Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Dobrovolnictví mi dává možnost nahlédnout do cizího světa

Možná máte někoho takového ve svém okolí a ani o něm nevíte. Kolegyni, souseda, spolužačku… Člověka, který se rozhodl věnovat svůj volný čas pomoci druhým.
Vydáno: 25.01.2016, Anna Kopečková
Dobrovolnice s klientem aneb Ve dvou se to lépe táhne
Dobrovolnice s klientem aneb Ve dvou se to lépe táhne Autor: lata.cz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dobrovolnicemi a dobrovolníky se může stát každý, třeba jen na pár minut při pomoci s úklidem ve vašem okolí, nebo dlouhodobě a pravidelně. Druhá varianta je sice zprvu náročnější, ale zároveň váš život obohatí o řadu nových zkušeností. I proto se k ní přiklání stále více lidí.

„Na dobrovolnictví se mi líbí, že ho může dělat kdokoliv, pokud v něm najde něco pro sebe.A nemusí do něj vložit moc, aby se investice mnohonásobně vrátila,“ popisuje svou zkušenost Magda, která se zapojila do dobrovolnického programu Ve dvou se to lépe táhne neziskové organizace Lata.

V rámci tohoto projektu se každý týden na dvě hodiny schází s jen o něco mladším klientem, tráví s ním volný čas a nenásilně mu zároveň dává možnost promluvit si o svých problémech. „Naši klienti jsou děti a mladí lidé, kteří řeší těžkou životní situaci – ocitli se v dětském domově, mají potíže ve škole nebo v rodině, psychické problémy. Vrstevnická podpora se ukázala jako skvělý způsob, jak nenásilně překonat jejich častý odpor k dospělým autoritám a pomoci jim tak dostat se na správnou životní cestu,“ popisuje ředitelka Laty Markéta Ježková.

dobrovolníci2 Foto:

 

A jak říká další dobrovolnice Věra, setkávání jsou obohacující nejen pro klienta, ale také pro dobrovolníka: „Možnost setkávat se s mladým člověkem s psychickým a v mém případě i fyzickým problémem (klient byl nedoslýchavý) pro mě byla přínosem. Naučit se komunikovat s někým jiným a odlišným. Nahlédnout do jeho světa.“ Navíc získala i cenné zkušenosti do další profesní kariéry díky výběrovému řízení na dobrovolníky formou assesment centra, supervize během celého trvání projektu a dalších vzdělávacích a teambuildingových aktivit.

Spot natočený v roce 2014 (dobrovolníci)
Spot natočený v roce 2014 (dobrovolníci)

 

„Vím, že to je klišé, ale pocit, že někomu pomáháte, je příjemný. Je to tak ovšem proto, že když pomáháte někomu, tak pomáháte i sami sobě a dokonce i někdo pomáhá vám, ať už si to na začátku uvědomíte či ne. A o tom všem je pro mě dobrovolnictví,“ uzavírá Věra.

LATAprogramy Foto:

 

Více o dobrovolnických programech najdete na www.lata.cz.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama