Prima maminka

23. listopadu 2015 04:15

Lucie Průchová

Jak si nezkazit vztah: Pár rad pro nás, manželky a přítelkyně!

Jak si nezkazit vztah: Pár rad pro nás, manželky a přítelkyně!

Toužíte po příjemnějším soužití s mužem? Nemůžete ho stále potkat nebo si vztah s ním udržet? Přečtěte si pár všeobecně známých rad, které fungují, ale které není vždy lehké aplikovat v praxi.

O vztazích a „léčkách, jak na ně“ se ženy baví mezi sebou již od útlého věku. Jak je tedy možné, že v dospělosti nejsme poučené, nemáme v malíčku recept na šťastné partnerství a vedle sebe muže, kterého milujeme a nemusíme na něj žádné pikle šít? Odpověď zní – soužití muže a ženy není jednoduché, protože si jej navzájem komplikujeme. Neznáme dost sebe a také nerozumíme jim. Jsme odlišné druhy, i když pocházíme z rodu Homo sapiens, tj. člověk rozumný. A právě pouze rozum nestačí. Do soužití vstupují emoce a staré rodové zátěže. Je proto dobré rozumět sobě a svému ženství, které vzniká na základě výchovy, a také do něj vstupuje přenos postojů z vlastního rodu.

Které rady jsou tedy na místě? Zkusím popsat jen ty nejzákladnější. Pokuste se k nim zaujmout pozitivní postoj. Je dobré se zastavit a popřemýšlet, jestli si něčím své vztahy neničíme samy. Velký počet rozvodů v naší zemi svědčí o nějakém ne-umění v této oblasti. Staňte se umělkyněmi svého ženského života.

1. Dobře si svého životního partnera vyberte

Toto je vůbec nejkontroverznější rada. Jak to udělat? Toho správného chce přece každá a až někde po cestě se to zvrtne... Já si myslím, že o svém chybném výběru víme daleko dříve, než si myslíme. Ty informace k nám přicházejí velmi záhy. Pomáhá nám hlavně naše tělo a tiché nevědomí, které říkají „NE“ už v počátku vztahu. Něco v nás však tyto hlasy zabíjí a zamotáme se do sítě, ze které se někdy vymotáváme roky i celá desetiletí.

Základem této hluchoty je vlastní ne-sebe-vědomí. Prostě neumíme dekódovat svoje vjemy, chybně je interpretujeme a násilím jdeme proti sobě. Někdy je nevhodný výběr pokračováním nevhodného chování z původní rodiny. V duchu „já si přece nic dobrého nezasloužím“ si vybereme partnera, který nám opravdu nic dobrého nedá. Kruh se uzavírá a cesta z něj je trnitá.

Když si ale uvědomíme (často za pomoci někoho druhého, např. za pomoci odborníka nebo moudré kamarádky/kamaráda), že jsme ve slepé uličce v tomto nefunkčním vztahu, a také to, jak jsme se tam dostaly, máme napůl vyhráno. Tu druhou půlku musíme podpořit svojí odvahou napříště poslouchat sebe samu více a jít naproti muži, u kterého se bojím odmítnutí. Je třeba zničit rodovou infekci, že si nezasloužím dobrého muže. Také naše EGO musí zesílit prací na sobě, aby nebylo tak křehké. Díky této jeho slabosti často dezertujeme do snazších situací, kdy se nebojíme zranění. Snadné cesty, jak známo z pohádek, nikam nevedou. A ty vytvořené odvahou nesou sladké ovoce.

2. Nechtějte, aby byl stejný jako vy

Ve vztahu hodně záleží na emočním rozpoložení ženy. To dokáže svazek stabilizovat nebo úplně rozvrátit. Emoce ženy jsou buď vítr do plachet, anebo ničivý hurikán. Mužovo nastavení není tak závislé na emocích. Proto si někdy ženy chybně vykládají menší citové zaujetí jako mužův nezájem. Oni však citovou stránku života vnímají jinou frekvencí. Když pochopíme ten rozdíl, nebudeme po mužích chtít nemožné citové aktivity, které vídáme jen v romantických filmech šitých pro ženy. Na realitu by se do kina příliš nechodilo.

