Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Rodina

Podle rodičů by děti měly poprvé zkusit alkohol doma

Téměř polovina českých rodičů náctiletých dětí si myslí, že ideálně by mělo dítě poprvé ochutnat alkohol v domácnosti.
Vydáno: 22.12.2015
Děti a alkohol...
Děti a alkohol... Autor: profimedia.cz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ukazuje to říjnový průzkum společnosti Ipsos, ve kterém odpovídalo 500 lidí. Tři pětiny respondentů míní, že děti nesmějí pít do 18 let, skoro třetina by ale byla pro snížení této hranice. "Pro snižování věku, kdy je dovolené pít alkohol, bych nebyl, naopak spíš pro zvyšování," řekl dnes ČTK vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

"Osmnáct let je jistým způsobem konsensus, jakási společenská domluva," uvedl Mravčík, podle něj je tradičně člověk v tomto věku považovaný za dospělého. Tento věk by rozhodně nesnižoval pro žádný druh alkoholického nápoje, naopak by si dovedl představit zvýšení věkové hranice pro tvrdý alkohol.

Děti a alkohol... - Obrázek 3 Foto:

Podle něj je také logické, že jsou rodiče raději, když jejich dítě ochutná alkohol doma než někde jinde. "Jinak se třeba musí vracet domů z oslavy kamaráda nějakým večerním nebo nočním autobusem," myslí si Mravčík.

Čeští rodiče dětí ve věku mezi 10 až 17 lety uvedli, že pití alkoholu u mladistvých představuje závažný problém, a je klíčové, aby se o něm s dětmi mluvilo. Zároveň ale 78 procent z nich řeklo, že se nedá zabránit tomu, aby se děti dostaly k pití alkoholu dříve než oslaví osmnáctiny.

Alkohol denně pije 12,5 procenta mužů a žen. Vysoké dávky pravidelně popíjí 170.000 lidí. Takzvaných rizikových pijáků je na 600.000. V minulém roce ale také skoro pětina patnáctiletých uvedla, že se v posledním měsíci opila.

Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama