Den matek: Kde se vzal a jak ho originálně oslavit?

Maminku máme jen jednu. Ať už je biologická nebo prostě máma, která nás vychovala, v tento den jim patří náš dík a speciální porce lásky a pozornosti!

Den matek se slaví v mnoha zemích po celém světě, ovšem ne vždy ve stejný den, protože vychází z různých tradic. Například v arabských zemích je to 21. března. U nás se slavil díky Alici Masarykové od roku 1923 vždy 8. května. Dnes ho slavíme podle amerického vzoru vždy druhou květnovou neděli.

Oslava mateřství má dlouhou historii

Tak jako mnoho jiných svátků, má i tento moderní den svůj původ v dávné historii. Už ve starověkém Řecku se slavila na jaře obnova přírody a mateřství v podobě festivalu jménem Hilaria. Řekové tak uctívali bohyni mateřství Cybele a koloběh života a zrození.

O Svátku matek se zmiňují také anglické prameny z roku 1600, kdy se Den matek slavil čtvrtou postní neděli před Velikonocemi. Nebylo to ale tak, že by Angličané nosili matkám karafiáty, spíše navštěvovali kostely a rodiny, od kterých žili daleko.

Starší z nás si Svátek matek pamatují z éry socialismu, kdy se postava matky-budovatelky také cenila, vícenásobné matky pak korzovaly na Pražském hradě a dostávaly řád z rukou prezidenta. Garnitura zkrátka tento hezký něžný svátek poněkud zneužila k propagandě a splynul také s klasickým MDŽ slaveným 8. března.

Po roce 1989 se Svátek matek naštěstí vrátil ke své původní myšlence a podobě, kdy maminkám dáváme kytičku a malý dárek jako poděkování za jejich péči a lásku.

Přinášíme vám 6 tipů, jak svou maminku překvapit a potěšit:

1. Den s vámi

Zní to zcela obyčejně, ale pro mnohé starší maminky je to ta nejkrásnější věc na světě. Prostě si uděláte čas a celý den budete jen s maminkou. Budete offline, práci necháte u ledu a telefon zvednete, jen když půjde o život! Přiznejte si, že se kolem maminky často jen tak mihneme, občas zavoláme, přijdeme na nedělní oběd. Ale celý den jen spolu? To bude pro maminku i pro vás nezapomenutelné.

2. Rodinné setkání

Vezměte maminku na výlet za někým z rodiny, koho dlouho neviděla. Schůzku připravte a domluvte, žádná překvapení. Ale maminka vědět nemusí, ať se těší. Může to být i dávná kamarádka, sraz spolužaček nebo výlet za tetičkou, se kterou se dlouho neviděla. Vše promyslete, aby to byla návštěva pouze příjemná, bezpečná a v rámci současných možností.

3. Krášlící den

Maminky na sebe často zapomínají. Co objednat mamince kadeřníka, masáž nebo pedikúru. A nejen to, také ji všude osobně doprovodit, to se hlavně počítá. A je úplně jedno, že to bude až pár dní po druhé květnové neděli. A na závěr krásného dne můžete mamince koupit něco dobrého na zub.

4. Výlet do přírody

Některé maminky přímo dychtí po procházkách, ale nemají často správného parťáka. Buďte to vy! Vezměte maminku na výlet do přírody, třeba vlakem. Naplánujte procházku, nezapomeňte na občerstvení. Buďte vstřícní a držte se jejího pochodového tempa.

5. Pořádný grunt

Maminky se hodně napracují a nauklízí. Co kdybyste maminku poslala ke kamarádce na kávu, během dopoledne si vyhrnula rukávy a umyla jí třeba okna? Určitě bude protestovat, ale až ji přesvědčíte, bude strašně moc ráda!

Sdílejte článek
Štítky Velikonoce příroda láska matka výlet mateřství den matek maminka Alice Masaryková Starověké Řecko

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.