3. Vytvářejte hnízdo, i když jste emancipovaná žena

Když žena miluje svého muže, on cítí skrze toto přijetí větší sebehodnotu. Díky tomu může napnout své síly do práce a „budování světa“. Jeho dílo přináší výsledky, které pocítí rodina ve financích a dobré náladě muže, že na bitevním poli obstál. Je to vlastně i úspěch ženy. Ta má v dnešní době také svoji práci mimo domov. Zároveň ale budování zázemí rodinného hnízda je tou nejcennější veličinou, která dává všem členům rodiny klid a sílu. Péče o dům, byt, teplý krb v podobě dobrého jídla a čisté domácnosti tiše stabilizuje svět. Nikde za to ženy nedostávají medaile. Snad budeme dost sebevědomé, abychom věděly své.

4. Radujte se ze sexu, neobchodujte s ním

Neobchodujte se sexem, nevyplácí se to a není to fér. Sex ve stylu „něco za něco“ jej degraduje a postupně oslabí vaši vzájemnou lásku. Ženě též ubírá chuti do něj. A s nižší hladinou erotična ve vztahu klesá přitažlivost obou partnerů. S vyvanulým sexem nemůžeme být krásné. A každá žena přece chce být krásná. Nechme sexu jeho tmelící energii a nezanášejme jej handlováním. Samy se pak budeme cítit lépe skrze svoji jiskru. Naučte se milovat svoji sexualitu a svádějte svého muže. Touto hrou kořeníte vztah, aby neuvadl.

5. Nebojte se své něhy

Žijeme v tvrdé době racionality. A něha ženy je změkčovadlem, které vylepšuje svět. Je to též účinný prostředek proti mužské pýše a egoismu. Něha je jako měkká peřina, do které se potřebujeme všichni alespoň na chvíli zavrtat, aby z nás nevznikla monstra. Žena je k ní předurčená přírodou, mateřstvím. Něhou lze chovat a též vychovávat svět, aby z něj nezůstala souš. Nestyďme se přinášet něhu i tam, kde se běžně nenosí. Muži to ocení.

6. Učte se být svému muži vděčná

Vždyť skrze něj naplňujeme touhu být matkou a žít ve vztahu, nebýt osamělá. Možná se proti této radě sbírá vlna nevole. Zač mu být vděčná? Vždyť mi nic dobrého nepřináší! Opravdu jsou někdy pocity ve vztahu hořké a to oboustranně. Jen když se trochu poodstoupí ze zaminovaného pole, uvidíme, že mateřství je dar a povstává jen ze spojení s mužem. Alespoň za příchod dětí buďme vděčné. Vděčnost je totiž signálem zralosti osobnosti. Neschopnost být vděčný je pravým opakem, poukazuje na dětinskost. A na tu bohužel dojel nejeden partnerský vztah.

7. Učte se svému muži odpouštět

Odpuštění. Tato emočně náročná disciplína zachránila nejeden vztah. Ženy nejsou od přírody tak ješitné jako muži, a tak mají moc harmonizovat vztahy jako živá voda. Bez této schopnosti pomoci navodit smír končí vztahy v nelítostných teroristických válkách, ve kterých hyne vše živé. Včetně duší dětí. Buďme asertivní a emancipované. Ale také moudré. Ať může v dobrém platit, že moudřejší ustoupí. Možná se vám tato rada nelíbí. Je jasné, že některé vztahy se slepit nedají. Ale mnohé je dobré zachránit a to nejen pro děti, ale i pro narovnání generačních záležitostí.

8. Dopřejte svému muži svobodu a sama ji též vyžadujte

Svobodou není myšlena anarchie a nevěra. Ale prostor pro osobní život. Pro koníčky, vlastní názory, vlastní potřeby atd. Když budeme navzájem respektovat, že jsme samostatné lidské bytosti, a pracovat na vytváření společného prostoru, ve kterém se cítíme oba dobře, pak pravděpodobně nebudeme žádné rady potřebovat. Nastane stav, kterému můžeme říkat partnerství. Pokud však živíme ve vztahu totalitu, nesvobodu, je čas na revizi a opravu. Nezapomeňme, že život máme pouze jeden.

Renata Čerňanská - psychoterapeutka agentury Náhoda

Sdílejte článek
Štítky vztah sex rada

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 8. 12. 2023

V průběhu dne se situace bude vyvíjet ve váš prospěch. Atmosféru ovládne lehkovážná a citlivá energie. Bude pro vás snazší být sami sebou. Zvýrazní se vaše milující a pečující vlastnosti. Možná budete mít chuť nakoupit potraviny a uvařit sobě i ostatním skvělé jídlo. Rádi otevřete svůj domov a nabídnete svou pohostinnost.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.