Typologie koček podle povahy: Která chlupatá kráska vám sedne?

Propadli jste kočičí šelmičce a rozmýšlíte, která bude tou pravou právě pro vás? Nevybírejte si kočičí veličenstvo jenom a pouze podle vzhledu, seznamte se také s jejími povahovými vlastnostmi. Máme pro vás chlupatý manuál.

Typická anglická lady: Seznamte se s britskou krátkosrstou

Na první pohlazení si ji zamilujete kvůli sametově hebkému kožíšku a „naducanému“ ocasu, vyznačuje se kulatou hlavou a její temperament se v dospělosti rovná nule, ostatně jako je tomu u Britů. Miluje svůj klid, je nezávislá, a tak klidně zvládne víkend bez vaší přítomnosti, pokud jí zaopatříte přístup k vodě, krmení a toaletu. Je to prostě typický gaučák, i když samozřejmě v kotěcím věku si taky ráda pohraje.

Britky rády spí, milují tekoucí vodu a rozhodně to nejsou mazlivé vtěrky, které vás budou kvůli pohlazení pronásledovat po bytě. Spíše naopak. Svému majiteli prokážou svůj zájem, ale to až v okamžiku, kdy to tak samy chtějí. Jedná se o klidné plemeno, které se hodí také k dětem – není totiž agresivní. A dřív, než by britka sekla drápkem, raději uteče tam, kde bude mít klid.

I když si doslova vybudujete závislost na jejím heboučkém kožichu, tak díky krátké srsti ji nemusíte několikrát denně kartáčovat.

„Je to cca rok, co máme doma britského kocourka a musím říct, že bych se pod tuto charakteristiku opravdu podepsala. Navíc bych podotkla, že náš Theo miluje spaní v pozici na zádech, kdy má tlapky ve vzduchu a pravidelně kolem čtvrté hodiny ranní napochoduje k nám do ložnice a se svými sedmi kily si na mě lehne a začne hlučně a spokojeně příst, a to já mám mnohdy po spánku,“ vyjmenovává rituály a zvyky své kočky čtenářka Laura (40).

Ragdoll: Mazel s dobráckým srdcem, co nechce být sám

Pošilháváte právě po plemenu ragdoll? A máte dostatek času, nebo jste pořád někdo v trapu? V případě, že platí ta druhá možnost, tak budete muset mít hned dva. Ragdoll totiž nesnáší samotu a naopak bude milovat vaši společnost jako nic na světě. Kam se jen pohnete, půjde s vámi, a dokonce bude s chutí aportovat. Nemá až takový problém s návštěvami jako třeba britka a dokonce je (u)vítá. Tento kočičí krasavec s delší srstí se pokládá za důvěřivého a abnormálně mazlivého společníka. O tomto plemenu je také známo, že se při mazlení na vašem klíně uvolní jako hadrová panenka. Jsou přátelští a s dětmi a ostatními chlupáči se snášejí nanejvýš dobře. Nikdo a nic je nerozhodí.

Mainská mývalí aneb mazlivý rys!

„Jedná se o jedno z největších plemen vůbec a díky štětinkám na uších připomíná rysa. Je zvědavá, ráda pozoruje, co se v jejím teritoriu právě děje, a i když je poměrně mazlivá, tak bude raději vedle vás ležet než vám odpočívat na klíně. Ostatně to také uvítáte, protože to není zrovna nejmenší kočka,“ směje se Mariana, které má doma kočičí páreček. Mainky vynikají vrozenou inteligencí a také je ani v pozdějším věku neopouští hravá nálada. I přes svoji velikost a přílišnou podobu k velké kočkovité šelmě si rozumí jak s jinými kočkami, tak také se psy.

Takové kočičí miminko – To je sphynx

Tito kočičí naháči mohou být skvělou variantou pro alergiky, ale to jenom za předpokladu, že jste opravdu alergičtí na kočičí chlupy, nikoliv na kočičí sekrety například ve slinách, které vylučují během umývání se. Vzhledem k tomu, že této šelmičce schází kožíšek, vyrábí si její tělo mnohem více tepla, tudíž vás může v peřinách navíc i hřát. A i když se to nezdá, musíte pamatovat nejen na pravidelnou koupel, aby se ze semišové kůže spláchl maz, co následně nutí kočku k drbání, ale rovněž i na vyšší výdaje, co se týká krmiva. Tyto šelmičky bez srsti mají mnohem větší apetit než kočky s kožíškem. Pokud stále hledáte toho největšího mazla, co bude se svým páníčkem naladěn na stejnou vlnu, tak sphynx je tím pravým právě pro vás. Ale menším minusem je fakt, že on prostě nesmí být sám, jinak by se trápil.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli z výše uvedených, důsledně si kotě vybírejte. Kočka s „papíry“ je sice dražší, ale zase máte jistotu, že vám z ní nevyroste něco neočekávaného a váš miláček bude mít znaky vámi preferované rasy. U kočky bez dokladu nevíte, zda náhodou nepochází z množírny, kde se zvířaty není zacházeno zrovna nejlépe. Já mám doma z tohoto důvodu také „papírového“, i když kastráta. Není totiž pravda, že kočka s průkazem původu musí být primárně určena jenom na chov, stejně tak jí to totiž sluší i na gauči.

Jakou kočku máte vy? Neváhejte se s námi podělit buďto v diskuzi pod článkem, nebo na našem Facebooku.

Autor: Lenka Z.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 7. 2024

Berani, duchovní záležitosti by vás mohly velmi zajímat. Možná se budete chtít ponořit do metafyzických studií a meditací, ale pracovní nebo rodinné povinnosti by vám mohly bránit v uskutečnění těchto přání. Nenechte se tím zklamat. Místo toho se soustřeďte na všední povinnosti a dokončete je. Pak můžete přejít ke skutečně fascinujícím záležitostem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.