Celebrity

29. srpna 2016 04:10

Martina Čerňanská

Tereza Maxová: Vždy se mi vyplatilo, když jsem vsadila na přirozenost

Na začátku srpna obdržela zakladatelka a patronka Nadace Tereza Maxová dětem ve španělské Marbelle ocenění za dlouhodobou charitativní práci pro opuštěné a znevýhodněné děti.

Cena byla udělena v rámci Starlite Gala a Tereze ji předal herec Antonio Banderas, jeden ze zakladatelů a hostitelů této charitativní společenské události. Tereza Maxová byla oceněna v mezinárodní kategorii významných osobností, které dlouhodobě podporují charitativní programy pro děti.

My se s Terezou potkali na pražské Letné a zeptali se jí na její nadaci i modelingovou kariéru, a dokonce nám prozradila i něco ze svého soukromí – o tom, jaké je to vychovávat tři děti a jak to dělá, že vypadá pořád tak výborně. A proč jsme jako místo rozhovoru vybrali pražskou Letnou? Protože právě zde se bude konat od 8. do 17. září již druhý ročník charitativně sportovní akce TERIBEAR hýbe Prahou aneb Prima den s medvědem.

Foto: archiv Terezy Maxové

Začneme zeširoka – různých sbírek a nadací je mnoho a člověk se v nich kolikrát neorientuje a z vlastní zkušenosti vím, že mám někdy strach, kam vlastně ty peníze jdou a zda se dostanou opravdu k těm, kteří je potřebují. Řekněte mi jako odbornice na charitu, které se věnujete intenzivně už 20 let, jak se mají lidé zapojit do pomoci a podle čeho si vybrat, kam svou pomoc směřovat?

TM: Možností je celá řada. Záleží na každém, co mu přijde smysluplné a taky na jeho možnostech. Někdo raději podpoří finančně konkrétní projekt či příběh, jiný se rozhodne koupit výrobek z kolekce Teribear nebo se stane dobrovolníkem a daruje svůj čas. Někomu dá smysl přijít na akci TERIBEAR hýbe Prahou, protože udělá něco pro své zdraví, pomůže a ještě k tomu konkrétně. Pro mne bylo vždy nejdůležitější, abych přesně věděla, kam získané peníze jdou a na co budou použity, a to právě v rámci akce Teribear není problém. A na otázku proč pomáhat jsem nedávno slyšela zajímavou odpověď. Mia Farrow (pozn. redakce: Mia Farrow získala cenu za charitativní činnost v rámci Starlite Gala před před Terezou) řekla krásnou větu: „My všichni se honíme za štěstím, ale ten kdo pomáhá, tak toho si štěstí najde samo.“ To mluví za vše.

Letos se koná již druhý ročník akce Teribear hýbe Prahou aneb Prima den s medvědem. Můžete našim čtenářům, kteří tuto akci neznají, říct o co se vlastně jedná?

TM: Je to vlastně takový pražský letenský happening, kdy kdokoliv může i opakovaně přijít od 8. do 17. září, svojí přítomností a tím, že obejde nebo oběhne okruh 1,3 km, pomoct dobré věci. Loňský ročník byl velmi úspěšný. Přišlo cca 4500 lidí a vybralo se 3 844 922 korun na pomoc dětem, proto jsme se rozhodli, že letos v této akci budeme pokračovat. Máme 10 témat, která najdete na stránkách www.teribear.cz. Tam si každý může vybrat, komu chce konkrétně pomoct, ať už dětem, které opouštějí dětský domov a potřebují se postavit na vlastní nohy, maminkám v azylových domech, nebo např. podpořit pěstounskou péči a adopci. Nabízíme i 11. téma „bez preference“, a to znamená, že nepodporujete jen jedno vybrané téma, ale všech deset stejnou měrou.

Co musí člověk udělat pro to, aby se mohl akce na Letné zúčastnit?

TM: Měl by mít chuť pomoci, registrovat se a koupit čip, na který se načítají kilometry. Registrovat se můžete buď on-line na stránce www.teribear.cz, kde si rovnou vyberete, který projekt chcete podpořit anebo přímo na akci, mezi 8. až 17. září, kdy akce poběží. Čip stojí 100 Kč, které jdou už rovnou na vámi vybraný projekt, a od této chvíle můžete kdykoliv během 10 dnů dorazit běhat či chodit a sbírat tím peníze. Za každý kilometr, který absolvujete, věnují partneři akce 50 Kč na vámi vybraný příběh, kterému tak společně můžeme dopsat šťastnější konec.

