Prima maminka

26. ledna 2018 10:36

Martina Čerňanská

Souboj prvních dam: Eva Drahošová versus Ivana Zemanová, seznamte se!

2. kolo prezidentských voleb právě dnes začíná. Vyhraje Jiří Drahoš nebo Miloš Zeman? To je zatím ve hvězdách, ale co víme určitě je to, kdo usedne na pomyslný trůn vedle prezidenta - první dáma. Bude to Eva Drahošová nebo Ivana Zemanová? Seznamte se s nimi!

Eva Drahošová

Eva Drahošová se narodila v srpnu 1951 v Praze. Vystudovala pražskou Střední knihovnickou školu, kterou ukončila roku 1970. Pacovala v knihovně Geologického ústavu a poté v knihovně Institutu průmyslového designu. Po narození dětí pracovala v pobočce Městské knihovny nedaleko svého bydliště na Jižním Městě. V roce 2010 odešla do penze a věnuje se rodině.

Manželství a rodina s Jiřím Drahošem

Se svým budoucím manželem Jiřím Drahošem se potkala na maturitním plesu své střední škole, dva roky po jejím absolvování. Ten tam – coby student vysoké školy – přišel hledat někoho, kdo by mu pomohl s přepisem jeho diplomové práce. První rande spolu měli v Národní galerii.

Svatba se konala 21. června 1974 na Staroměstské radnici. Za svědkyni měla svou nejlepší kamarádku ze střední školy a Jiří Drahoš svého bratra Josefa. Na svatební cestu vyrazili na Zlaté Písky do Bulharska. Tam se seznámili s manželi Janou a Michalem Běhounkovými. Ona je architektkou a její manžel učil matematiku na Masarykově střední škole chemické v Praze. Obě rodiny se od té doby přátelí.

Do manželství se narodily dvě dcery. První Radka se narodila 5 let po svatbě v roce 1979. Dvacet měsíců poté se narodila druhá dcera, Lenka. Obě vystudovaly obchodní akademii a po ní pokračovaly v ekonomických oborech na vysokých školách. V roce 1986 si manželé v Kamýku nad Vltavou koupili rozestavěný domek a přestavěli ho na svou chatu.

Kandidatura Jiřího Drahoše na prezidenta

Když její manžel 28. března 2017 ohlásil ve svém rodném městě, Jablunkově, kandidaturu na prezidenta České republiky, doprovázela ho jeho manželka během volební kampaně. Po Drahošově postupu do druhého kola volby se ale manželé rozdělili a každý objížděl jinou část republiky, aby oslovili co možná nejvíce voličů. Během cest po republice si ujasnila, že pokud by její manžel zvítězil, své aktivity by nasměrovala k charitě, zejména k seniorům a handicapovaným.

Eva Drahošová působí zdrženlivě, ale zároveň z ní vyzařuje pohoda a optimismus. Je upřímná, milá podle slov svých blízkých, taková „lidská“. Na otázku, zda by vůbec chtěla být první dámou, řekla: „V životě by mě nenapadlo, že by manžel o tuhle funkci vůbec stál. Ale jsme spolu 43 let, vždy jsme stáli při sobě, takže pokud vyhraje, samozřejmě první dámou budu!“

Jejím vzorem první dámy je Olga Havlová, kterou velice obdivuje. „Nejsem sice Olga Havlová, ale tak nějak bych si představovala roli první dámy – tak, jak ji vykonávala ona. Líbila se mi, protože byla skromná, na nic si nehrála, byla přirozená a měla blízko k charitě,“ vyjmenovává klady někdejší první dámy Olgy.

Ivana Zemanová

Ivana Zemanová, rozená Bednarčíková se narodila 29. dubna 1965 v Novém Městě na Moravě, je druhá a současná manželka prezidenta České republiky a bývalého předsedy české vlády Miloše Zemana.

Paní Ivana Zemanová je česko-slovenského původu. Otec, Slovák Pavel Bednarčík, byl politický vězeň. Během studia na gymnáziu v Popradu byl zatčen a společně s několika studenty obviněn z velezrady. Soud mu v roce 1949 vyměřil tříletý trest odnětí svobody. Byl poslán na práci do uranových dolů v Jáchymově. Po svém propuštění z vězení se usadil v Dolní Rožínce. V Bystřici nad Pernštejnem se seznámil s Češkou Anastázií Plánkovou, která pracovala jako úřednice na poště. V roce 1961 se jim narodil syn Petr, v roce 1965 dcera Ivana. Pavel Bednarčík zemřel v roce 1968 a matka Ivany Zemanové se už znovu neprovdala.

V letech 1979 až 1983 vystudovala gymnázium v Bystřici nad Pernštejnem. Po absolvování gymnázia začala v roce 1983 studovat na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, obor Romanistika

Manželství a rodina s Milošem Zemanem

V roce 1990 se seznámila s tehdejším vědeckým pracovníkem Prognostického ústavu ČSAV a poslancem Milošem Zemanem – zaregistrovala totiž jeho veřejné postesknutí, že nemá sekretářku. Proto přerušila studium (i když měla už rozpracovanou diplomovou práci) a od podzimu 1990 se stala Zemanovou asistentkou v Prognostickém ústavu. Z pracovního vztahu se stal i vztah osobní a poté, co přišla do jiného stavu, se Bednarčíková za (již dříve rozvedeného a o 20 let staršího) Zemana provdala. Svatba se konala 2. srpna 1993 na Novoměstské radnici v Praze. Prvního ledna 1994 se jim narodila dcera Kateřina.

Po Zemanově odchodu z postu předsedy vlády ČR do penze, kdy se manželství stalo spíše formálním, manželé začali žít odděleně: Miloš Zeman na Vysočině v Novém Veselí, Ivana Zemanová s dcerou v panelovém bytě v pražských Stodůlkách.

V letech 2001-2002 se starala o propagaci a sponzoring projektu Česká kulturní sezóna ve Francii 2002 organizovaný Ministerstvem kultury. V roce 2010 pracovala jako vedoucí oddělení obchodu dovozce moldavských vín Mold Vin CZmanželova přítele Zdeňka Zbytka.

Od dubna 2011 do dubna 2012 působila jako produkční odboru kultury Správy Pražského hradu.Od 8. března 2013 zastává funkci první dámy České republiky.

Ivana Zemanová se jen zřídka objevuje při oficiálních příležitostech a střeží si své soukromí. Zejména po prvním pokusu o Zemanův návrat do vrcholných politických funkcí v roce 2003 byla zklamaná z výsledku prezidentských voleb, kde její manžel nebyl zvolen. Na protest vystoupila ze sociální demokracie a přestala se také objevovat na veřejnosti.

Na rozdíl od své dcery Kateřiny Zemanové se nezapojila do další manželovy volební kampaně v kandidatuře na prezidenta republiky v roce 2012. První krátký rozhovor během předvolební kampaně poskytla až krátce před druhým kolem přímé volby.

Ivana Zemanová uvedla, že je jí jako první dáma nejbližší Livia Klausová, protože se podle ní chová jako opravdová dáma (z úhlu jejího vystupování a chování a disciplínou nezbytnou ke zvládnutí protokolárních záležitostí).

autor: MH


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.