Prima maminka

14. října 2016 04:40

Martina Čerňanská

Knižní trilogie, které stojí za to si přečíst

Pro všechny knihomoly a milovníky knih jsme tentokrát připravili výběr těch nejlepších trilogií poslední doby.

Také máte rádi ten moment, kdy se začtete do knížky, zjistíte, že je skvělá a vy víte, že vás čeká ještě minimálně jedno pokračování? A právě pro ty, kteří to takto mají jsme připravili výběr 4 trilogí, které nás v poslední době zaujaly a které stojí za to si přečíst.

A protože všechny seženete v knihkupectví i v dárkovém balení, jsou výborné i jako dárek. Je sice teprve půlka října, ale Vánoce jsou tady coby dup a je dobé být připravený. A knížky jsou skvělým dárkem, který nikdy nezklame.

Trilogie z ostrova Lewis

Pokud jste ještě nečetli nic od skotského spisovatele Petera Mayeho, rozhodně začněte s touto trilogií. Připomíná lehce tolik oblíbené severské detektivky, ale přece jen to není úplně jako Nesbo.

První díl této ostrovské trilogie se jmenuje Skála. Hlavní hrdina detektiv inspektor Fin Mcleod se po osmnácti letech strávených v Edinburghu vrací na svůj rodný ostrov, aby vyřešil vraždu podobnou té ve velkoměstě. Sledujeme dvě linie příběhu – současné vyšetřvován zločinu a dětství hlavního hrdiny. Příběh vrcholí vyplutím místních mužů na „skálu“ na lov mořských ptáků terejů. Na konci knihy budete nejen promrzlí z detailního popisu nehostinného skotského podnebí, ale i naprosto v šoku z rozuzlení celého přéběhu.

Druhým svazkem z trilogie je Muž z ostrova Lewis. Historická linie příběhu se odvíjí v mysli muže, jednoho z vedlejších hrdinů ve Skále, trpícího stařeckou demencí. Současnost vnímá zmateně, ovšem minulost v jeho vzpomínkách má ostré kontury a raději by měla zůstat pohřbená, stejně jako tělo několik desetiletí zakonzervované v rašeliništi.

Sérii uzavírá román Šachové figurky. Figurky z mrožích klů a z menší části z velrybích kostí z ostrova Lewis opravdu existují, v současné době je jich jedenáct vystaveno v Královském muzeu v Edinburghu a osmdesát dva v Britském muzeu v Londýně. Zvláště jedna z nich, berserk, nejzuřivější z vikingských válečníků, který v transu necítí bolest ani strach, má v příběhu svou roli…

Vydalo nakladatelství Host.

Život Bridget Jones ve třech svazcích

Bridget Jonesová, ať už si jen píše Deník, je S rozumem v koncích, nebo dokonce Láskou šílená, baví čtenářky už od roku 1996, fakticky ale nezestárla ani o den a nezměnila se.

S příběhem této, na začátku třicátnice, se jistě ztotožní mnoho žen. Najít totiž toho Pravého s velkým P není vůbec jednoduché, zvláště pokud jste jako Bridge tak trochu smolařka…

Příběh Bridget Jones zná jistě každý. Právě teď běží v kinech třetí díl, ale pozor – první dvě knižní předlohy byly zfilmované poměrně přesně, ovšem se třetím dílem je vše jinak. Kniha Bridget Jonesová: Láskou šílená vypráví o 50 leté Bridget, které vychovává sama dvě děti a stále hledá recept na šťastný život. Ovšem film se jmenuje Dítě Bridget Jones a jsme v úplně jiném časovém období této smolařky. Bridget je stále bez chlapa, ale tentokrát těhotná a nebyla by to ona, aby to nemělo alespoň malou komplikaci – nikdo neví, kdo je otcem.

V tuto chvíli máte tedy jedinečnou šanci – přečíst si všechny tři příběhy a porovnat je s filmem. Obzvlášť u třetího dílu to bude jistě zajímavé.

Vydalo nakladatelství XYZ.

Francouzská trilogie od Bernarda Miniera

Pokud máte rádi napínavé knížky, pak je tato trilogie pro vás jako stvořená. Obzvlášť teď na podzim, kdy počasí přímo vybízí k tomu se zachumlat do deky a ponořit se do napínavého příběhu. Každý z dílů má přes 600 stran, ale věřte nám, že je přečtete jedním dechem.

