Prima maminka

13. ledna 2016 04:45

Lucie Průchová

Jak si v manželství zachovat zdravý rozum? A jde to vůbec?

Jak si v manželství zachovat zdravý rozum? A jde to vůbec?

Máme pro vás dobrou zprávu: Ano, je to v zásadě možné. Není to ovšem jednoduché a budete k tomu potřebovat ocelové nervy, nadhled, smysl pro humor a naprostou většinu životní energie, která vám ještě zbyla. Pak máte určitou, i když nevelkou naději, že si v dlouholetém svazku zdravý rozum zachováte. Avšak za předpokladu, že se skálopevně držíte následujících zásad, které vás možná zneklidní, anebo dokonce mírně vyděsí. Je nám líto, ale pokud se jimi nebudete řídit, váš manželský koráb půjde nemilosrdně ke dnu!

Nic nevidím, nic neslyším

Ještě jednou si dovolujeme upozornit, že následující pravidla platí pro svazek trvající již delší čas. Jen krátce zamilovaná dvojice by se jimi neměla stresovat, protože lidé omámení láskou nosí růžové brýle, usmívají se i na úřadech a nechodí po zemi, nýbrž se vznášejí někde kousek nad ní. Pravidly pro partnerské soužití by se zamilovaní měli zabývat, až když trochu vystřízliví, neboť dříve to nemá smysl. Tak například. V mnohaletém svazku platí důležitá zásada: Nic nevidím, nic neslyším. Jedná se o zákaz veškerého kontrolování či prověřování partnerova soukromí. Partnerův počítač, mobilní telefon, telefonní hovory, kapsy, dopisy – bez výjimky ignorujeme. Bude to tak lepší, věřte tomu.

Chválím, i když zdánlivě není důvod

Mužovo ucho je pro chválu jako stvořené. Tyto prazvláštní bytosti chválu prostě milují. Chcete-li mít v domácnosti klid a pohodu, chválou vysloveně plýtvejte. Důvod se vždycky najde. Možná namítnete, že v situaci, kdy partner přijde domů o šest hodin později než slíbil, voní jako restaurace čtvrté cenové skupiny, cestou do schodů hlasitě zpívá neslušné písně, a tak se otevírají dveře bytů a sousedé se k situaci nelichotivě vyjadřují, a závěrem se zjistí, že ztratil peněženku a mobil, důvod ke chvále jaksi chybí. To není pravda. Přes všechny nástrahy, přes veškerá úskalí přece jen našel cestu domů, vrátil se k ženě svého života. Nemáte srdce, pokud ho za to nepochválíte.

Učím se mít ráda nepořádek

Tato zásada je pro většinu žen nepochopitelná, jen těžko se s ní sžívají. My ženy jsme zcela nebo aspoň částečně pořádkumilovné. Když se večer vracíme z namáhavého zaměstnání, rády přicházíme do útulného a vzorně uklizeného bytu, kde je vše na svém místě. Je to pro nás uklidňující. Kde už hledat klid a pořádek, když ne ve vlastní domácnosti? Ale protože muži jsou bytosti z jiné planety, bohu jménem pořádek se v mnoha případech klanět odmítají. Z toho důvodu se někdy vrátíme do domácnosti, která budí dojem, že v jejích zdech zuřila třicetiletá válka. V obývacím pokoji kdosi snad čistil motor nebo něco takového, v kuchyni je tolik špinavého nádobí, jako by se tu konala menší svatba, v předsíni spí pes, kterého jste ráno ještě neměli. Nadechněte se a počítejte do deseti, prý to pomáhá.

Částečně už dokážu tolerovat jeho záliby

Za ta léta jste se už jistě naučili žít s tím, že váš manžel má koníčka, někdy je bohužel těch zálib dokonce více. Nelze vyloučit, že partner tráví s milovanou motorkou daleko více času než s vámi, že šplhá po skalách, jezdí střílet medvědy anebo fotografuje brouky. Pravděpodobně ho to činí šťastným a nedá si svou zálibu, i když je objektivně velmi absurdní, vzít za žádnou cenu. Tak už proti ní nebojujte, beztak vám to zbytečně krade energii. Řekněte si, že jsou ještě horší záliby. Co kdyby byl například hadař a pěstoval ty potvory přímo ve vaší ložnici? Tak vidíte, mohlo by být ještě daleko hůř.

-em-

Sdílejte článek
Štítky manželství Třicetiletá válka

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.