V čem je tato akce jiná než ostatní charitativní akce, které se u nás konají?

TM: Teribear hýbe Prahou aneb Prima den s medvědem je jiný například v tom, že tato sportovně charitativní akce probíhá po dobu 10 dnů 24 hodin denně. Takže když budete mít někdy cestu domů z večírku, můžete to vzít přes Letnou a klidně ve 3 ráno zaběhnout pár koleček (smích). Můžete si tu dát rande, sraz s kamarádkou a za chůze si popovídat a vše probrat, můžete zde udělat rodinné nebo i firemní setkání, můžete sem chodit s pejskem (pozn. pokud bude na vodítku a mít košík) nebo s kočárkem, anebo tu můžete 10 dnů pravidelně běhat či chodit a udělat něco pro své zdraví a pomoct těm, kteří naši pomoc potřebují.

Mohou se zapojit i lidé, kteří nejsou z Prahy a nedostanou se sem?

TM: Mohou, a to například koupí produktu Teribear na e-shopu na stránce www.teribearshop.cz, anebo můžou dorazit do Mladé Boleslavi na regionální kolo a proběhnout se na Krásné louce ve čtvrtek 22. září.

Jak jsme už zmínili na začátku, vy jste zahájila svou charitativní činnost v roce 1996 v době, kdy jste byla na vrcholu modelingové kariéry a úspěšně jste se mnoho let nejen věnovala nadaci, ale i naplno práci modelky. Jak to máte nyní? Věnujete se kromě nadace stále i modelingu?

TM: Musím říct, že stále, pokud je zajímavá nabídka, tak ji ráda přijmu. Ale přece jen už to není středobodem mého života. Nemám už v této oblasti takové ambice, jako jsem mívala. Na druhou stranu jsem ráda, když můžu občas vyrazit za prací, nechat se nalíčit, učesat, nechat se hýčkat, užít si hezké oblečení a odpočinout si tím od každodenních povinností.

S modelingem jste začínala před mnoha lety. Už se mu nevěnujete v takové míře, a přesto stále vyhráváte v Česku různé ankety o nejkrásnější ženu. A právem! Máte nějaký tajný recept na to, vypadat tak skvěle jako vy, který byste mně i našim čtenářkám prozradila?

TM: Vždycky, když jsem vsadila na přirozenost, tak to bylo nejlepší. Nikdy jsem nepoužívala nějaké extra drahé krémy a spíše vždy volím přírodní kosmetiku. Důležitá je psychika. Být psychicky v pohodě. Mít kolem sebe fajn lidi, kteří vás mají rádi, o které se můžete opřít. Zkusit udělat ze svých nedostatků přednosti. Ale upřímně, samozřejmě člověk nemůže být šťastný 24 hodin denně. To bývají jen blázni. Také mívám dny, kdy nestíhám, není mi do smíchu, mám blbou náladu, děti zlobí a těším se, až ten den skončí. Ale beru to tak, že to k životu patří a dokud ty starosti nejsou opravdu, ale opravdu velké a jsme všichni zdraví, tak je to v pohodě.

Vy máte tři děti, nejstaršímu synovi je 16 let a nejmladšímu bude 5. Je těžké skloubit vaši práci s péčí o rodinu?

TM: No někdy je to náročné, co vám budu povídat. Mám tendence si hrát na hrdinku, že všechno zvládnu, nepotřebuji pomoc, žádné chůvy a pak je občas doma panika. Ale myslím si, že spousta žen je na tom podstatně hůř. Mně je ve všem nápomocná rodina a přátelé.

Mnoho čtenářek, které mají doma dítě v pubertě, by jistě ocenilo radu, jak na ně. Máte pro ně nějakou?

TM: Nemám, ale byla bych moc ráda, kdyby někdo nějakou univerzální a fungující radu měl, aby mi ji řekl :). Ale vážně, já u všech dětí dbám na to, abych s nimi trávila čas, mluvila s nimi a zároveň jim dala prostor. Čas, pozornost, láska a důvěra, to je podle mě nejdůležitější. Často si myslíme, že můžeme všechno ovlivňovat, ale nemůžeme. Někdy se musíme s nějakými věcmi prostě a jednoduše smířit, tak jak přicházejí. Protože zkušenost, kterou tím získáme, je ta největší životní lekce.

Připravila: Martina Hrušková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.