Prima maminka

20. prosince 2015 04:20

Lucie Průchová

Milovaná i nenáviděná: Evita Perón!

Stejně jak milovala svého muže plukovníka Peróna, tak tíhla k politice. Ze zapadákova a chudoby se stala první dámou Argentiny. Prostý lid ji miloval, kdežto tamní smetánka jí z duše opovrhovala. Evita mířila vysoko, její start byl raketově rychlý a stejně tak přišel i její konec.

Narodila se 7.5 1919 v Argentině – zemi vášnivého tanga, do rodiny mezi čtyři sourozence. Žila na zchudlém statku, ale ze všeho nejvíc toužila po kariéře herečky, ale na venkově by se jen stěží mohla v tomto oboru prosadit, proto stále víc flirtovala s myšlenkou, že se vydá do hlavního města – Buenos Aires, kde bylo možné úplně všechno. U pouhých představ však nezůstala a neváhala chytnout příležitost za pačesy a jít vstříc svému snu.

Zamotala hlavu umělci Magaldimu a požádala jej, aby spolu utekli do hlavního města. Ze začátku šlo všechno jako na drátkách, ale jejich láska nevydržela dlouho a Eva byla na všechno sama. Chvíli trvalo, než se dostala k prvnímu štěku, ale i když k němu došlo, cesta za úspěchem byla trnitá, ona si ji ale nakonec proklestila.

Jedno setkání dalo lásku…a ne jen tak ledajakou!

Na benefiční akci neváhala využít volného místečka vedle Peróna a toto osudové setkání brzy dalo další a mladičká Evita zahořela láskou k mnohem staršímu důstojníkovi, který si po čase sáhl na post prezidenta Argentiny. Právě pro něj byla Evita schopna vzdát se všeho, co prozatím dokázala, herectví pověsila na hřebík a objevila se na politické scéně. A i když se stala první dámou v zemi tanga, nos nahoru ji v žádném případě nenarostl. Dá se říci, že bez přestání usilovala nejenom o to, aby bylo obecně ženám umožněno více, ale také pečovala o chudé - sama totiž moc dobře věděla, jaké martýrium chudoba provází.

Z herečky se stala první dáma a milující manželka

Začala fušovat do politiky, dala zřizovat nemocnice, útulky a chtěla pro obyčejný lid jen to nejlepší, a všichni ji za to milovali. Tamní smetánka ji ale nemohla přijít na jméno, byla pro ně jen náplavou, co měla zůstat tam, odkud přišla, tedy na zchudlém argentinském venkově. Eva ale namísto toho žila svůj sen, byla šťastná, milovala svého muže a jejím záměrem bylo konat dobro pro všechny, a to ji vycházelo na jedničku.

Dokonce se měla stát viceprezidentkou, ale v tu dobu ji zradilo vlastní zdraví a rakovinné bujení ji značně oslabilo. I po několika operacích Eva svůj boj nad nemocí nezvrátila, nemoc ukradla dříve ambiciózní bojovnici sílu, ale i úsměv z tváře, kde se nově zračila beznaděj a blížící se konec.

Odešla ale neupadla v zapomnění

První dáma Argentiny navždy zavřela oči a celá země ronila slzy. Píseň Don't Cry For Me Argentina, kterou nazpívala Madonna, je stejně silná a nádherná, jako byla sama Evita. Argentina ji ale po jejím odchodu neuposlechla a proměnila se na slzavé údolí. Evita Perón sice odešla na druhý břeh, ale její osobnost žila dál, lidé na ni nezapomněli, vlastně to ani nebylo možné. Dodnes je její jméno s Argentinou spjato a její podobizna na bankovce připomíná lidem, že tady před lety byla pro ně a připravena pomoci.

Tip: Určitě se neváhejte mrknout na filmové zpracování Evity, kde si hlavní roli střihla Madonna s Antoniem Banderasem.

Sdílejte článek
Štítky láska Argentina herec Evita Antonio Banderas Buenos Aires První dáma

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.