Mluvíte sprostě před dětmi? Ve výchově existují mnohem horší chyby!

Matky (a samozřejmě i otcové), které si před dětmi nedávají pozor na pusu, mohou napáchat velké škody. Ale vůbec to nemusí být kvůli tomu, že sprostě nadávají.

Každý rodič, ať se snaží sebevíc, jednoho dne před dětmi vypustí nějaké nevhodné slovíčko. Většinou k tomu dochází v rozčílení, ale jsou i tací, do jejichž slovníku sprostá slova běžně patří a oni se nedokážou plně kontrolovat. Někteří rodiče to dělají nevědomky a nejsou na to obzvlášť hrdí. Ti se umí ovládat, pokud si dávají skutečně pozor. Třeba na školních akcích, v práci nebo na rande, ale ten čas je jen omezený. Pak zase převládne osobnost a ona slova jsou zpět.

Je v pořádku mluvit sprostě před dětmi, nebo je to naprosto nepřípustné? Říká se, že jablko nepadá daleko od stromu, takže pokud používáte neslušná slova vy, bude je pravděpodobně používat i váš potomek. A to už může být problém…

Když se to stane a dítě použije některé nevhodné slovo, není potřeba vyšilovat. Potomek si jen zkouší, co někde zaslechl. Budete-li se na něj zlobit, nepochopí proč. Je dobré mu v klidu význam slova objasnit a také mu vysvětlit, proč taková slova běžně nepoužíváme. Pokud příště takové slovo použijete vy, prostě se omluvte. Nevhodná slova můžete u něj, a postupem času i u sebe, nahradit jinými, podobně znějícími slovíčky, jako třeba syčák (místo svi..ák).

Na druhou stranu existují i horší věci, které může rodič ve výchově udělat, než je občasné použití nadávky. Zde jsou tři věci, které dětem škodí víc než příležitostná sprostá slova:

Pomlouvání

Zapovídala jste se se sousedkou a probíráte další ženu z baráku, přemýšlíte, zda nebyla na plastice prsou a kolik to tak asi mohlo stát? Kritizujete něčí vkus, postavu, chování? Nebo pronesete poznámku, že soused má pěkné nové auto, na které si nemohl normálně vydělat, tak si na něj přece musel nakrást…

Pokud je posuzování jiných lidí častým tématem vašich hovorů a slyší-li to vaše děti, co je tím učíte? Přemýšlejte o tom.

Shazování někoho, koho má dítě rádo

Každý rodič chce být pro své dítě tím nejoblíbenějším člověkem. A většinou i je. Ale je normální a přirozené, že dítě si časem nachází i jiné vzory, ke kterým vzhlíží. Často je to babička, může to být učitelka ve škole, ale i vaše kamarádka nebo vedoucí kroužku. Zdravě sebevědomý rodič to akceptuje a respektuje. Rodič, který to nemá v hlavě tak srovnané, začne žárlit. A pak chce nový idol svého dítěte pošpinit, shazuje jej, má ošklivé poznámky na jeho adresu a pomlouvá ho. Někdy ani nejsou potřeba slova. Ať je vaše tchýně jaká chce, je to babička, kterou má vaše dítě rádo. A co asi vypoví o vašem vztahu povzdech a oči v sloup, které uděláte pokaždé, když zavolá?

Jste nesebevědomí

Jasně, všichni máme něco, co se nám na sobě nelíbí. Obzvlášť ženy často trpí utkvělou představou, že jsou ošklivé. Jedna má pocit, že má velký nos, jiná příliš rovné vlasy a třetí je tlustá nebo má aspoň tlustá stehna či velký zadek. A tak kdykoliv jdou kolem zrcadla, zamračí se na sebe nebo se štípnou do toho ošklivého špeku na břiše.

Děti se učí pozorováním a nápodobou. Vidí-li své rodiče, kteří nejsou sami se sebou spokojení, je velká pravděpodobnost, že ani oni v dospělosti spokojenosti nikdy nedosáhnou. Existuje velký rozdíl mezi tím, když ukážete dětem, že jste jen lidi, kteří mají své nedostatky, a tím, když jim dnes a denně ukazujete, že se nemáte rádi.

-lk-

Sdílejte článek
Štítky slovník

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.