Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Rodina

Jaká zima nás čeká? Tuhá nebo mírná?

Jsme v druhé polovině listopadu a všechny zajímá, na jakou zimu se připravit a zda vůbec nějaká do našich krajin přijde. Teploměry ukazují hodnoty na podzim možná až příliš příjemné, z mnoha míst dokonce přicházejí zprávy o kvetoucích rostlinách, či dokonce hnízdícím ptactvu.
Vydáno: 21.11.2015
Sníh umí vypadat opravdu romanticky, ale vypořádat se s ním vyžaduje hodně sil
Sníh umí vypadat opravdu romanticky, ale vypořádat se s ním vyžaduje hodně sil Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak to tedy s tou nadcházející zimou vlastně bude? Zatímco meteorologové jsou ve vydávání dlouhodobější předpovědi počasí opatrní, naši předkové se potřebovali na zimu připravit včas, a tak důvěřovali pranostikám vzniklým dlouholetým sledováním meteorologických jevů.

Při pohledu z okna se nám v posledních dnech venku zjevuje podzim jak z Ladových obrázků - lesy zahalené do všech odstínů hnědé, žluté a červené, vesele poletující listí a většinou to všechno zářící ve slunečním svitu. I když jsou teploty nadprůměrně vysoké vzhledem k roční době, pranostiky nám předpovídají zimu dlouhou a tuhou. Krásný říjen totiž podle tradičních pořekadel předznamenává studený leden. „Je-li říjen velmi zelený, bude leden hodně studený.“ Mlhy v říjnu pak podle lidových předpovědí značí sněhy v lednu. Další lidové moudro hlásá: „Neopadá-li v říjnu listí ze stromů, bude tuhá zima.“ Vzhledem k tomu, že na mnoha místech se ještě listí stromů drží, můžeme očekávat náramnou zimu!

Zima umí být krásná, ale i hodně drsná
Zima umí být krásná, ale i hodně drsná
giphy.com

Podle myslivců naznačuje charakter přicházející zimy především kondice lesní zvěře, která si dělá tukové zásoby přiměřené očekávané délce sněhové pokrývky a počtu mrazivých dní. Kanci, jezevci i srnky jsou letos na podzim pořádně „vypasení“. Zoologové si všímají, jaké zásoby si dělají např. veverky nebo křečci. Ing. Jakub Hlava, PhD. (Katedra zoologie a rybářství, ČZU) potvrzuje, že letos v září byli křečci ve shánění potravy velmi aktivní a na některých místech se k zimnímu spánku uložili už uprostřed října. Zároveň však dodává, že projevy chování zvířecích druhů je nutno vykládat v širších souvislostech. Například žížaly zalezlé hluboko v zemi podle dr. Hlavy mohou naznačovat přicházející tuhou zimu, stejně tak se ale může jednat o reakci na dlouhé období sucha, před kterým se do větších hloubek půdy uchylují.

Příchod jara Foto:

Meteorologický server accuweather.com naštěstí přichází s jednoznačnějšími představami o letošní zimě. Podle zkušeného meteorologa serveru Jasona Nichollse bude zima především ve své druhé polovině pro milovníky zimních sportů velmi příznivá. Teploty by se měly pohybovat v průměrných hodnotách. Nad Evropou ale budou podle serveru accuweather.com řádit po celou zimu silné větrné bouře, které zároveň budou značnou část území zásobovat sněhovými přívaly. Dostatečná sněhová nadílka se očekává především ve vyšších polohách, nejvíce sněhu spadne tradičně nad nejvyšším evropským pohořím. Na východ od nás se bude Evropa potýkat s hrozbou sněhových bouří. Na jihu Evropy by mohly mít silné větry za následek i povodně. Severozápadní Evropa očekává zimu průměrnou.

Zdroj: http://www.accuweather.com/en/weather-news/2015-2016-europe-winter-forecast-seasonable-london-paris-storms-france-italy-alps/52871620

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama