Prima maminka

19. května 2016 13:31

Anna Kopečková

PLYŠOVÝ MÉĎA – KÁMOŠ CELÝCH GENERACÍ

PLYŠOVÝ MÉĎA – KÁMOŠ CELÝCH GENERACÍ

Začněme u jména, totiž toho mezinárodně užívaného – Teddy bear.

Jeho původ je velmi zajímavý, nepochází totiž od nikoho jiného, než od 26. prezidenta USA Theodorea Roosevelta, kterému lidé běžně přezdívali právě Teddy. V roce 1902 prezidenta pozval guvernér státu Mississippi na lov a během něj se odehrála zvláštní příhoda. Skupinka lovců přivázala ke stromu medvídě, které bylo vyčerpané po dlouhém útěku před loveckými psy. Lovci přivolali Roosevelta, aby to byl právě on, kdo medvídě zastřelí. Prezident však odmítl s tím, že „lovit“ medvídě připoutané u vrby je nesportovní. Tato historka se velmi rychle rozkřikla a netrvalo dlouho, než se stala tématem pro Clifforda Berrymana, autora oblíbených karikatur pro noviny The Wahington Post. Příběh získal na popularitě a karikatury přibývaly, postupně v nich bylo medvídě zobrazováno jako více a více roztomilá postavička.

Jak už to tak bývá, fantazie jedněch často inspiruje tvořivost jiných. Berrymanovy malůvky se staly inspirací pro Morrise Michtoma, který podle nich vyrobil prvního, malého látkového medvěda. Poslal svůj „prototyp“ Rooseveltovi, který souhlasil s tím, aby Michtom pro svého medvěda použil jméno Teddy. To Michtoma velmi potěšilo a hned medvěda vystavil ve výloze svého obchodu, s označením „Teddy´s bear“. Zákazníci si jej okamžitě zamilovali a jejich zájem tak dal vzniknout nejdůležitější hračkářské firmě své doby, Ideal Novelty and Toy Co.Zhruba ve stejné době – říká se, že zcela náhodou – začala první medvídky produkovat německá firma Richarda Steiffa. Ať už je to jakkoliv, plyšový medvídek je dnes známý po celém světě právě pod názvem Teddy bear, pocházejícím od prezidenta Roosevelta.

Téměř ihned poté, co se začal Teddy bear prodávat v USA, zařadilo jej do svého sortimentu také tradiční britské hračkářství Hamleys, které v té době stálo na londýnské Regent street již více než 20 let. Medvěd Hamley a medvědice Hattie si získali takovou popularitu, že se později méďa stal maskotem značky a dnes jej běžně potkáváme v nadživotní velikosti, jak zve zákazníky do obchodů Hamleys. Jednoho takového už můžeme potkávat i před Hamleys v pražské ulici Na příkopě.

Více informací naleznete zde: www.hamleys.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.