Prima maminka

26. června 2015 04:20

Anna Kopečková

Odměna pro školáky? Volný vstup na výstavu plnou Da Vinciho vynálezů

Výstava Da Vinci – Inventions, která se koná ve velkém sále pražského Paláce Lucerna do neděle 28. srpna, připravila speciální akci pro všechny děti a studenty do 18 let. Kdo se na pokladně prokáže vysvědčením s vyznamenáním, má tento a příští víkend vstup zdarma!

Expozice nabízí dosud nejucelenější pohled na dílo Leonarda da Vinciho. Interaktivní svět vtáhne návštěvníky do Leonardovy nadčasové geniality prostřednictvím exponátů ve skutečné velikosti a přesně takových, jak je jejich tvůrce navrhl. Nechybí ani studie jeho výtvarného umění.

Da Vinci – Inventions představuje génia Leonarda da Vinciho v pozoruhodné šíři jako vynálezce, malíře, anatoma, sochaře, hudebníka a architekta. Škála jedinečných předmětů zahrnuje příklady Leonardových strojních vynálezů či pohyblivé modely nejvýznamnějších děl. Návštěvníci mohou exponáty rozpohybovat – tahat za ně nebo na ně tlačit a točit s nimi, aby si mohli doslova osahat vědecké principy, na kterých Leonardovy vynálezy stojí. „Da Vinci – Inventions nabízí návštěvníkům všeho věku zábavný, poznávací a povznášející zážitek, ať už jsou fanoušky historie a umění, anebo se s Leonardovým dílem setkávají poprvé v životě,“ řekl Rob Kirk ze společnosti Grande Exhibitions, která výstavu sestavila.

Na své si na výstavě přijdou i malí návštěvníci

Všechny vynálezy byly sestaveny italskými uměleckými řemeslníky. Mnohé využívají techniky a materiály totožné s těmi, které se používaly v době renesance. Mistři řemeslníci probádali více než 6000 stran Leonardových poznámkových sešitů – tzv. kodexů a rozluštili skryté hádanky, záměrné chyby a zrcadlově převrácené písmo, kterými se Leonardo snažil udržet své vynálezy v naprosté tajnosti.

Ivana Jirešová s dcerou

Výstavu navštívila i herečka Ivana Jirešová s dcerou Sofií. Té se nejvíce líbilo v obrazové galerii: "Chtěla bych přijít ještě jednou," svěřila se.

Mohlo by vás taky zajímat:

Podobné články

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 6. 2024

Berani, dnes můžete očekávat, že budete ve svých mezilidských vztazích podnikavější. Můžete si najít nové přátele nebo si užít kvalitní čas s těmi starými. Je pravděpodobné, že se zintenzivní váš milostný život. Několik následujících týdnů vám poskytne vynikající zdroje pro zlepšení vaší citové pohody. Využijte toho.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.