svou zkušenost Magda, která se zapojila do dobrovolnického programu Ve dvou se to lépe táhne neziskové organizace Lata.

V rámci tohoto projektu se každý týden na dvě hodiny schází s jen o něco mladším klientem, tráví s ním volný čas a nenásilně mu zároveň dává možnost promluvit si o svých problémech. „Naši klienti jsou děti a mladí lidé, kteří řeší těžkou životní situaci – ocitli se v dětském domově, mají potíže ve škole nebo v rodině, psychické problémy. Vrstevnická podpora se ukázala jako skvělý způsob, jak nenásilně překonat jejich častý odpor k dospělým autoritám a pomoci jim tak dostat se na správnou životní cestu,“ popisuje ředitelka Laty Markéta Ježková.

A jak říká další dobrovolnice Věra, setkávání jsou obohacující nejen pro klienta, ale také pro dobrovolníka: „Možnost setkávat se s mladým člověkem s psychickým a v mém případě i fyzickým problémem (klient byl nedoslýchavý) pro mě byla přínosem. Naučit se komunikovat s někým jiným a odlišným. Nahlédnout do jeho světa.“ Navíc získala i cenné zkušenosti do další profesní kariéry díky výběrovému řízení na dobrovolníky formou assesment centra, supervize během celého trvání projektu a dalších vzdělávacích a teambuildingových aktivit.

„Vím, že to je klišé, ale pocit, že někomu pomáháte, je příjemný. Je to tak ovšem proto, že když pomáháte někomu, tak pomáháte i sami sobě a dokonce i někdo pomáhá vám, ať už si to na začátku uvědomíte či ne. A o tom všem je pro mě dobrovolnictví,“ uzavírá Věra.

Více o dobrovolnických programech najdete na www.lata.cz.

Sdílejte článek
Štítky projekt čištění

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.