Hlavní postavou ve všech třech dílech je vyšetřovatel Martin Servaz, jehož osobní život vás možná bude stejně jako vyšetřování vražd.

První díl Mráz se odehrává v Saint-Martin-de-Comminges - malém městečku ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu.

Druhý díl Kruh se odehrává ve zdánlivě klidném městečku Marsac v Pyrenejích, známého díky elitní univerzitě, naruší vražda jedné z přednášejících. O pár dní později je nalezeno i tělo místního chovatele psů roztrhané na kusy vlastními zvířaty. Kdo rozpoutal v městečku šílenství smrti? Mohly by být vraždy dílem uprchlého sériového vraha? Martin Servaz se během řešení případu musí ponořit hluboko do své minulosti a znovu otevřít staré rány.

Trilogii uzavírá Tma - Na Štědrý den objeví rozhlasová moderátorka Christine ve schránce dopis od ženy, která se chystá spáchat sebevraždu. Druhý den ráno zavolá do rádia muž a obviní jí z toho, že nic nepodnikla. Brzy se obvinění, hrozby a urážky znásobí, jako by se někdo snažil převzít kontrolu nad jejím životem...Co když jsou naši blízcí jiní, než se zdá? Martin Servaz se léčí na klinice pro policisty trpící syndromem vyhoření. Pronásledují ho zlé sny. Jednoho dne dostane poštou obálku obsahující elektronickou kartu od hotelového pokoje, v němž před rokem spáchala sebevraždu jakási umělkyně. Někdo si přeje, aby se Martin vrátil do práce. A Martin Servaz se cítí být připravený...

Vydalo nakladatelství XYZ.

Trilogie Století

Tato trilogie od skvělého Kena Folleta se stala absolutním světovým bestseller. Nejen, že se jedná o opravdu poutavé čtení, ale zároveň se dozvíte mnoho z historie 20. století.

První část – Pád titánů - monumentální historické ságy Století, v níž Follett poutavým, jímavým a zároveň napínavým způsobem mapuje fiktivní osudy několika rodin v různých částech světa, jež byly dramaticky poznamenány moderními dějinami. Pád titánů přivádí na scénu příslušníky britské a německé aristokracie, velšské horníky, ruské dělníky i americké demokraty či zbohatlíky, aby několikrát propojil jejich životní cesty a vložil jim do nich zásadní překážku – první světovou válku. Sto let staré historické události – a v jejich skrytu příběhy lásky, přátelství, hrdinství, ale i beznaděje, ponížení či falše – znovu ožívají…

Druhý díl, Zima světa začíná tam, kde Pád titánů končí. Pětice našich známých, navzájem spřízněných rodin – americká, německá, ruská, anglická a velšská – vstupuje do doby obrovského sociálního, politického a hospodářského chaosu počínajícího vzestupem třetí říše, přes krvavé události ve Španělsku a velká dramata druhé světové války až po výbuchy sovětských a amerických jaderných bomb.

Ve třetím dílu ságy – Hranice věčnosti – vstoupí do životů Maud von Urlich a jejích potomků v Berlíně, rodu Dewarových ve Spojených státech, Ethel Williamsové a její londýnské rodiny i rusko-amerického klanu Peškovových tentokrát zásadním způsobem dějinné události a konflikty od počátku 60. do konce 80. let 20. století – kubánská krize, stavba berlínské zdi, atentáty na bratry Kennedyovy, boj amerických černochů za lidská práva, válka ve Vietnamu, zhroucení komunistického bloku, ale také kulturní fenomény příznačné pro tuto dobu – samizdat, média či hudba a jejich role v boji za mír a svobodu.

Dějinné i osobní peripetie příběhu se uzavírají, ve čtenářích však zanechají trvalou stopu v podobě nezapomenutelného zážitku.

Trilogii Století vydal Knižní klub.

připravila: Martina Hrušková

Sdílejte článek
Štítky kniha vražda Vánoce Edinburgh Druhá světová válka První světová válka Nacistické Německo Bridget Jonesová protagonista Válka ve Vietnamu

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.