Prima maminka

30. října 2015 18:10

Anna Kopečková

Klárka a její nová maminka

Klárce* byly dva roky, když se stala jedním z prvních klientů nově otevřeného SOS Sluníčka v Praze, které poskytuje okamžitou pomoc dětem v akutním ohrožení. Přestože byl konec ledna, měla na sobě jen obyčejné kalhoty, mikinu a botasky. Za dva roky svého života toho Klárka prožila hodně.

Její maminka byla závislá na drogách a o Klárku se byla schopna starat jen někdy. Často na ní zapomněla a ztratila ji z dohledu, takže si Klárka hrávala sama venku a potulovala se po blízkém tržišti.

Situace byla stále horší, a tak úřady musely zasáhnout a Klárku umístit do krizového zařízení SOS dětských vesniček, které se specializují na pomoc týraným, zneužívaným a zanedbávaným dětem.

Zařízení SOS Sluníčko poskytuje bezpečné prostředí a také čas k tomu, aby se pro ohrožené dítě našlo to nejlepší dlouhodobé řešení. Narozdíl od kojeneckého ústavu či dětského domova tu ale v rodinném prostředí o dítě pečují jen dvě tety. Klárka si tak k nim mohla vytvořit vazbu a cítit se v jejich náruči v bezpečí.

Maminka za Klárkou chodila jen nepravidelně a postupně přestala chodit docela. Pro Klárku se nejprve hledal někdo blízký, kdo by byl schopný a ochotný se jí ujmout, ale marně. Úřady proto nakonec začaly hledat vhodné pěstouny. Tehdy se na Klárku konečně usmálo štěstí. Našla se vhodná pěstounka Jana*, která si Klárku hned zamilovala. Začala za ní pravidelně chodit a seznamovat se s ní, brala ji na procházky, pak na krátké návštěvy k sobě domů a nakonec i na víkendy, z nichž se Klárka téměř nechtěla vracet zpět.

Klárka si za osm měsíců na SOS Sluníčko zvykla jako na svůj domov, měla tu dvě tety, které o ni se vší láskou pečovaly a dávaly jí vrchovatě všeho, co jí do té doby chybělo. Ale od začátku to byl jen domov dočasný, aby Klárka zapomněla na to zlé a podařilo se pro ni otevřít prostor tomu dobrému. A to konečně našla a SOS Sluníčko tak splnilo svůj účel.

Dnes už je Klárka u své nové náhradní maminky jako doma. Předběžným opatřením byla svěřena do její péče a je jí jedno, že o ní právě definitivně rozhoduje soud, aby u paní Jany mohla zůstat natrvalo. Sama za sebe se už rozhodla – Janě, k níž se konečně může přitulit pod peřinou a cítit se u ní jistě a bezpečně, začala říkat „mami“.

*Jména byla změněna

SOS Sluníčko pomáhá dětem od 0 do 18 let. Ilustrační foto © Katerina Ilievska / SOS dětské vesničky

SOS dětské vesničky v současnosti provozují tři zařízení SOS Sluníčko v Karlových Varech a Praze. Za prvních devět měsíců tohoto roku jimi prošlo již přes 90 dětí.

Provoz SOS Sluníček je hrazen z části také ze soukromých příspěvků, zejména drobných pravidelných dárců.

Sdílejte článek
Štítky Praha SOS Sluníčko

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.