Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Rodina

Jak se slavil masopust aneb Kdy je tučný čtvrtek

Kdo ještě dnes ví, co býval masopust (na Moravě se mu říká fašank, fašinek nebo ostatky) a kdy probíhá? Děti by to nevěděly zcela určitě, a to je velká škoda.
Vydáno: 23.02.2017, Martina Hrušková
Jak se slavil masopust aneb Kdy je tučný čtvrtek
Jak se slavil masopust aneb Kdy je tučný čtvrtek Autor: profimedia.cz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Masopust se nazývá doba od Tří králů (6. ledna) do Popeleční středy, přitom Popeleční středa má být prvním dnem postního čtyřicetidenního období před Velikonocemi. Za raného křesťanství tuto středu zahajovali hříšníci pokání, bývali k tomu vyzváni biskupem. Takový nešťastník se oblékl do kajícího roucha a hlavu si posypal popelem. Do kostela nesměl, pobýval až do Velikonoc před vchodem a prosil ostatní, aby se za něho modlili. Instituce veřejného pokání se před koncem prvního tisíciletí našeho letopočtu pomalu vytrácela.

Šišky a koblihy

Nejveselejší a zároveň nejoblíbenější bývaly poslední dny, kterými masopust končí. Vrcholí masopustním maškarním úterým, které je pohyblivé a letos připadá na 28. února. Na masopustní radovánky si naši předkové potrpěli, prokazatelně se z nich těšili už ve třináctém století. Byly tak hlučné a rozpustilé, až to představitelé církve těžce nesli. Tančilo se a zpívalo, lidé si pochutnávali na masopustních šiškách a koblihách. Veselili se chudí, bohatí, dokonce i králové si potrpěli na nákladné masopustní hostiny.

Tučný čtvrtek

Málokdo by dnes dokázal odpovědět na otázku, co byl tučný čtvrtek neboli tučňák. Masopust se pomalu chýlil ke konci a naši předkové si v tento dlouho očekávaný čtvrtek dělali radost jídlem a pitím. Podávala se vepřová pečeně s knedlíkem a zelím, dbalo se, aby byla co nejvíce mastná. Ženy tehdy ještě neměly plnou hlavu odtučňovacích kúr, a tak jedly, až se jim dělaly boule za ušima. Popíjelo se pivo, jeden džbán za druhým. Panovalo přesvědčení, že v tučný čtvrtek by člověk měl sníst co nejvíce masa, aby byl po celý rok při síle.

Pohřbívání basy o masopustním úterý Foto: Pohřbívání basy o masopustním úterý. Foto: profimedia.cz

Masopustní neděle

Kdo miloval tanec, nejvíce ze všeho se těšil na masopustní neděli. Od oběda vyhrávala na návsi kapela, čímž zvala obyvatele vesnice do hospody. Vzápětí se otevíraly dveře chalup a statků a slavnostně oblečení vesničané mířili do krčmy, kde se hrálo a tancovalo mnohdy až do pozdních nočních hodin. Anebo do rána. Ovšem zábava pokračovala i v pondělí, jen z ní byli vyloučeni svobodní mládenci a neprovdané dívky. V pondělí se odehrával takzvaný mužovský bál, tančili tu výhradně ženatí muži a vdané ženy.

Masopustní úterý

Tak tohle byl vrchol masopustu, největší svátek. Vesnicí chodil průvod maškar, čím byly bizarnější, tím lépe. Lidé se nejvíce přestrojovali za žebráky, za cikány či za šašky. Průvod se vinul od stavení ke stavení, u každé chalupy hrál – čekalo se na dary. Maškary dostávaly uzené maso, vajíčka, někdy obilí či peníze. K večeru se symbolicky pohřbívala basa, což znamenalo, že s veselím a tancem bude po čtyřicet dní konec.

Přečtěte si také:

Článek

Kdo ještě dnes ví, co byly Hromnice? Foto:

Kdo ještě dnes ví, co vlastně byly Hromnice?

Na Hromnice o hodinu více – většinou nás při pohledu do kalendáře, kde bývá pod 2. únorem napsáno Hromnice, nic jiného nenapadá. Přitom Hromnice slavili už Keltové,...
Matcha Tea zdaleka nemusíte jen pít

Zelená supersnídaně: Recepty s Matcha Tea, které vás po ránu nastartují

Každá z nich si život užívá trochu jinak

Život ženy v dekádách: Čím žijeme ve 20, 30, 40, 50, 60 letech?

 

-em-

Článek je zařazen v: karneval, masky, zabíjačka, koblihy, Masopust, masopustní průvod, půst, Tučný čtvrtek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama