Prima maminka

6. listopadu 2015 10:34

Anna Kopečková

Nejlepší dárek pod stromeček…

Vidět svět z ptačí perspektivy? Cítit se jako bratři Wrightové? Překonat zemskou gravitaci?

Nikdy jsem neletěla, mám šílený strach z létání. Moje reakce na informaci, že mám vlézt do helikoptéry a napsat o tom článek, byla: „Ani v legraci.“ Nakonec jsem kývla. Když jsem dorazila na letiště a stála tváří v tvář helikoptéře, litovala jsem, že jsem přijela autem a nemůžu si dát panáka. Muž, který u helikoptéry stál, byl vtipálek. Pilotní průkaz má z modelářského kroužku a bundu našel v blízké hospodě. To mě asi mělo uklidnit. Statisticky je letecká doprava nejbezpečnější způsob cestování.

Sebrala jsem veškerou odvahu až z paty. Uklidnila mě informace, že v případě poruchy helikoptéra přistane kdekoli v režimu autorotace. Pilot má dvacet let zkušeností a nenabyl je v modelářském kroužku. Příjemně mě překvapilo, že celá helikoptéra je uzavřená, protože mimo jiné drkotám zuby zimou i v sauně.

Nasadit sluchátka a vzlétáme. Sluchátka mi přišla skoro zbytečná, vrtulník byl velmi tichý. Ten pocit, když se s Vámi odlepuje od země, je nepopsatelný, ten musíte zažít. Křečovitě jsem se držela sedadla a moc moc chtěla zavřít oči. Nezavřela. Když s Vámi helikoptéra vzlétne, je to neuvěřitelně uvolňující pocit. Jako když si jdete zaplavat a jste na pláži sami a celý ten prostor je jen Váš. Cítíte se svobodně, volně, nádherně. V ten moment ze mě veškerý strach spadl. Pozorovala jsem prostor pod sebou a musela se smát. Všechno bylo tak maličké. Jako když koukáte na modely železnic se všemi cestami a domy – dokonalý model, kde se vše hýbe a žije. A vy víte, že to není model, že tohle je Brno, které žije svým životem. Máte pod sebou statisíce lidí, osudů, příběhů a máte je jako na dlani. Sledujete domy, zahrady a nutí Vás to přemýšlet, jací lidé tam asi žijí, co zrovna dělají. Sledujete dopravu, vidíte všechna ta auta a vlaky, které se z toho uzlu pod Vámi rozjedou do různých míst. Vidíte Špilberk, katedrálu sv. Petra a Pavla, brněnské výstaviště, Hvězdárnu a říkáte si, co všechno ještě jako lidstvo dokážeme…

V polovině letu už jsem chtěla helikoptéru pilotovat. Prostě chcete ten stroj ovládat. Myslím, že takhle nějak se cítili bratři Wrightové. Podle mě se tak musí cítit každý, kdo se poprvé dostane do vzduchu, překoná gravitaci a vidí svět z výšky. Pamatuji si ten pocit, když jsem poprvé řídila auto. Tohle je ještě o x levelů dál. Sednout po letu helikoptérou do auta a řídit, je jako když máte chuť na čokoládu a dostanete sušené ovoce.

Než jsem dostala tu možnost vyhlídkový let vyzkoušet, byla jsem přesvědčená, že článek dokážu napsat i bez této zkušenosti. Napsala bych ho, ale bylo by to, jakoby vegetarián psal o steacích. Vysosala jsem následně všechny informace od společnosti BrnoHeliTour, která mi tento zážitek umožnila. Nejenže se můžete proletět v rámci 15ti minutového vyhlídkového letu, při 30ti minutovém letu vrtulník můžete „řídit“. Pokud Vás otravuje cestování po parkovišti D1, kdy se cesta z Brna do Prahy ne výjimečně protáhne na několik hodin, vrtulníkem Vás tam společnost BrnoHeliTour přenese za 48 minut!!!

Ještě váháte? Pokud přemýšlíte nad vánočním dárkem, tento je dokonalý. Dámy, neznám chlapa, který by Vás nemiloval ještě víc, když zjistí, že má pod stromečkem letenku na vrtulník, kam může vzít další dva kámoše a let dokonce odpilotovat. Checkujte na https://brnohelitour.cz.

Sdílejte článek
Štítky Brno Praha Svatý Petr

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.