Prima maminka

22. listopadu 2015 04:40

Lucie Průchová

Jak porozumět své ženě? Ano, opravdu to jde!

Muži, rozumíte svým ženám? Pokud Vaše odpověď zní „ někdy"- gratulujeme. Pokud „vždy"- nevěříme a pokud „nikdy"- soucítíme s Vámi."

Žena je, pánové, přírodním úkazem

A tento přírodní úkaz není vůbec jednoduché pochopit. Určitě se lépe chápe žena, která chápe sebe sama. Zní to bláznivě? Proč by se neměla chápat, když je sama ženou od narození? Ženou se osoba ženského pohlaví postupně stává. Je to mnohaletý proces, který se daří někdy více, někdy méně. Pod nánosem různých okolností se člověk narozený pod označením „pohlaví ženské" nemusí stát ženou v plném smyslu slova. Některé ženy se svou ženskou identitou bojují dokonce po celý život. Jde v podstatě o zranění, které není na první pohled tak zjevné, jako když po nehodě přijdete o některou část těla. Psychika však může být rozbořena právě tak a její jednotlivé komponenty k sobě mohou nepasovat, mohou chybět nebo být poničené.

Žena jako hudební těleso

Žena je komplex vlastností, které jsou-li sestaveny v harmonický celek, vytvoří orchestr, jemuž je radost naslouchat. Je to jako poslouchat skladbu, která lahodí duši, smyslům. V opačném případě máte pocit, že vás někdo přivázal k sedadlu na povinném školním koncertě a vy nemůžete utéct z místa, kde není ani ždibec svobody a slasti. Je to horší, než zvuk hrnce padajícího ze schodů. Proč jsou vaše partnerky někdy tak šíleně rozladěné? Odpověď nalezneme v přírodě.

Když to sem tam neladí, je to normální

Žena prochází v průběhu měsíčního cyklu mnoha hormonálními změnami a v každé z nich má různé potřeby. Jejich neuspokojení vede k frustraci a následné rozladěnosti. Takovou učebnicovou ukázkou je období před začátkem menstruace. Mnoho žen toto období prožívá nepříjemně. Dokonce tento čas dostal odborné pojmenování PMS (premenstruační syndrom). Ve skutečnosti je to velmi citlivé období, kdy by žena potřebovala zůstat hlavně se sebou, v meditaci, bez velkých konkrétních úkolů. Je to čas tichého zastavení před záplavou - menstruací. Dnešní doba je však nepřítelem naší přirozenosti. A tak si málokterá z žen může tento luxus v podobě několikadenního útlumu dovolit. Napětí stoupá a většinu pocitu „odpracuje" tělo. Z přírodního hlediska je však tato situace pro ženu zcela nepřirozená. Je aktivní, ačkoliv jí přirozenost velí být pasivní. Tenze se v různých částech těla projeví bolestmi hlavy, podbřišku, nervozitou atd.

Dejte jim, co potřebují

Dejte svým partnerkám, co potřebují, a věřte, že vám to za pár dní vrátí i s úroky. Mnoho žen si během PMS uvědomuje, že komunikace je s nimi složitější. Řada z nich dokonce říká, že v premenstruačním období není téměř schopna vydržet ani sama se sebou. Často vám postačí uvědomit si, že náročnější „fáze měsíce" právě přichází. Zvýšená opatrnost a tolerance je v tomto období rozhodně na místě. K tomu pár bonusových doporučení, která každá žena dříve či později ocení.

1. Zkuste někdy svou ženu „pouze" vyslechnout a obejmout - nedělejte nic konkrétního, ale vydržet příval ženiných emocí bez výčitek je kumšt.

2. Poděkujte své ženě - může se to zdát málo. Ale je to nezbytné k tomu, aby cítila, že vám večeře chutnala, že pro Vás její snaha něco znamená. „DĚKUJI" funguje dokonale.

3. Potěšte svou ženu tím, co si přeje ona, ne tím, co si Vy myslíte, že je to pravé ořechové. Víte přece dobře, co má skutečně ráda? A když si nejste jistí, pátrejte přímo u zdroje! Poslouchejte ji, vnímejte ji, zeptejte se jí!

4. Oceňte svoji ženu před ostatními – cítíte se u takových ocenění trapně? Nemusíte. Umět ohodnotit druhého a přiznat to, skrývá v sobě lásku a sílu. Tak směle do toho!

5. Vezměte si od ženy její odlišnost - netrvejte pouze na své pravdě. Zkuste se pohnout z místa a možná uvidíte i její pohled. Využijte její intuice a nezavírejte před ní dveře. Vyplatí se Vám to!

6. Nabídněte své ženě sám sebe - nebojte se projevit svoji mužskou přirozenost. Chce, abyste ji respektoval, žádejte to stejné po ní. Respekt k odlišnostem v pohlaví vede ke spokojenému partnerskému celku.

7. Potřebujte svoji ženu - jen tak se stanete úplnou bytostí. Strach ze závislosti na druhém vede k porušené výměně energie. Odvažte se opravdu stát se partnerem své ženě!

8. Nezapomínejte na svůj osobnostní rozvoj - jen tak se stanete mužem v celé své kráse!

Spokojený partnerský život plný pochopení, lásky, tolerance a respektu je na začátku snem každého zamilovaného. To, jak se náš vztah bude vyvíjet, jakým směrem se ubere a zda v něm zůstaneme spokojeni po celý život, záleží vždycky na nás samotných. Porozumíme-li tomu, co se děje uvnitř našich protějšků, naše šance na šťastný partnerský vztah se mohou jen zvýšit.

Renata Čerňanská

psychoterapeutka a poradkyně v oblasti rozvoje osobnosti

agentura Náhoda

Sdílejte článek
Štítky premenstruační syndrom

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 2. 2024

Dnes nechcete nic jiného než být sami. Aby se tak stalo, Berani, musíte vypnout telefon i počítač a na dveře pověsit ceduli Nerušit. I tak je pravděpodobné, že vaši přátelé projdou kolem cedule a zeptají se, co je k večeři. Je to jeden z těch dnů. Lidé se chtějí scházet a chtějí to dělat u vás doma. Objednejte si své oblíbené komfortní jídlo a užijte si ten chaos.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.