Prima maminka

28. října 2016 04:20

Anna Kopečková

ŘEČ SYMBOLŮ: Co nám říká špatné připojení k internetu?

Život k nám mluví prostřednictvím symbolů a souvislostí. Zrcadlí nám naše vztahy jak partnerské a přátelské, tak rodinné. Vše má svůj řád a určitá pravidla. Čím více těmto pravidlům porozumíme, tím dříve se nám v životě bude dařit.

V našem životě není nic náhoda. Naše vnitřní přesvědčení a nastavení nám přináší naši realitu. Žijeme to, co vnitřně prožíváme, a tak, jak máme nastavené vnitřní prostředí. Na základě našich myšlenek a rozhodnutí se odvíjí naše cesta. Pokud přijmeme skutečnost, že situace si vytváříme sami a pochopíme souvislosti, pak můžeme změnit to, co nám v životě nevyhovuje a nefunguje. Jsme pak schopni řídit svůj život, protože pochopíme, že vše záleží pouze na nás samotných.

Našemu životu vládne virtuální svět. Jsme neustále připojeni a potřebujeme vše vidět, slyšet a být ve spojení. Technologický pokrok a takzvaná informační společnost nám zcela změnily život. On-line realita je součástí života skoro každého člověka. Vzniká tak závislost na virtuálním světě a kyber prostoru. Kdo z nás umí v dnešní době odložit nebo vypnout mobil? Většina lidí když vypne mobil a není nějakou dobu on-line začne být neklidná a zažívá pocit ztráty. Vnitřně bojují s tím, že o něco přichází, že jim něco unikne.

Jaké symboly nám připojení přináší?

Nemožnost se připojit k internetu značí většinou přemíru a přesycení informacemi. Možná bychom měli na čas vnímat reálný svět kolem nás. Většinou neprožíváme své emoce v realitě, ale přes iluzi internetu. Nežijeme opravdový život, ale ten iluzorní. A naše závislost na tom být on-line se postupně stupňuje. Máme pocit, že pokud jsme off-line, jako bychom vůbec nežili. Někteří lidé si od připojení odpočinou pouze v době, kdy spí. Problémy s připojením nám tedy ukazují na naši závislost na životě ve virtuálním prostoru. Porušujeme tak rovnováhu. Ten opravdový život nám utíká.

Pokud nastanou potíže s připojením, je dobré zamyslet se nad tím, co jiného bychom dělali, pokud by internet neexistoval? Nastolit harmonii a rozložit své připojení on-line a off-line. Najít si čas na zážitky v realitě, na osobní setkání se svými blízkými a přáteli. Zažít třeba celý den venku bez mobilu a internetu.

Položte si následující otázky:

Jak zvládnu nebýt připojen k internetu? Jaké pocity mám, když zjistím, že nemám připojení a nemohu si číst poštu, dívat se na facebook, nebo surfovat po internetu? Co pro mě být on-line znamená? Co znamenají problémy s připojením? Jaké symboly a souvislost mi přinášejí?

Žij v realitě a užívej si ji!

Rozbil se mi modem. Přišla bouřka a kvůli přetíženému napětí modem přestal fungovat a já zůstala dva dny bez internetu. Z počátku jsem trochu zmatkovala, že si nepřečtu emailovou poštu. Co když nějaký můj klient něco důležitého potřebuje? Možná přijde nějaká pracovní nabídka a já na ni nebudu reagovat. Zmatek v hlavě jsem zvládla během deseti minut a uklidnila se. Lidé, kteří mne potřebují, si mohou najít na mých webových stránkách telefon a zavolají. Nabídka, která je pro mne zajímavá, se ke mně dostane i bez připojení. Přesto jsem si položila otázku: „ Jakou lekci mi to přináší?“ Uvědomila jsem si, že převážnou část svého času trávím u počítače. Jsem celý den připojená na mobilu i na notebooku. Žiji většinu času ve virtuálním světě.

Mám ráda léto a každý rok se těším na to, jak se projdu po louce plné kvetoucích květin a nasaji tu vůni léta. Večer si sednu na zahradu a užiji si teplou noc a nebe plné hvězd. Nakonec to většinou nezvládnu. Takže mi vlastně ten nefungující internet přinesl procházku po letní louce a posezení večer pod hvězdami. Možná bych to za celé léto nakonec nezvládla. Koupila jsem nový modem a uvědomila si, že symbol spojený s odpojením internetu znamenal „žij v realitě a užívej si ji“.

Nenechte to zajít tak daleko... Foto: Thinkstock

Jak k nám symbol připojení promlouvá?

Prostřednictvím různých nehod s připojením k internetu, a to jak na telefonu, tak na počítači (tabletu). Také přes rozbité nebo nefungující části modemů a jiných technických součástek a přístrojů.

Jak předejít nehodám a problémům s připojením?

Vyzkoušejte to nejdříve na svém mobilu, který odpojte nejdříve na hodinu denně a pozorujte své pocity. Pokud to zvládnete, tak přidávejte postupně další hodiny, až se dostanete k tomu, že dokážete vypnout mobil třeba na celý den. Pak se naučte nový návyk a snažte se vypnout mobil a připojení třeba jeden den o víkendu a na dovolené. Až překonáte abstinenční příznaky, zjistíte, jak jste svobodní. Co vám tyto nehody s připojením říkají? Vztahují se především k naší komunikaci s vnitřním a vnějším světem.

Afirmace: „ Žiji reálný život a vše, co potřebuji, dostávám prostřednictvím lidí kolem sebe. Žiji v rovnováze s okolním světem.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.