Prima maminka

2. července 2016 04:50

Anna Kopečková

ROZHOVOR Kateřina Winterová: Obdivuji sílu bylinek

Úspěšná herečka a zpěvačka o sobě tvrdí, že není typickou hospodyňkou a nikdy nebyla super kuchařka. Ale hrozně ji baví číst si v kuchařkách, povídat si o jídle, receptech a bylinkách, které nejen konzumuje, ale také se jimi zkrášluje. Díky tomu jí například extrémně rychle rostou vlasy.

Jaká byla vaše cesta k bylinkám?

Příroda mě zajímala odjakživa. Na základní škole jsme měli paní učitelku přírodopisu, která v nás vybudila zájem o byliny a různé luční kvítí a já dokázala některé rostlinky na louce spolehlivě pojmenovat. Časem mě samozřejmě začali zajímat více chlapci a tancování, než zahrada a toulky přírodou, ale jak přišly na svět děti a já se začala více zajímat o zdravý životní styl, ekologii a také vaření z kvalitních surovin, cesta k bylinám byla nasnadě. Jsem za ten návrat k nim vděčná, protože přírodu a její sílu pomáhat nám obdivuji.

Využívali bylinky rodiče, babička, nebo někdo z rodiny?

Moje máma má “zelené" ruce, hlavně co se týče pokojových rostlin. Co zasadí a o co pečuje v květináči, tomu se prostě daří. Myslím, že jsem to trochu zdědila po ní a začala se zajímat i o divočejší květenu. Jak po teoretické, tak i po praktické stránce. Bylinky jsem použila k mazání ekzému u dětí, protože jsem je nechtěla “preventivně “ ládovat kortikoidy. Co se týká prevence, v té u nás byliny vedou. Jak v čajích, tak i ve stravě. Naučili jsme se doma používat černý bez, šalvěj, měsíček, hluchavku, ale i dýni, což je totiž také bylina. Ale i další obvyklé druhy, co najdete skoro na každé zahradě.

Máte svůj osvědčený recept z bylinek, ke kterému se vracíte – v kuchyni nebo v kosmetice?

Určitě to bude čaj při nachlazení ze sušeného černého bezu, hluchavky a lípy. Bezová šťáva a jablečný mošt, samozřejmě domácí výroby, nás chrání v zimě před viry. Pak mám ráda pesto, které se dá použít na těstoviny, nebo s ním ochutím polévku. A pesto z pampelišek, kopřiv nebo medvědího česneku je fakt skvělé. Lopuch je dobrý na koupele při ekzému a šalvěj zase na inhalace při rýmě. Mám také v oblibě různé éterické oleje na zlepšení nálady, jako jsou růže, citrusy nebo levandule.

Jakou bylinku či bylinky máte nejraději?

Fascinuje mě černý bez. Celý keř totiž můžete využít a přitom je to nezdolný plevel. Stejně jako úžasná kopřiva. Všemi opovrhovaná a přitom tak užitečná. Takových bylin je fůra. Čím více si o nich čtu, tím více mě udivují. V podstatě všechny zelené byliny jsou něčím přínosné. A nejenom pro lidi, ale i pro zvířata. Úžasné je i koření jako hřebíček, kurkuma nebo zázvor. Miluju čerstvý koriandr, rukolu nebo mořské řasy. Těch bylin je spousta a všechny stojí za prozkoumání a vyzkoušení.

Vyrobila jste si někdy svůj domácí výrobek z bylinek? Je to složité?

V Herbáři jsme točili několik takových receptů a nejsou složité, ale je to spíše otázka času, který tomu chcete věnovat. S trvanlivostí a skladováním je to také složitější. Nicméně vyrobit si vlastní mazání na klouby nebo šampon je zábavné a častokrát si to lidé oblíbí a už třeba nic jiného na vlasy nepoužívají. Snadné jsou koupelové soli, s nimiž se dá koneckonců i vařit, a nejjednodušší jsou různé peelingy a masky. Těch už jsem vyzkoušela několik.

Jakou kosmetiku z bylinek používáte?

Vybírám si hlavně bio produkty, kde mám jistotu, že jsou všechny složky kvalitní a čisté, tedy bez chemie. V podstatě používám jen přírodní kosmetiku na celé tělo i obličej. Taková kosmetika totiž nezatěžuje jak můj organismus, tak ani životní prostředí. Mám ráda krémy z růží a mandlí. Krásně mou pleť hydratují a ochrání. Tělové vůně pačuli a ylang - ylang mě uklidňují. Šalvěj je skvělý deodorant. Teď zrovna intenzivněji pátrám ve vodách přírodní dekorativní kosmetiky.

Jaký je váš oblíbený produkt přírodní kosmetiky?

Všude po kapsách a kabelkách nosím balzámy na rty a krémy na ruce. A přesto je pořád hledám.

Když po ruce nemáte žádnou přírodní kosmetiku, co vás zachrání v nouzi?

Různé rostlinné oleje. Kvalitní olivový olej někdy použiju místo krému, když ho zapomenu doma. Čisté sádlo by určitě pomohlo taky, až na tu vůni :) A v létě na hydrataci to může být i minerálka ve spreji.

Setkala jste se na svých cestách s některou přírodní kosmetikou?

V různých zemích objevíte krámky s domácími produkty přírodní kosmetiky, takové jsem viděla v Řecku, Itálii, Španělsku, Británii, Americe, ale já nejčastěji jezdím do Německa, kde nakupuji na známých místech. Skvělé bylo, že jsme i s Herbářem zavítali do Německa, konkrétně do městečka Schwabisch Gmünd, kde jsme navštívili biodynamické zahrady přírodní kosmetiky Weleda. To byla velká nádhera. Už od roku 1921 tu pěstují byliny pro kosmetické účely a ta tradice je tu znát na každém kroku. Byl to pro mě krásný zážitek, vidět jak taková biodynamická zahrada vlastně funguje a co dokáže vyplodit za kvalitní produkty. Kosmetiku Weleda používám už řadu let a jsem s ní spokojená.

Kateřina Winterová

• Narodila se 12. února 1976 v Benešově. Dětství s rodiči a starším bratrem prožila v Mělníku.

• Vystudovala Pražskou konzervatoř. Debutovala v Olmerově filmu Nahota na prodej. Po absolutoriu působila v činohře Klicperova divadla v Hradci Králové a hostovala i v Národním divadle, kde je od roku 1998 ve stálém angažmá.

• V roce 2011 byla nominována na ceny Thálie a Alfreda Radoka.

• Hrála ve filmech Šeptej, Cabriolet nebo Signál. S Lindou Rybovou uvádí televizní pořad Herbář.

• Od roku 1997 spolupracuje s J. P. Muchowem, je zpěvačkou kapely Ecstasy of Saint Theresa. Za sebou má působení na hiphopové scéně.

• Je vdaná za podnikatele Tomáše Zilvara, se kterým má dva krásné syny. Žije v Praze.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky zahrada Německo bylinky kosmetika rozhovor bylina herbář Linda Rybová kateřina winterová Národní divadlo v Praze Alfréd Radok Kateřina Winterová Klicperovo divadlo Ecstasy of Saint Theresa

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.